Farfekvésről akkor beszélünk, ha a magzat nem fejjel lefelé helyezkedik el a méhben, hanem a medencéje, azaz a feneke néz az anya medencéje felé. A farfekvésnek különböző típusai ismertek a szerint, hogy a magzat lábai hogy helyezkednek el (behajlítva vannak a lábai és üldögél vagy kinyújtja egyik vagy másik, esetleg mindkét lábát).
Milyen lehetőségek vannak, ha a magzat farfekvéses?
A legtöbb magzat a terhesség utolsó hónapjára fejjel lefelé helyezkedik el. A pregnancybirthbaby.org.au szerint 100 magzatból 3 marad farfekvésben a terhesség 36. hete után is.
Farfekvés esetén ECV-t javasolhat az orvos a 37.héttől. Az ECV (external cephalic version) lényege, hogy az orvos kívülről kézzel megpróbálja megfordítani a magzatot. Nem mindenkinél lehet ECV-t alkalmazni, például ikerterhesség esetén, ha elfolyt a magzatvíz vagy ha a méh alakja nem engedi meg.
A pregnancybirthbaby.org.au cikke szerint, ha ECV-re nincs lehetőség vagy nem sikeres a próbálkozás, akkor választhat a kismama, hogy hüvelyi szülést vagy császármetszés szeretne-e. Bár gyakran császármetszést javasolnak, de megfelelő körülmények között van lehetőség a hüvelyi szülésre is. Ezzel szemben Magyarországon csak igen kevés orvos (kórház) vállal farfekvéses hüvelyi szülést, az otthonszülés lehetősége pedig ki van zárva.
- Kapcsolódó: A magzati farfekvés típusai
Mire lehet számítani farfekvéses hüvelyi szüléskor?
Nagyobb kihívást jelent a farfekvéses hüvelyi szülés, mint a fejvégű. Méghozzá azért, mert a test keskenyebb része, a magzat popsija születik meg előbb és a fej születik meg legutoljára. Nagy gyakorlatot és türelmet igényel egy faros hüvelyi szülés kísérése.
Szülési pozícióként a térdeléses vagy a négykézláb helyzet ajánlott. Sokszor farfekvéses hüvelyi szüléskor folyamatosan monitorozzák a magzatot CTG-vel.