Bár a gyermekvállalási statisztikák nem túl bíztatóak a szülések számát és az anyukák életkorát tekintve sem, még mindig szép számmal akadnak olyanok, akik fiatalon adnak életet az első gyermeküknek. Hogy ebben mit látnak szupernek, és mi az, ami kevésbé örömteli, arról maguk az érintettek mesélnek!
5 ok, amiért örömteli fiatalon szülni
-
Gyors regenerálódás szülés után
„Tudom, hogy nem feltétlenül korfüggő, hanem sokszor a szerencsén múlik, nekem pedig kijutott belőle: nagyon könnyen viseltem a babavárás mind a 9 hónapját, és a szülés után pikk-pakk helyrejöttem. Ez utóbbit az orvosom szerint annak is köszönhetem, hogy 23 éves voltam, amikor a kislányom született. A szobatársam több mint tíz évvel volt idősebb nálam, neki nehezebb volt szülés közben és sokkal jobban megszenvedte az azt követő napokat is” – írja egy fiatalon szült anyuka, aki további érveket is felsorakoztatott a viszonylag korai gyermekvállalás mellett.
-
Nem volt gond az éjszakázás
„A kislányom nem volt túl jó alvó, vagyis bőven kijutott nekünk az éjszakázásból. Nehéz hónapok voltak azok, de azt hiszem, még mindig könnyebb volt 24 és nem 42 évesen végigcsinálni! Akkor beértem jóval kevesebb alvással is, és nem kellett nyakalnom a kávét ahhoz, hogy ébren tudjak maradni napközben” – folytatja a ma már harmincon túl járó, azóta kétgyerekes anyuka.
-
Nem gond, ha szaladni kell a gyerek után
„Azt, hogy huszonévesen fittebb voltam, mint most, nemcsak az éjszakázások során értékeltem nagyra, hanem akkor is, amikor a kislányom elindult és én szaladhattam utána mindenhova. Áldottam az eget, hogy fiatalon lettem anyuka akkor is, amikor szoros barátságot kötöttünk a futóbiciklivel, és a napom szerves részévé vált, hogy lépést tartsak a száguldozó lányommal!” – mesél tapasztalatairól az anyuka.
-
Olyan, mintha a tesók lennének
Ezután pedig rátér arra, ami szerinte az egyik legnagyobb ajándék: „Most, hogy a lányom már nagyobb, elképesztően jókat beszélgetünk és sok-sok közös programot szervezünk. Mivel nem olyan hatalmas köztünk a korkülönbség, néha olyan, mintha a testvérkém lenne. Másokban még nem merült fel ilyesmi, de szerintem pár év, és egy csomóan a húgomnak fogják őt nézni, ami azért vicces.”
-
Ha felnő a gyerek, még anya előtt az élet
„Hiába nem szeretném, tudom, hogy nálunk is eljön majd az idő, amikor a barátait részesíti előnyben velem szemben, és nem az én társaságom lesz számára a legélvezetesebb. Ha viszont jobban belegondolok, megvannak ennek az előnyei is: körülbelül 40 éves leszek akkor, tele energiával ahhoz, hogy élvezzem az életet!” – tekint optimistán a jövőbe.
3 ok, amiért jobb lett volna várni
-
Búcsú a buliktól
Vannak persze olyan dolgok is, amikről le kell mondania az embernek, ha fiatalon lesz szülő: „Néha azért nosztalgiáztam, amikor hajnali kettő körül a lányommal a karomban mászkáltam fel-alá a nappaliban. A barátaim még javában buliztak ilyenkor, én pedig a cumisüveget szorongattam koktélos pohár helyett. Utólag persze nem bánom, hogy így alakult, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy akkor egyáltalán nem vágytam közéjük.”
-
Végeláthatatlan magyarázkodás
Plusz egy dolog, amit ma már másképp csinálna: „Mai fejemmel biztos, hogy nem mennék bele ebbe a játékba, akkor viszont sikerült az embereknek tőrbe csalni: úton-útfélen magyarázkodnom kellett, hogy nem becsúszott a kislányom, tényleg akartuk, és nem egy cseppet sem bánjuk, hogy gyorsan sikerült. Ha visszamehetnék az időben, udvariasan megkérnék minden kíváncsiskodót, hogy foglalkozzon inkább a saját dolgaival!”
-
Elveszett barátságok
„Miután anyuka lettem, jelentősen átalakult a baráti köröm, vagyis sok olyan embert elveszítettem útközben, akikről korábban azt hittem, örökre szól a kapcsolatunk. Az a pár barátnőm, aki megmaradt, nálam jóval később lett terhes, így a babázás is később került napirendre, akkor, amikor az én lányommal az ovis ballagásra készültünk. Olyan klassz lett volna velük együtt babát várni és aztán közösen tologatni a babakocsit” – világít rá végül egy másik szívfájdalmára az anyuka.
(Fotó: Getty Images)