Terhesség

Ezért válts pamutra és illatmentes mosószerre, ha kismama vagy

A terhesség alatt zajló hormonális "tornádó" bizony a bőr állapotát is befolyásolja. Érdemes néhány egyszerű változtatást végrehajtani a mindennapokban a problémamentes terhességért.
2020. Szeptember 08.
Ezért válts pamutra és illatmentes mosószerre, ha kismama vagy (fotó: Getty Images)

A kismamák gyakran számolnak be az úgynevezett “ragyogásról”, a gyönyörű üde bőrről, amit a terhességi hormonok és a várandósság alatti vérbőség okoz. Ám nem mindannyian vagyunk ilyen szerencsések. Sok leendő anyukánál a hormonváltozások inkább bőrproblémákat okoznak. Gyakori panasz a fakó arcbőr, az extrém száraz és hámló bőrfelszín – főként a végtagokon -, az erőteljes viszketés akár az egész testen, kiütések és akné, vagy a pigment foltok kialakulása.

De miért is történik mindez?

A terhesség során az ösztrogén és a progeszteron hormon szintje jelentősen megváltozik. A megemelkedett progeszteron-szint fokozza a bőr faggyútermelését, ami sokaknál okozhat kiütéseket. A várandósság a bőr érzékenységére is kihat, így az is előfordulhat, hogy az évek óta használt hidratáló vagy testápoló váratlanul irritációt okoz, sőt nem ritka az sem, hogy a kismamák fémallergiás reakciókat produkálnak korábban napi szinten hordott ékszereik viselésekor.

Érzékeny bőrű kismamák

Azok, akik már a várandósságuk előtt is érzékeny bőrűek, esetleg ekcémára hajlamosak voltak, szinte biztosan számíthatnak arra, hogy állapotuk rosszabbodni fog a babavárás ideje alatt. De a tünetek olyan nőknél is jelentkezhetnek, akik korábban semmilyen ilyen jellegű panasszal nem találkoztak.

Nagyon sok várandós nő találkozik a dehidratáltság (rendkívül száraz bőr a lábon, karokon sőt akár az arcon is) érzésével, ami ráadásul erőteljes viszketéssel is párosulhat. Nagyon fontos a megfelelő hidratálásáról való gondoskodás kívül-belül. Sokkal több folyadékot kell fogyasztani – főként a nyári hónapokban -, és gazdagon hidratáló, illatmentes testápolókat érdemes bevetni, akár napi több alkalommal is.

A bőrszárazság mellett a fentebb már említett érzékenység is előtérbe kerül. A fokozott izzadás, a különböző kemikáliákra adott erőteljesebb reakciók, esetleg korábban nem felfedezett allergiák mind-mind okozhatnak kiütéseket, bőrpírt és kellemetlen viszketést.

Változtatások a ruházkodásban

Pocakkal kellemesebb a bő szabású darabok viselése, érdemes ezeket előnyben részesíteni. Kerülni kell a szintetikus anyagokat, mert ezek fokozhatják a nem kívánatos bőrreakciókat. A várandós édesanyáknak sokszor van melege, hevesebben izzadnak. Ez az extra nedvesség a nem szellőző műszálas ruhában a bőrön reked, irritálva azt.

Ha inkább a laza, jól szellőző és természetes alapanyagokból (pamut, len) készült ruhaneműket választja a kismama, akkor az elősegíti a felesleges nedvesség eltávozását a bőrfelszínről, ezzel is csökkentve a kialakuló irritáció esélyét. A pamut különösen puha anyag, emellett magába szívja a felesleges nedvességet, szárazon és hűvösen tartva így a bőrt.

Különösen a fehérneműk esetében fontos a váltás

A várandósság hónapjai alatt az addig használt tangabugyikat is érdemes cserélni. Amikor már elkezd nőni a pocak, akkor a legtöbb bugyi derék része kellemetlenül szorossá válik, ezért is szuperek a rugalmas, magasabb derekú kismamabugyik.

Terhesség alatt a tangabugyi amúgy sem javasolt, hiszen az arra hajlamosaknál tovább fokozhatja az esetleges bakteriális és gombás fertőzések esélyét, ugyanis fazonjából adódóan szinte “utaztatja” a kórokozókat a végbélnyílástól a hüvely felé. Ráadásul a terhesség alatt kialakuló aranyeres panaszoknak sem kedvez ez a típusú fehérnemű. Habár az aranyérbetegség kialakulását nem befolyásolja, viszont a begyulladt, érzékeny aranyeret tovább irritálja, fokozva ezzel a probléma által okozott fájdalmat.

A voksot érdemes ilyenkor a klasszikus fazon és a pamut alapanyag mellett letenni, ez a duó ugyanis a legbiztonságosabb az alfél egészsége szempontjából. Megbízható helyről ajánlott vásárolni minőségi darabokat, és keresni kell a bőrbarát OEKO-TEX® minősítést. A párszáz forintos műszálas anyagokból készült bugyikat kezelhették olyan vegyszerekkel, amelyek a bőrrel érintkezve akár komoly problémát is okozhatnak. Ha esetleg érzékenységet mutat a kismama a textilek festékanyagaira, akkor fehér színű pamut alsóneműt kell előnyben részesíteni. Köztudott, hogy minden új ruhadarabot az első viselés előtt alaposan ki kell mosni illatmentes, hipoallergén mosószerrel.

A mosás sem mindegy

Az allergiás, bőrirritációval, viszketéssel járó panaszokat mosószerek, öblítők is okozhatják. A mosáshoz használt termékek a felületaktív anyagok és enzimek mellett gyakran fehérítő összetevőket, színezékeket és illatanyagot is tartalmaznak, ezek nyomai pedig a mosás során visszamaradhatnak ruhákon, ágyneműn, fehérneműn is. A felsorolt összetevők bármelyike okozhat bőrirritációt. Érdemes tehát illatmentes mosókészítményre váltani.

A termékek összetevői közt felsorolt parfüm vagy “fragrance” kismillió kemikáliát takarhat. A gyártók nincsenek kötelezve arra, hogy feltétlen részletezzék mit is takar ez az elnevezés, illetve nagyon sokszor üzleti titokra hivatkozva nem osztják meg ezt az információt. Az illatanyagok viszont köztudottan a leginkább allergizáló összetevők. Később a kisbaba ruháit is nagyon fontos hipoallergén és parfümmentes szerekkel mosni, az átállást érdemes akár már a várandósság alatt is megkezdeni.

Ha pedig már az illatmentességről ejtünk szót, a parfümözött termékeket más szempontból is érdemes hanyagolni. Az illatosított wc-papír és nedves törlő használata a terhességi aranyérbetegség állapotát ronthatja, míg az illatosított tisztasági betétek fokozhatják a hüvely irritációját és még inkább hajlamosíthatnak a különböző fertőzésekre.