Egyéb

10 bátorító mondat, ami segít a gyerekednek a suli első napján

Vége a nyárnak, újra korán kell kelni - a szeptember csupa változás. Érthető, ha sok kisgyerek szorong tőle. Néhány bátorító mondattal azonban a jobban veszik majd az átmenetet. Ne feledd: most nagyobb szükségük van a támogatásodra, mint valaha!
2022. Augusztus 30.
Fotó: Getty

Az első tanítási nap több okból is szorongáskeltő lehet, de az alábbi mondatokkal segíthetsz a gyerekednek, hogy magabiztosabb, nyugodtabb legyen.

1. “Bármire képes vagy.”

Klisének hangzik, de ezt minden gyereknek hallania kell nemcsak az első tanítási napon, hanem az egész tanévben. Ezeknek a szavaknak a kimondása az első lépés ahhoz, hogy gyermekeidet kitartásra és munkamorálra tanítsd. És ha elhiszik, igaz is lesz.

2. “Nem kell mindenben a legjobbnak lenned.”

A gyerekek nem tökéletesek. Valószínű, hogy a te gyermekednek is fog nehézséget okozni egy-egy tantárgy vagy feladat, de ez természetes. Meg kell próbálnia maximumon teljesíteni, és ha megteszi, akkor egyáltalán nem gond, ha nem minden sikerül maximálisan. Ha kimondod ezt a mondatot, abból megérti, hogy nem kell mindig versenyeznie, és attól sem kell rosszul éreznie magát, ha mások jobbak nála.

3. “Ez az utazásról szól, nem csak a célról.”

Egyes gyerekek hajlamosak túlterhelni magukat, hogy megfeleljenek a külvilág elvárásainak. Hangsúlyozzuk nekik, hogy nemcsak a jó jegy a fontos, vagy az, hogy mit akar elérni az életben, de az is, hogy közben jól érezze magát.

4. “Bánj másokkal úgy, ahogy szeretnéd, hogy bánjanak veled.”

Vannak gyerekek, akik nehezen viselik, hogy a tanár nem csak velük foglalkozik, és ezt úgy vezetik le, hogy piszkálnak másokat vagy rosszalkodással igyekeznek felhívni magukra a figyelmet. A fenti mondattal empátiára taníthatod őket, meg kell érteniük, hogy mások rovására nem lehetnek sikeresek.

5. “Ne hagyd, hogy társaid tettei befolyásolják, hogy mit gondolsz magadról!”

Biztos, hogy lesz olyan, amikor mások pont a te gyermekedet pécézik ki. Kaphat negatív megjegyzéseket, lehet, hogy átmenetileg kiközösítik, sajnos ez szinte mindenkivel előfordul. Ilyenkor hasznos, ha tudja, hogy a zaklató tettei többet mondanak a zaklatóról, mint a célpontról.

6. “Minden hiba tanulság.”

A gyerekek olykor elfelejtenek egy házi feladatot, otthon hagyják a tolltartót, elalszanak vagy rosszkedvűek. Fontos megtanítani nekik, hogy a hibák olyan leckék, amelyek tájékoztatnak bennünket arról, hogyan cselekedhetünk jobban. Ez a mondat segít abban is, hogy a csalódottságot pozitívummá alakítsák.

7. “Hiszek benned és támogatlak.”

A gyerekeknek tudniuk kell, hogy szüleik nem lesznek velük az iskolában, de lelkileg mellettük állnak. Ez elengedhetetlen a gyermek önbecsüléséhez és önbizalmához, ami a jó teljesítmény kulcsa.

8. “Most elbúcsúzunk, találkozol a többiekkel, megebédelsz…”

Az iskola első napján a gyerekek bizonytalanok, ezért a konkrétumok fogódzót adnak nekik. Ha elmondjuk, hogyan telik majd a napjuk, az biztonságot ad nekik.

9. “Alig várom, hogy halljak a napodról.”

Ez különösen akkor hasznos, ha gyermeked nehezen búcsúzik. Mielőtt elmennél, ígérj neki valamit, egy programot vagy finomságot, amire számíthat az iskola után, és segít neki átvészelni az első napot.

10. “Légy önmagad.”

Az egyik legfontosabb mondat, amit a szülő elmondhat gyermekének az első tanítási napján, az ez. Adj neki önbizalmat, hogy azzá váljon, amiben jól érzi magát függetlenül attól, hogy más gyerekek mit mondanak.