Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) állásfoglalása szerint nem ajánlatos az együttalvás. De az Academy of Breastfeeding Medicine új jelentése szerint a jelenleg rendelkezésre álló információk és kutatási eredmények sokkal árnyaltabb képet festenek a kérdésben és nem egyértelműen kijelenthető, hogy az együttalvás növeli a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) kockázatát. A szerzők további kutatásokat szorgalmaznak.
A tanulmány szerzői szerint, ha csecsemőt szoptatják és egyéb kockázati tényezők nincsenek jelen, akkor az együttalvás nem növeli a hirtelen csecsemőhalál kockázatát.
Amikor a szoptató anyák együtt alszanak a csecsemőikkel, akkor megvédik őket a lehetséges fiziológiai stresszhatásoktól, ideértve, hogy a légutak szabadon maradjanak és a elkerülve a túlmelegedést. Mégpedig a jellegzetes alvási pozícióval, az ún. C-helyzettel – állítják a tanulmány szerzői.
Azok a babák, akiket szoptatnak és együtt alszanak az édesanyjukkal, kevesebb időt töltenek a mélyalvás szakaszában, mint azok a csecsemők, akiket igény szerint szoptatnak, de külön alszanak.
A tanulmány szerzői azt állítják, hogy a meglévő bizonyítékok nem támasztják alá azt a következtetést, hogy a szoptatott csecsemők együttalvása szüleikkel növeli a SIDS kockázatát.
A hirtelen csecsemőhalál az egy év alatti babáknál fordul elő és nem tudni pontosan, hogy mi okozza. Ugyanakkor az AAP a SIDS megelőzése érdekében ajánlatosaknak tartja az alábbi irányelvek követését:
- a babák háton aludjanak
- kemény alvásfelületen aludjanak
- ajánlatos a szoptatás
- semmi ne legyen a kiságyban, sem játékok, sem laza ágynemű, sem párna
- a cumi használata is csökkentheti a SIDS kockázatát
- a csecsemők életük első 6-12 hónapjában a szülők szobájában, de saját alvásfelületen aludjanak
- kerülendő a cigarettafüst
- tilos az alkohol-és drogfogyasztás
- kerüljük a csecsemő túlmelegedését
- soha ne takarjuk be a baba fejét
Az AAP továbbra is amellett foglal állást, hogy egy szobában, de külön ágyban aludjanak a szülők és a baba.
(via)
Kapcsolódó cikkeink: