Tudnod kell, hogy a terhesség alatti elesés meglehetősen gyakori, a nők közel 30 százaléka legalább egyszer elesett várandósan.
Miért ennyire gyakori a terhesség alatti elesés?
Egyszerűen a súlypont megváltozásáról van szó. A súlygyarapodás, a nagy pocak, illetve a relaxin hormon okozta szalag-és ízületi lazaság is hozzájárul az esésekhez, kisebb balesetekhez. A verywellfamily.com néhány egyszerű módszert ajánl, amivel csökkenthetjük az elesés kockázatát, például:
- hordjunk megfelelő, kényelmes, nem csúszós talpú, nem magas sarkú cipőt
- lassan sétáljunk, ne rohanjunk, figyeljünk oda a mozgásunkra, kerüljük a hirtelen mozdulatokat
- figyeljünk az egyensúly megtartásra, ne forduljunk, csavarodjunk
- ha egy tárgyat akarunk megfogni, ne vakon tegyük, hanem mindig nézzünk rá a tárgyra
- nézzünk a lábunk elé, otthon is, mi van a földön, egy-egy kisebb, elgurult tárgy balesetveszélyes
Mi történik, ha egy terhes kismama elesik?
A magzatburok és benne a magzatvíz védi a babát, többek között az akkor is, ha a kismama elesik. Ahhoz, hogy a magzat megsérüljön nagyon komoly behatás kell, akkora, amiben a kismama is súlyosan sérül. Tévhit (bár kitartóan tartja magát), hogy vetélést okoz egy botlás, elesés. Ennél sokkal komolyabb balesetnek kell történnie ahhoz, hogy a magzat megsérüljön. Közvetlenül a hasat ért trauma – különösen a terhesség előrehaladtával – okozhat problémákat a magzatban.
Ha megtörténik a baleset, és aggódsz, hívd fel az orvosod, szülésznőd és figyelj olyan jelekre, mint például vérzés vagy a baba rúgása, mozgásának változása, hasi fájdalom, összehúzódások.
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu