“Egy nehéz iskolatáska nagyobb teher egy pici gyereknek, mint gondolnánk” – nyilatkozta egy egészségügyi szakértő a Fox News Digitalnak. Megdöbbentő, de az Egyesült Államok Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottsága szerint 2017 és 2019 között évente átlagosan 7500 gyereket kezeltek olyan hátfájással vagy mozgásszervi panasszal, amit a nehéz hátizsákok is okozhattak.
Egy tizenkét éves kislány szülei azt nyilatkozták a csatornának, hogy lányuk hónapok óta panaszkodik felső hát- és nyakfájdalmakra. Az anya eleinte úgy gondolta, hogy gyermeke fájdalmai a kemény edzéseknek tulajdoníthatók. Ám az orvos a kamasz hátizsákját okolta. “Reggel felvette a könyvekkel megpakolt táskát, és egész nap azzal járt osztályteremről osztályteremre, végül haza. Ez jelentős terhelés” – mondta az édesanya.
- Kapcsolódó: Itt a tanév rendje
Lányának végül több hetes kezelésen kellett részt vennie, hogy helyrehozzák a gerincét. El kellett kezdenie egy olyan gyakorlatsort is, amivel megerősítheti a hát felső részét, hogy jobban bírja a súlyt.
Honnan tudhatod, hogy az iskolatáska túl nehéz?
- Úgy tűnik, hogy a gyermek nehezen veszi fel és le.
- A gyermek testtartása megváltozik (azaz előre vagy oldalra dől), amikor hátizsákot visel.
- Bizsergést vagy zsibbadást tapasztal a karjában és a lábában.
- A gyermek vállán piros foltok vannak a hátizsák pántjaitól.
- Fájdalomra panaszkodik a hátizsák viselésekor.
“A nehéz hátizsákok megváltoztathatják a gerincoszlop természetes ívét, rontják a testtartást” – nyilatkozta Dr. David Gentile gerinc-specialista, aki szerint nemcsak a kilók száma számít, de a hátizsák megfelelő illeszkedése és a terhek elosztása is.
“Képzeljünk el egy 25 kilós gyereket, aki egész nap egy 8-10 kilós hátizsákot cipel” – mondja a szakértő. “A sok könyv nagy terhelése miatt előrehajol, vállait begörbíti, mellkasa beesik.”
Azt is elmondta, hogy a probléma tovább súlyosbodik, ha a tanulók a hátizsákot félvállra veszik fel, ez izomfeszüléshez, vállsérüléshez, gerincferdüléshez vezethet az egyenlőtlen eloszlás miatt. Törekedjünk rá, hogy a gyerekünk mindkét vállpántot használja, ha már a könyvek súlyán nem tudunk változtatni!
Amikor pedig a kicsi felemeli a hátizsákot, hajlítsák be a térdüket, hogy védjék a gerinc alsó szakaszát! Ne engedjük, hogy a zsák lógjon, mert az növeli a nyomást a gerinc középső és alsó részén. A pántok legyenek feszesek!
Ilyen a jó iskolatáska:
- Maga a táska legyen könnyű, a háta párnázott, a vállpántja széles!
- Használjuk ki az összes rekeszt, hogy a súly eloszoljon. A nehezebb tárgyakat tegyük a gerinc közelébe.
- A hátizsák illeszkedjen a hát közepére, legfeljebb kicsit érjen a derék alá.
- Ha lehet, válasszunk derékövvel is rendelkező darabot!
- Az ideális terhelés kisebb, mint a testtömeg 15%-a.
- A gyerekek körében kedvelt gurulós bőrönd is jó lehet, de lépcsőn, fűben nehezebb vele mozogni.