Kisgyerek

Így kezeld, ha a gyerek az arcodba vágja: Utállak!

Mint derült égből villámcsapás, olyan váratlanul vág mellbe ez az egyetlen szó, ha a gyereked szájából csúszik ki: utállak.
2019. Július 23.
Hogy kezeld, ha a gyereked azt mondja, hogy utál?

Hány szülő kapta már meg ezt a rövid kis szót, ami azonnal úgy földbe döngölte, hogy legszívesebben elsírta volna magát? A szót, ami annyira bántó és megalázó, hogy sokan be sem merik vallani, hogy nekik is jutott belőle.

Fontos megérteni azt, hogy ha egy gyerek azt mondja, hogy utállak – vagy adott esetben “gyűlöllek”, “nem szeretlek -, azt nem szabad úgy értelmezni, mint a szeretet erőteljes ellentétét. (Felnőtt fejjel hajlamos így értelmezni az ember.) Ez a szó sokkal inkább indulatból, frusztrációból, dacból születik, amikor a gyerek valamitől mérges lesz, és elveszti a kontrollt. – A gyerekek ha azt mondják, hogy utállak, azt valójában azt jelenti, hogy nem tudják kezelni az adott szituációt, és nem rendelkeznek azzal a készséggel, hogy érettebb módon válaszolhassanak – magyarázta Jeanne L. Williams pszichológus.

Hogy a rettegett kifejezés egy kisgyerektől vagy akár egy tinédzsertől származik, attól is függ, hogy mit akar vele kifejezni a gyerek – és hogy szülőként hogyan kellene reagálni rá.

Ha a totyogó mondja

Ismerős a szituáció, amikor a délutánt egy másik kisgyerekkel és anyukával töltitek egy közös játszós találkozón, ahol a gyerekek szépen osztozkodnak egymás játékain? A gyermeked teljesen beleszeret a kis barátja babájába, és egész idő alatt azzal játszik. Amikor eljön az indulás pillanata, kedvesen próbálod megkérni, hogy adja vissza a babát, ha pedig ez nagyon nem megy, akkor eltereled a figyelmét, elveszed tőle a játékot, és beülteted a babakocsiba.

Az ekkora kisgyerekeket a tiltás, a nem szó használata bármilyen formában képes felidegesíteni. Ha a szókészletük része az “utállak”, akkor úgy érzik, hogy éppen egy ilyen szituációban kell ezt bevetniük. A totyogók mint egy papagáj, visszamondanak bármit, amit hallottak, főként felfokozott állapotban.

Ahogy ha egy káromkodás csúszna ki az ennyi idős gyerek száján, úgy az “utállakot” is érdemes úgy kezelni, mintha meg sem hallottuk volna. Ügy lezárva. Jobb, ha nem megyünk bele a megvitatásába, ha nem veszünk részt ebben, és nem hívjuk fel erre a figyelmét – ugyanis ha látja, hogy ez egy olyan szó, ami figyelmet érdemel, akkor újra és újra próbálkozik majd vele.

Ha a kisgyerek mondja

Eljött a lefekvés ideje, amikor megkéred a gyereket arra, hogy hagyja abba, amivel éppen foglalkozik, legyen az játék, mesenézés, vagy bármi más, vegye fel a pizsamát, és induljon aludni. Aztán megkéred rá újra. És újra. Ha a harmadszori kérés után is úgy csinál, mint aki meg sem hallott téged, akkor kikapcsolod a képernyőt, elveszed a játékot. Sikerül így elküldened aludni? Nem. Helyette kitör egy veszekedés, a kisgyermeked száján pedig kicsúszik ez a szó, a gyerek pedig elsírja magát.

Miért mondja egy ekkora gyerek, hogy utállak? A totyogókkal ellentétben ők már jobban értik ennek a jelentését, és egy kicsit bántani akarják a szülőt, aki miatt félbeszakadt az ő remek elfoglaltságuk. Mit lehet ilyenkor tenni? Kedvesnek lenni a gyerekkel, és azt mondani neki, hogy: Én viszont szeretlek téged. Ha negatívan reagálunk erre, akkor ugyanis csak jobban elmérgesedhet a helyzet. Ha viszont egy teljesen ellentétes reakciót kap a gyerek, mint amire számított, akkor nem valószínű, hogy tovább folytatja.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy soha többet nem próbálkozik majd vele újra. Meg fogja próbálni 5 évesen, 6 évesen is, vagy még később, hátha kicsikarja vele a várt reakciót, de szerencsére ezzel fel fog hagyni egy idő után, ha mégsem kapja meg. Ez egy tanulási folyamat, amely közben többször próbálkozik.

Ahogy a gyerek nyelvi képességei egyre jobban fejlődnek, és ahogy idősödik, már érdemes vele elbeszélgetnünk ezekről az intenzív érzésekről. De érdemes ezt is óvatosan tenni, hiszen könnyen rájöhetnek, hogy nyerő stratégia az utállak szót használni a szülői figyelem felkeltésére.

Ha a kiskamasz mondja

A 11 éves lányod meghívást kapott egy ottalvós buliba, ahol minden kis barátja részt vesz. De le van maradva a házi feladatokkal, és tudod, hogy ha sokáig fent marad, nagyon rossz lesz a hangulata másnap, és biztosan nem pótolja majd be a dolgokat. Ezért nem engeded el a pizsis buliba, és azt reméled, így másnap lesz energiája a feladatokhoz. Miután a gyász összes stádiumát átélte a kimaradt buli miatt, elmenekül a szobájába, becsapja az ajtót – de mielőtt még lendületet adna a nyílászárónak, hozzád vágja, hogy utál.

A kiskamasz már maximálisan tisztában van azzal, mit jelent ez a szó. Miután azt mondta, utállak, nagyon gyakran folytatja is a mondandóját – és a lényeget valójában ekkor közli, ilyenkor mondja el, mi is az, ami felidegesítette őt. Ez hangozhat úgy, hogy mert soha nem engeded, hogy szórakozni menjek, vagy hogy mert te utálod a barátaimat. Ez ad egy kontextust az utállaknak, amiből tudni lehet, hogy ez nem egy valódi gyűlölet, sokkal inkább harag egy bizonyos dolog miatt.

A legjobb módszer ilyenkor, ha hagyunk egy kis időt a gyereknek, hogy kidühöngje magát és lenyugodjon. Ezután már lehet beszélgetni vele a szülői aggodalmakról, és az ő nézőpontjáról is, hogy aztán kompromisszumos megoldásra juthassunk.

(Cikk forrása: todaysparent.com)

Kapcsolódó írásaink: