Bár a WHO az összes szülés 10-15 százalékában tartja indokoltnak a császármetszést, Magyarországon már ott tartunk, hogy minden negyedik szülés műtéttel végződik. Hogy ennek mi az oka, arról nincs közmegegyezés, egy azonban biztos, a császármetszés egy nagy hasi műtét, így is kell gondolnunk rá akkor is, ha a felépülésről beszélünk.
A műtét utáni napok a kórházban
A császármetszés után valószínűleg 3-4 napos kórházi tartózkodással érdemes tervezni, de előfordulhat ennél több nap is. A felépülés azonban sok hétig eltarthat.A kórházban adnak fájdalomcsillapítót és optimális esetben biztosítják nyugalmat úgy, hogy közben a babát nem szeparálják az anyától és támogatják a szoptatásban. Ez utóbbi nem egyszerű feladat, főként nem egyedül, hiszen az anya mozgásában korlátozott, a hasizmok pedig, mintha nem is lennének.Számítani kell a kórházban töltött idő alatt még az alábbiakra:minél hamarabb lábra kell állnia katéter legalább 12 órán át a hólyagban marad.
A császáros seb ápolása
Általában azt tanácsolják, hogy
- gyengéden tisztítsuk és szárítsuk meg a sebet minden nap
- viseljünk laza, kényelmes ruhát és pamut alsóneműt
- szedjünk fájdalomcsillapítót, ha fájdalmunk van
- figyeljük a fertőzés jeleit
A nem felszívódó varratokat vagy kapcsokat általában 5-7 nap múlva veszik ki.
A heg
A hasán lévő seb helyén végül heg fog kialakulni. Ez általában egy vízszintes, körülbelül 10-20 cm hosszú heg lesz, közvetlenül a bikinivonal alatt. Ma már ritkán fordul elő függőleges heg.A heg eleinte valószínűleg piros és szembetűnő lesz, de idővel elhalványul, és gyakran a szeméremszőrzet is elrejti.Sötétebb bőrön ahogy a hegszövet elhalványul, barna vagy fehér nyomot hagyhat.
A fájdalom és a vérzés csillapítása
A legtöbb nő a császármetszés utáni első néhány napban némi kellemetlenséget érez, és egyes nőknél a fájdalom több hétig is eltarthat.Szükség lehet fájdalomcsillapítóra, amely lehet paracetamol vagy ibuprofen, ezek ajánlatosak, ha az anya szoptat.Ha hüvelyi vérzést tapasztal az anya, akkor semmiképp nem tampont, hanem betétet használjon, hogy elkerülje a fertőzés kockázatát.
- Kapcsolódó: Gyakori kérdések a császármetszés után
Visszatérés a szokásos tevékenységekhez
Fontos, hogy amennyire lehetséges császármetszés után is maradjunk mozgékonyak, nyilván a lábadozás alatti időszakban a kíméletes tevékenységek – például séta ##8211## ajánlottak. Arra vigyázzunk, hogy ne terheljük túl magunkat. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos tevékenységeket nem tudsz azonnal végezni, például:
- vezetés
- testmozgás
- a babánál nehezebb tárgyak cipelése
- szexelni
Csak akkor kezdd el újra ezeket a dolgokat csinálni, ha úgy érzed, hogy képes vagy rá. Erre nagyjából 6 héttel a műtét után számíthatsz.
Mikor fordulj orvoshoz?
Azonnal fordulj orvoshoz, ha császármetszés után az alábbi tünetek bármelyikét észleled:
- erős fájdalom
- vizeletszivárgás
- fájdalom pisilés közben
- erős hüvelyi vérzés
- a seb egyre pirosabb, fájdalmasabb és duzzadtabb lesz
- genny vagy bűzös szagú folyadék ürül a sebből
- köhögés vagy légszomj
- duzzanat vagy fájdalom az alsó lábszárban
Ezek a tünetek fertőzésre vagy vérrögre utalhatnak, amelyet a lehető leghamarabb kezelni kell.(Cikk forrása: nhs.uk)