Terhesség

Mentatea minden nap kerüljön a bögrédbe

A mentatea nem csak hűsít és frissít, de számos okból kedvező hatással van az egészségre is. Lássuk, miért kerüljön minden nap mentatea a bögrédbe!
2020. Augusztus 05.
A mentatea az aranyeres panaszok megelőzésében is segíthet (Fotó: Getty Images)

Az Európában és Ázsiában őshonos borsmentát már évszázadok óta használják ízesítőként és gyógyhatásai miatt egyaránt. Manapság is számos terméket ízesítenek vele, kezdve a fogkrémektől, a cukorkákon át a rágógumikig, és a gyógyteák között is az egyik legnépszerűbb. Milyen pozitív hatása lehet az egészségedre nézve?

Frissíti a leheletet

A borsmenta tea antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, aromás, kellemes az illata, így frissíti a leheletét. Egy 2015-ös tanulmány szerint a borsmenta olaj antibakteriális hatása pedig segíthet a plakkot és ínybetegségeket okozó baktériumok elpusztításában.

Segíthet enyhíteni az orrdugulást

A borsmenta antibakteriális, antivirális és gyulladásgátló tulajdonságú. A borsmenta tea fertőzések, nátha vagy allergia esetén segíthet enyhíteni az orrmelléküregek dugulását. A borsmenta egyik aktív vegyülete, a mentol pedig javítja az orrüreg légáramlását egyes kutatások szerint. Így a gőzölgő tea belélegzése is megkönnyítheti a légzést.

Javíthatja az emésztést és segíthet megelőzni a székrekedést

A mentatea fogyasztását emésztési panaszok – gyomorbántalmak, puffadás, görcsök – esetén is szokták javasolni. A hatékonyságáról embereken végzett kutatások még nem igazán készültek, azonban állatokon végzett kísérletek azt mutatták, hogy nyugtató hatással lehet az emésztőrendszerre. A legtöbb embereken végzett kutatás esetén a borsmentaolaj hatásait vizsgálták, amely koncentráltabb, mint a tea. A Medical News Today cikke szerint a mentol nyugtatóan hathat a háborgó gyomorra, miközben segíti a széklet mozgását a belekben. Egy csésze borsmenta tea étkezés után segíthet azoknak, akik hajlamosak a székrekedésre. A székrekedés pedig hozzájárulhat olyan problémák kialakulásában is, mint az aranyérbetegség.

Fokozhatja az energiát

A borsmenta tea segíthet fokozni az energiaszintet, és csökkenteni a fáradtságot nap közben. Ugyan nincs konkrét kutatás, amely kifejezetten a borsmenta teát vizsgálta a témában, a kutatások azt mutatják, hogy a borsmenta természetes vegyületei jótékony hatással lehetnek az energiaszintre. Egy 24 egészséges fiatal bevonásával készült kutatásban azt tapasztalták, hogy a borsmentaolaj kapszula után kevésbé tapasztaltak kimerültséget. Egy másik vizsgálat szerint pedig a borsmentaolaj-aromaterápia csökkentette a nappali álmosságot.

Segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében

A borsmenta izomlazító hatású, így segíthet a menstruációs görcsök enyhítésében is. Ugyan a borsmenta teát nem vizsgálták kimondottan ezzel a célzattal, kimutatták, hogy a borsmenta összetevői enyhíthetnek ezeken a tüneteken. Egy 127 nő bevonásával készült vizsgálat során a borsmenta kivonatot tartalmazó kapszula olyan hatékonynak bizonyult a menstruációs fájdalom intenzitásának és időtartamának csökkentésében, mint a nem-szteroid hatású gyulladáscsökkentők. Így lehetséges, hogy a borsmenta tea is hasonló hatással jár.

Jó választás elalvás előtt

A borsmenta tea ideális választás lehet lefekvés előtt, mivel koffeinmentes. A borsmenta izomlazító tulajdonsága pedig segítheti a lefekvés előtti relaxációt.

Túlzásba lehet vinni a mentateát? És mikor nem ajánlott?

Az egyetlen mellékhatás, ami túl sok mentatea fogyasztása után tapasztalható, a fokozott vizelési inger, a megnövekedett folyadékbevitel miatt. Arra azonban van néhány bizonyíték, hogy a refluxszal küzdő páciensek számára nem megfelelő a borsmenta tea, mert súlyosbíthatja a tüneteket. Gyomorégés, rekeszsérv, illetve vesekő esetén is érdemes lehet kerülni a mentatea fogyasztását – ugyan nem találtak mellékhatásokat, de bizonyos esetekben okozhatja a tünetek súlyosbodását. A mentára, mentolra allergiásoknak sem javasolt a mentatea fogyasztása.

Mentateából a terhesség, a szoptatás idején a napi 1-2 csésze a biztonsággal fogyasztható mennyiség. De feltétlenül kérdezd meg kezelőorvosodat is, hogy az ő javaslata szerint biztonsággal fogyaszthatsz-e a mentateát a babavárás, a szoptatás időszakában.