Ugyan a legnagyobb leárazások általában már lecsengtek, de nagyon sok üzletben (és online shopban is) igyekeznek még megszabadulni a karácsony előtt felhalmozott árukészlet maradékától. Ilyenkor év elején még sok olyan akcióba futhatsz bele, hogy az utolsó darabokat nagyon kedvezően kaphatod meg – érdemes előre gondolkodni, és néhány gyerekruhát előre beszerezni, így sokat spórolhatsz. Azonban ne ess abba a csapdába, hogy felesleges dolgokat is megveszel, csak mert az van ráírva, hogy féláron, vagy jelentősen leárazva kapható – hiszen ha olyasmit veszel, amit aztán nem is használtok, akkor valójában pénzkidobás volt az egész. Segítünk, hogyan költsd el tényleg hasznosan a pénzedet az év eleji akciókban. Mert van, amit még akciósan sem érdemes megvenni – ebben a cikkben stylist segít, mi az, ami biztosan felesleges pénzkidobás lesz.
Gyerekruhát olcsón
Az is szuper, ha magadnak találsz valamit, ami tetszik, de a gyerekeknek is érdemes körülnézni – az ő ruhatáruk gyorsan cserélődik, bizony tavasszal valószínűleg már egy csomó új gyerekruhára lesz szükségük – főleg a gyorsan növő piciknek –, hogy a nyárról már ne is beszéljünk. A leárazások remek alkalmat kínálnak arra, hogy beszerezz nekik néhány új darabot a következő szezonra.
1. Tervezz, de rugalmasan
Mivel itt már általában az utolsó darabokról van szó, felesleges úgy nekiindulnod vásárolni vagy böngészni, hogy határozott terved van – viszont minden szándék nélkül sem érdemes belevetned magadat az akciókba. Gondold át, hogy milyen ruhákra lesz hamarosan szükség, legyen egy listád (akár összeírva, akár a fejedben), így könnyebben kiszúrod, ami jól jöhet.
2. Csekkold a méreteket
Ha van olyan márka, ahonnan gyakran vásárolsz, akkor ellenőrizd annak a méretezését – nem mindegyik egyforma ugyanis. Ha pontosan tudod, az adott brandtől milyen méretű ruhákat hordanak épp a gyerekek, biztosabban választhatod majd ki a következő szezonra a méretezést.
3. Válogasd át, ami van
Vagy legalább nézd át valamennyire a fiókokat, szekrényt, a már meglévő, későbbre eltett vagy vásárolt darabokat, hogy ne vegyél meg feleslegesen olyasmit, amiből már van. Tudod, akkor nem hogy nem spórolsz, hanem amellett, hogy valójában szórod a pénzt, környezetvédelmi szempontból sem jó, amit csinálsz – a feleslegesen megvásárolt ruhák tényleg komoly környezeti terhelést jelentenek.
4. Ne csak egy szezonban gondolkodj
Nézheted azokat a ruhákat, amik aktuálisan kellenek, de lehetsz előrelátó, és vásárolhatsz a következő szezonra – nagyjából sejthető, hogy tavasszal, nyáron mekkora ruhákra lesz szüksége a gyerekeknek. A következő télre viszont inkább csak olyan alapdarabokat érdemes megvenni, amelyeknél nem kell, hogy tökéletes legyen a méret, mert ott már azért lehetnek eltérések attól függően, milyen ütemben nőnek a kicsik.
5. Menj az alapdarabokra
Bodyk, zoknik, egyszerű pólók, kardigánok, praktikus pulcsik, melegítőnadrágok vagy leggingsek – ezekkel igazából nem hibázhatsz. Lehet, hogy nem ezek lesznek a kedvenc darabja, de a királylányos-szuperhősös-mesefigurás darabok mellett az egyszerű alapdarabokra mindig szükség van. Ezekből nyugodtan megveheted akár az 1-2 számmal nagyobbat, úgyis jól jönnek, amikor belenőnek a gyerekek. Több mérettel előre azonban itt sem érdemes vásárolni – lesz még addig akció bőven, és jobban látod majd akkor, mire is van épp szükség.
Amivel legyél óvatos
Még néhány dolog, amire jó, ha figyelsz, amikor belemerülsz az akcióvadászatba.
- Az előre megvásárolt ruhákat úgy rakd el, hogy meg is találd őket, amikor majd szükség lesz rájuk (akár nyiss egy jegyzetet a telefonodban, és írd fel)
- Ne felejtsd el időről időre csekkolni az előre megvett ruhákat, különben úgy átnövik őket a gyerekek, hogy mire eszedbe jut, rájuk sem tudod adni. (Akár emlékeztetőt is beállíthatsz negyed-fél évvel későbbre például.)
- A mesehősös cuccokkal legyél óvatos, főleg a nagyobbacskákkal: lehet, hogy ami most az ovisodnál még szupermenő, az ciki lesz, mire iskolába készül.
- Kiskamaszokkal is legyél figyelmes: ha a gyereked már szereti eldönteni, mit vesz fel, akkor jó, ha egyeztetsz vele, amennyiben nem alapdarabot, fehérneműt, ilyesmit veszel. Itt is igaz, hogy amit sosem vesz fel, azon valójában semmit sem spóroltál, sőt.
- Oké, néha egy-egy „felesleges álomdarab” belefér, de csak azért ne vedd meg a totál nem praktikus tüllszoknyás bodyt vagy galléros inget a babának, mert valamivel olcsóbb, mint egyébként. Gondold át, hogy tényleg rá fogod-e adni, és hogy szívesen fogja-e viselni – és ha a válasz en, akkor inkább ne költs rá, bármilyen cuki.
- És még egy fontos dolog: ellenőrizd a visszaküldési, visszavásárlási tudnivalókat, online és bolti vásárlásnál is. Ha otthon, vagy amikor megkapod a csomagot, úgy döntesz, hogy egyes darabokra valójában nincs szükség, nem tetszenek, nem jó az anyaguk, ne habozz visszavinni vagy visszaküldeni őket. Tudod, ha ott maradnak a szekrényben és sosem viselik őket a gyerekek, egyáltalán nem spóroltál.
- Ha üzletben vásárolsz, lehetőleg még ott ellenőrizd alaposan, nem azért lett-e leárazva az adott darab, mert hibás, sérült. Jobb, ha ott el tudod dönteni, így is meg akarod-e venni, mintha utána kéne a cserével, pénzvisszatérítéssel bajlódnod.