Terhesség

10 étel, ami jót tesz az emésztésnek a terhesség alatt

A hormonális változások nem kímélik a várandósság alatt a gyomrot, beleket sem - lassabbá válik az emésztés, és ezzel együtt székrekedés, puffadás, fokozott gázképződés, aranyérbetegség alakulhat ki. Mire kell figyelni és mit érdemes fogyasztani?
2020. December 07.
10 étel, ami jót tesz az emésztésnek a terhesség alatt (fotó: Getty Images)

Az női test csodálatos. A 9 hónap alatt ez a bonyolult gépezet teljesen mértékben azon munkálkodik, hogy az anyaméhben az új élet számára megteremtse a növekedéshez szükséges feltételeket. Ennek egyik eszköze a terhesség fennmaradásában kulcsszerepet játszó progeszteron hormon is, amely többek között ellazítja a simaizmokat és a béltraktust, ezáltal lassul az emésztés, így a tápanyagoknak több ideje marad felszívódni, s a véráramban eljutni az fejlődő utódhoz.

Az emésztési zavarok rendszerint már az első trimeszterben jelentkeznek és végigkísérik a terhességet. Ha azonban odafigyelsz az életmódodra, mérséklődhetnek a tünetek. 

Mire érdemes törekedni a mindennapokban? Talán a legfontosabb a tested megfelelő hidratálása. A babavárás hónapjaiban még jobban oda kell figyelned, hogy elegendő folyadékot vegyél magadhoz – az ajánlott mennyiség minimum két liter. A legjobb, ha ennek nagy részét víz formájában viszed be.

Törekedj arra, hogy napi szinten legalább 30 percet mozogj! Ez lehet séta vagy kismamatorna, jóga is. Találd meg azt a mozgásformát, amit szívből szeretsz csinálni, ami kikapcsol. Meglásd: a mozgás az emésztés jó barátja.  

A megfelelő bélflóra elérésében sokat segíthetnek a probiotikumok, azaz a jó baktérium- és gombatörzsek. Ezek szaporodását segítik a vastagbélben a prebiotikumok, amelyek emészthetetlen élelmiszerösszetevők. Igyekezz napi szinten legalább két adag prebiotikumban gazdag ételt fogyasztani, és naponta egyszer probiotikum-forrást is asztalra tenni! Kerüld azonban a zsíros ételeket, mert ezek hosszabb ideig időznek a bélrendszerben tovább rontva ezzel a helyzeten.

A rostdús táplálkozás is nagyon fontos! Az ajánlások szerint 25-30 gramm rostot kell naponta bevenni a szervezetedbe. Lényeges, hogy emésztéskönnyítő hatása csak megfelelő mennyiségű vízbevitel mellett érvényesül.

10 élelmiszer, amely segíthet

1. Teljes kiőrlésű gabonából készült pékáru

Amellett, hogy a fehér pékáruhoz képest – az alacsonyabb glikémiás indexnek hála – hosszabb ideig lát el energiával, kitűnő prebiotikumforrás is.

2. Fokhagyma

Antioxidáns, immunerősítő hatásán túl gazdag prebiotikumban is, így rendkívül jó hatással van a bélflórára.

3. Édesburgonya:

A batáta (más néven édesburgonya) sokkal jobb választás, mint a hagyományos burgonya. Más zöldségekhez képest kiemelkedő a fehérjetartalma, ráadásul szuper rostforrás. (100 gramm édesburgonya/3 gramm rost)

4. Joghurt

Nemcsak kalciumban gazdag, probiotikumban is. Iktasd be időnként az étrendedbe!

5. Avokádó

Kitűnő antioxidáns, jótékonyan hat az szív- és érrendszerre, továbbá remek rostforrás, ugyanis 100 gramm avokádóban 6,7 gramm rost található.

6. Málna

Részben azért is ajánlják a szakemberek a kismamáknak, mert csak kis mértékben emeli meg a vércukrot, másfelől gazdag C-vitaminban és rostban. (100 gramm/ 6,5 gramm rost)

7. Kovászos uborka

Mint fermentált étel a kovászos uborka is (jótékony baktériumai által) jót tesz a bélflórának, természetes probiotikumforrás.

8. Teljes kiőrlésű tészta

Sokkal lassabban szívódik fel belőle a szénhidrát, mint a fehér tésztából, elkerülhető általa a túl nagy vércukor-ingadozás. Ráadásul rosttartalma is jelentős – 3,9 gramm van 100 gramm főtt tésztában.

9. Barna rizs

A fehér rizshez képest a barna rizsnek magasabb a rost- és vitamintartalma, magnéziumtartalma is jelentős. (Rosttartalom: 3,4gramm/100 gramm száraz rizs)

10. Mandula

100 gramm mandulában 12,5 gramm rost van, de nem csak ezért érdemes napi szinten fogyasztani.  Többek között kiváló E-vitamin- és magnéziumforrás. 

Figyelem! Egyes élelmiszerek toleranciája (például fokhagyma, kovászos uborka) egyéni eltéréseket mutathat.

Rosttartalom adatok forrása: kaloriaguru.hu

A cikket lektorálta: Ihász Katalin, a Doktor24-Svábhegyi Gyermekgyógyintézet dietetikusa