“És hogyan fogjátok becézni?” – Gyakran kapják meg ezt a kérdést a szülők, amikor elmondják, milyen nevet választottak a gyereküknek. Márpedig minden nevet lehet becézni – persze van, amelyiket könnyebben és többféleképpen, és van, amelyiket tényleg majdnem lehetetlen. Vannak olyanok is, amelyeket nem is kell. Másrészt tudjuk jól, hogy a gyerekek beceneve nem mindig “szabályosan” alakul, hiszen nem minden Andreából lesz Andi, van, aki Andus vagy Andresz lesz és persze olyan is, aki Cukimuki. Úgyhogy nem egy kardinális kérdés ez a becézés dolog, arról nem beszélve, hogy olykor maguk a gyerekek adnak maguknak – vagy egymásnak alternatív megszólítást.
Az Utónévtárunkban bőven találhatók olyan nevek, amiket nem feltétlen kell (vagy épp nehézkes) becézni, ha valaki így könnyebbnek találja a névadást. Persze lehet, hogy ezekkel a nevekkel meg más a probléma, de tudjuk: a névadás mindig is ízlés kérdése lesz.
A válogatásnál olyan verziókat kerestünk, amik vagy eleve becézősen hangzanak (fiúknál egyébként ez nem túl gyakori) vagy rövidkék ahhoz, hogy tovább rövidítsék őket. Bár néha épp a hosszúakat nem becézgeti az ember, hiszen akit mondjuk amúgy is Boleszlávnak, Domiciánnak vagy Fridolinnak hívnak, abból ki akarna még Boleszlávkát, Domiciánkát vagy Fridolinkát csinálni… Persze becézni nem csak a -ka, -ke képzővel lehet. De mit kezdjünk Erkkel vagy Jóbbal? Na ugye.
Úgyhogy tessék válogatni – neked melyik becenévnek is beillő keresztnév tetszik?
- Ábris
- Bacsó
- Béni
- Benő
- Bozsó
- Csegő
- Csikó
- Deli
- Dzsínó
- Eliot
- Enzó
- Ete
- Felhő
- Filip
- Gabos
- Gál
- Gedő
- Gergő
- Godó
- Gyoma
- Györe
- Harka
- Hont
- Huba
- Ince
- Izsó
- Jákó
- Jutas
- Junior
- Kolin
- Márkó
- Mika
- Mike
- Misa
- Norisz
- Oleg
- Roni
- Szilas
- Samu
- Teó
- Toma
- Tormás
- Vejke
- Vitus
- Zénó
- Zete