Az émelygés, a hányás, az étvágytalanság és az egyes ételektől való idegenkedés, undor azonban néhány kismamánál a második trimeszterben is fennáll. Mi lehet ennek az oka?
Az étvágytalanságnak a második trimeszterben számos oka lehet. Bár teljes normális tünet, arról gondoskodni kell, hogy a baba és az anya is elegendő tápanyaghoz jusson.
A háttérben álló okok egy része, mint például a rosszullétek, az első trimeszterből maradhatnak, míg mások, mint például a baba növekedése, most kezdődhetnek. A leggyakoribb okok közül néhány:
Terhességi rosszullétek
Bár általában a terhesség első trimeszterének a problémájának tekintik, a nők nagyjából 15-20 százaléka tapasztal hányingert és hányást a harmadik trimeszterig. A hányinger a nap bármely szakaszában előfordulhat.
- Kapcsolódó: Az étvágy csökkenése a terhesség alatt
Székrekedés
Mint sok más terhességi tünet, a székrekedés is összefügg a terhességi hormonokkal. A terhesség második és harmadik hónapjában a progeszteron szintje emelkedni kezd, és ez ellazítja az emésztőrendszer izmait is, és lassítja a bélmozgást. Mivel a tápanyag tovább marad az emésztőrendszerben, a szervezet több tápanyagot képes felvenni belőle. A teresvitaminban található vas szintén hozzájárulhat a székrekedéshez.
Gyomorégés
A terhesség alatti gyomor-nyelőcső reflux betegség (GERD) vagy a gyomorégés szintén összefüggésbe hozható a megnövekedett progeszteronszinttel. A progeszteron ellazítja a gyomor felső részén található izmokat, aminek következtében a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe. A növekvő méh pedig nyomást gyakorolhat a gyomorra, ami súlyosbíthatja a gyomorégést.
- Kapcsolódó: Tippek az émelygés elkerülésére
Függetlenül attól, hogy mi okozza az étvágytalanságot, fontos, hogy a baba és az anya elegendő tápanyagot kapjon. Nem kell amiatt aggódni, ha a kismama egy-két hétig nem annyira éhes. Mindaddig, amíg a folyadékbevitel megfelelő, a kismama beszedi a vitaminokat, és eszik valamennyit, valószínűleg minden rendben van. De ha egyáltalán nem tud enni, vagy gyors ütemben fogy, fel kell keresni az orvosát.
Néhány tipp, ami segíthet
- Fogyassz sok folyadékot, de lehetséges, hogy külön kell választani az evést és az ivást, hogy ne töltsd túl a gyomrodat.
- Egyél rostban gazdag ételeket, és maradj aktív, ezekkel is tehetsz a székrekedés ellen.
- Egyél inkább gyakran, kisebb mennyiségű ételeket.
- Tarts kekszet az ágy közelében, és egyél néhány falatot, mielőtt felkelsz az ágyból.
- Fogyassz magas fehérjetartalmú ételeket és harapnivalókat, magas fehérjetartalmú, egészséges összetevőket, például joghurtot, mogyoróvajat és fagyasztott gyümölcsöt tartalmazó turmixokat.
- Próbáld ki a gyömbérteát az émelygés enyhítésére.
- Ha gyomorégésed van, kerüld a fűszeres, savanyú és sült ételeket.
- Evés után próbálj meg legalább 45 percig ne lefeküdni, hogy csökkentsd a gyomorégést.
- Az esti alvás előtt 2-3 órával már érdemes kerülni az evést, hogy ezzel is segítsd csökkenteni a gyomorégést.
Mikor kell felkeresni az orvost?
Lehetséges, hogy nincs szükség orvosi kezelésre, de a tüneteidről mindenképpen beszélj az orvosoddal. Ha az alábbiak bármelyikét tapasztalod, hívd az orvost:
- a nap folyamán többszöri hányás
- vér a hányásban
- képtelen vagy lent tartani az ételt vagy a folyadékot 12 órán keresztül vagy tovább
- hasi fájdalom vagy görcs
- kismedencei fájdalom vagy görcsök
- több mint 2,25 kg fogyás
- láz vagy hasmenés
- ritka vagy sötét színű vizeletürítés
- szédülés, amikor állsz
- reménytelenség érzése, a terhesség befejezésének vágya, öngyilkos gondolatok
(Cikk forrása: medicinenet.com)