Minden csecsemőnél veleszületetten jelen van az ún. komplex elemi mozgásminták: a mászás, ülésbe húzódzkodás, ülésbe emelkedés, kúszás, stb., a Katona-módszer lényege pedig, hogy ezeket napi rendszerességgel kiváltják a csecsemőben. A mozgás kiváltását az agy „serkentésével” érik el úgy, hogy a csecsemőt különböző gravitációs helyzetekbe hozzák, ami aktiválja az agy azon részét, ahol ezek az elemi mozgásminták tárolva vannak. Az agyból kifutó parancs hatására létrejön a mozgásminta, a végrehajtott mozgásról pedig visszajut az agyba az információ.
Dr. Katona Ferenc, ideggyógyász, fejlődésneurológus és munkacsoportja által kidolgozott terápia a Katona-módszer, más néven neurohabilitációs tréning.
Ezek a mozdulatsorok képesek az agy által közvetített kóros izomtónust, mozgásszervezést normalizálni. A babák agyának az a képessége, hogy még formálható, az első három hónapban a legjellemzőbb, ezért nagyon fontos a korai felismerés és idejében megkezdett terápia.
A módszer elméleti alapokra épül, az idegrendszer stimulálását napi 6×30 perc (3 óra) mozgatással végzi indirekt ingerlést ad az idegrendszernek.
A babákat egészen 1,5-2 éves korukig nyomon követik, szükség esetén módosítanak a kezelésen illetve egyéb kiegészítő kezeléseket, módszereket rendelnek el (pl. HRG vagy Dévény-módszer).
A Katona-módszer például a következő esetekben javasolt:
- koraszülött babáknál
- izomtónus-zavaroknál
- öröklődő idegrendszeri betegség esetén
- szülés körüli komplikációk
- fejlődési elmaradás, késedelem
- újszülött korban elszenvedett betegség után
- az újszülött gyengesége, táplálási nehézsége
A mozgásmintáknak a kiváltása egyszerű, így a szülőknek is megtanítható és így ők maguk is képesek lesznek a napi rendszerességű mozgás elvégzésére a babáknál.
Kép: Getty Images
Forrás: koraszulott.com