Terhesség

Fűszernövényekkel is harcolhatsz a székrekedés ellen

Mindennapi fűszereink nemcsak az ételek ízesítésében kaphatnak fontos szerepet, hanem akár emésztési problémák esetén is kiváló segítséget nyújthatnak. Nézzük, mit érdemes használni székrekedés ellen!
2020. Augusztus 24.
Fűszernövényekkel is harcolhatsz a székrekedés ellen! (fotó: Getty Images)

A finom, illatos és aromás fűszer-gyógynövények már évszázadok óta gazdagítják ételeink ízét, de ezen felül is számtalan területen – így a székrekedés kezelésében is – segítségünkre lehetnek. A gyógynövényekből készült tea több fronton is felveheti a küzdelmet a kínzó székrekedéssel: támogatja a folyadék-bevitelt, ami elengedhetetlen a megfelelő székeléshez, de egy meleg tea is kiválóan tudja serkenti az emésztőrendszert.

Mikortól beszélhetünk székrekedésről?

Ha általánosságban heti háromnál kevesebb alkalommal van széklete valakinek, akkor nagy valószínűséggel székrekedésről beszélhetünk. Ilyenkor a széklet kemény és száraz, és hasi diszkomfortérzetet (pl. puffadás, gázok) is tapasztalhatunk.

Ha a székrekedés hosszabb ideig megkeseríti életünket, akkor számtalan kellemetlen szövődménnyel számolhatunk, így az erőlködés okozta aranyérbetegség, vagy a végbél környékének berepedezése is kialakulhat.

Ahhoz, hogy megszabaduljunk a székrekedéstől, életvitelünkön és étrendünkön kell változtatunk elsősorban. Kevéssé ismert, hogy jó néhány fűszer-gyógynövényt is segítségül hívhatunk, hogy emésztésünket stimulálják és búcsút inthessünk a kellemetlen székrekedésnek is.

Borsmenta

A borsmentát számos olyan vény nélküli készítmény is tartalmazza, amely az emésztés támogatására szolgál, és valóban érdemes kipróbálni ezt a sokoldalú növényt székrekedés esetén is. Állatkísérletek tanúsága szerint a borsmenta ellazítja az emésztőrendszert, így oldja a bélrendszer kellemetlen görcseit és enyhíti a fájdalmat. Ezenkívül a benne lévő mentol nyugtató hatása gyomorrontás esetén is jó szolgálatot tehet. Az étkezés után elkortyolt borsmenta tea fogyasztása előnyös lehet azoknak, akiknek ilyen problémáik vannak.

A borsmentát kipróbálhatod gyümölcsös ételekben, salátákban és különféle nyári frissítőkben is remek ízekkel fog meglepni, de kiválóan passzol a báránysültekhez is.

Nyelőcső-reflux betegség és gyomorfekély esetén azonban nem javasolt a használata.

Gyömbér

Ez az a fűszer, aminek minden háztartásban ott a helye, ahol a rossz emésztés megkeseríti a hétköznapokat.

A gyömbér fenolos vegyületeket tartalmaz, amelyek enyhíthetik a gyomor-bél irritációkat, emellett serkenti a nyál- és epetermelést is. Állatkísérletek azt is kimutatták, hogy kiemelkedően javítja a bél lipázaktivitását – ez az az enzim, ami a zsírok bontásában játszik fontos szerepet.

A gyömbér csökkenti a bélösszehúzódásokat azáltal, hogy ellazítja a bélizmokat, és lehetővé teszi az emésztett ételek könnyebb átjutását, de a rossz emésztés okozta székrekedés esetén is segítségül hívható a gömbér.

Sokan a gyömbérteát használják az emésztőrendszer irritációjának megnyugtatására és az emésztés javítására, főként egy nehéz étkezés után; de ez a tea reggel is kiváló segítség lehet a lassú emésztés beindításhoz. A gyömbér egyébként melegítő levesekben, turmixokban és gyümölcslevekben is remekül megállja a helyét.

Nem árt tudni, hogy a gyömbérnek vérhígító hatása van, ezért a vérhígító gyógyszereket szedőknek óvatosan kell alkalmazniuk.

Koriandermag

A koriander emésztést elősegítő hatása már nagyon régóta ismert. Ez a hasznos és egzotikus fűszer stimulálhatja a belet és fokozhatja a gyomorsav termelést. Remek étvágyjavító, görcsoldó és szélhajtó tulajdonságai miatt mindenképp érdemes kipróbálni.

Elsősorban pácok és szószok, uborkás ételek kiváló kiegészítője, de levesek fűszerezésekor is kipróbálható akár por, akár egész mag formájában.

Édesköménymag

Az édeskömény serkenti a gyomornedvek termelődését, emellett nagyon gazdag élelmi rostban is, így kiválóan enyhíti a székrekedés problémáit.

Elsősorban teáját fogyasztják szívesen, amit két étkezés között célszerű elkortyolni. Fűszerként is érdemes azonban kipróbálni: tengeri sóval melegítsük fel egy serpenyőben, majd – amikor kissé megbarnultak a szemek -, tegyük jól záródó üvegbe! Bármelyik ételéhez hozzáadhatsz néhány csipetet ezekből a kissé főtt magokból.