Idén december 22-én vasárnap gyújtjuk majd meg az adventi koszorún a negyedik gyertyát. Amellett, hogy a gyertyagyújtás egy szép közös családi tradíció, egy elcsendesedős program, ami az ünnepi hangulatot, a karácsonyvárást is fokozza, fontos része az adventi időszaknak, és a négy gyertyához hagyományosan egy-egy jelentés, fogalom is társul.
Ahogy arról korábban már írtunk, az adventi koszorúk használata egy ősi pogány szokásból maradt fenn, és keresztény töltetet csak később kapott. A különböző ünnepi szimbólumokkal díszített koszorún négy gyertya található, melyek közül az elsőt a karácsony előtti negyedik vasárnapon kell meggyújtani – ami egyes években egybeesik a szenteste napjával.
Ezek közül az első gyertya szimbolizálja a keresztény hagyomány szerint a hitet, a második gyertya a reményt, az örömteli reménykedést, míg a múlt hétvégén meggyújtott harmadik gyertya az örömöt szimbolizálja.
Mit szimbolizál a negyedik gyertya?
A negyedik adventi vasárnapon meggyújtott gyertya szimbolizálja a tradíció szerint a szeretetet, és ez jelképezi Keresztelő Szent Jánost, aki Jézus eljövetelét hirdette az embereknek. A hagyományos katolikus adventi koszorúkon ennek a gyertyának lila a színe, akár az első két gyertyának, míg a harmadik hagyományosan rózsaszín színű.