Teljes értékű és könnyen emészthető, magas fehérjetartalma (fajtától függően 15-20 százalék), illetve különleges zsírtartalma van. A halhúsban található zsiradék (1-7 százalék) – a halolaj – a többi állati eredetű zsíroktól eltérően telítetlen zsírsavakban gazdag. Esszenciális zsírsavjai fontos élettani és védő szerepet töltenek be (a magzati életben például az agy és a szem ideghártyájának fejlődésében, később az érelmeszesedés, a daganatos megbetegedések kivédésében és így tovább). Gazdag ásványi anyagokban (vas, cink, szelén, jód, foszfor) és egyes vitaminokban (A, D, B1, B2, B12).
Tudnunk kell azonban: a hal könnyen allergizál, a halhús a leggyorsabban romló húsféle, a szennyezett vizekből kifogott hal veszélyes baktériumokat, vírusokat, ártalmas nehézfémeket (higanyt!), a tenyésztett halak vegyszereket, antibiotikumokat tartalmazhatnak. Gyermekek élelmezésében csak friss, ellenőrzött gazdaságból származó édesvízi, vagy megbízhatóan kezelt nyílt tengeri mélyhűtött hal fogyasztása ajánlott.
Bundás hal
Szálkamentes, bőr nélküli süllő, fogas, ponty vagy pisztrángfilé alkalmas erre a célra. A sózott halat paprikás kukoricalisztbe, felvert tojásba, majd zsemlemorzsába (ínyencek szezámmaggal keverik) forgatjuk, és forró olajba kisütjük. Majonézes krumplival vagy majonézes, fűszeres almával tálaljuk.
Tejfeles, sajtos halfilé
Vegyes zöldséget (lehet mélyhűtött is) sóval, borssal fűszerezünk, és szétterítjük egy tepsi aljára. Erre rétegezzük a biztosan szálkamentes sózott halfilét. Meglocsoljuk sós tejföllel, megszórjuk reszelt sajttal, és előmelegített sütőben 25 percig sütjük.
Halpaprikás
Olajon dinsztelt aprított hagymából, sóval, édesnemes pirospaprikával pörköltalapot készítünk, erős paprika hozzáadása nélkül. Teszünk bele 2 evőkanálnyi szálkamentes édesvízi halhúst (lehet angolna, harcsa, pisztráng is), és kevés vízzel puhára pároljuk. Egy kanál liszt és tejföl keverékével besűrítjük, friss paradicsomlével meglocsolva, zöldpetrezselyemmel megszórva krumplipürével, puliszkával vagy köleskásával kínáljuk.
Fűszeres tonhalszelet
A filézett halszeleteket szárazra töröljük, citromlével bedörzsöljük, megsózzuk, és kivajazott tűzálló tálba rakjuk. Beszórjuk vágott zöldpetrezselyemmel, borsikafűvel (esetleg tárkonynyal). Sós tejföl, tojássárgája és reszelt sajt keverékével leöntjük, és előmelegített sütőben 20 perc alatt rózsaszínűre sütjük. Krumplipürével és paradicsomsalátával kínáljuk.
Tonhalszeletek lecsóval
A tonhalszeleteket sózzuk, borsozzuk, lisztbe mártva mindkét oldalát forró olajban 3 percig sütjük. Tűzálló tálban a szeleteket egymás mellé helyezzük, és a lecsóval beborítjuk. Megszórjuk reszelt sajttal, és előmelegített sütőben 20 percig sütjük. Párolt rizs illik hozzá.
Halgaluska
25 deka filézett halat sós vízben 10 percig főzünk, majd pépesítünk (maradék sült halból is készülhet). Sózzuk, borsozzuk, 1 tojással, kiskanálnyi citromlével, vágott petrezselyemmel és annyi zsemlemorzsával dolgozzuk össze, hogy puha galuskatésztát kapjunk. Zöldborsó-, zöldbab- vagy sóskalevesbe szaggatjuk, és 10 percig kis lángon főzzük.
Harcsagulyás
Gulyást készítünk a szokásos módon hagyma, krumpli, paprika, paradicsom felhasználásával (csípős paprikát nem teszünk bele). A harcsafilét (kiszálkázott halszelet) ujjnyi csíkokra vágjuk, és amikor a krumpli majdnem készre főtt, a húst is beleszórjuk, 8-10 percig együtt főzzük. Tálaláskor aprított snidlinget szórunk a tetejére.
Halgombóc
10 evőkanál ledarált szálkamentes halfilét (nyers vagy maradék sült hal is lehet) 10 evőkanál főtt rizst (vagy tejben áztatott és kicsavart zsemlét), 1 tojást, 1 evőkanál reszelt póréhagymát, 1 szétnyomott fokhagymagerezdet, sót, borst, pici kurkumát és gyömbérport összekeverve gombócalapot készítünk. Sós, citromos, csipetnyi köménnyel ízesített forrásban lévő vízbe gombócokat szaggatunk, és 15 perc alatt készre főzzük. Leszűrve zöld vagy piros főzelékhez, levesekhez adva tálaljuk, vagy hagymás olajon megforgatva egytálételként is kínálhatjuk.
Karfiolleves lazaccal
Egy kisebb karfiolt rózsáira szedve, alaposan megmosva 1 liter sós, zöldségporral ízesített vízben puhára főzünk, majd pépesítünk. Tejjel, 1 deci tejföllel kiegészítjük 1 literre, kanálka citromlével és vajjal ízesítjük, újra felfőzzük. 5-10 deka füstölt lazacfilét hajszálvékony csíkokra szeletelünk, és a levesbe szórjuk. Tálaláskor vágott tárkonnyal vagy kaporral meghintjük.
Almamártás lazaccal
Az almamártást dinsztelt hagymával, fahéjjal, citromlével készítjük, a felnőttek gyömbért, chilit, curryt is használhatnak. A lazacfilét szárazra töröljük, hajszálvékony csíkokra szeleteljük, meglocsoljuk citromlével, sóval, picike borssal, és kevés forró olajon kevergetve megsütjük. Párolt rizzsel és fűszeres almapürével tálaljuk.
Zöldfűszeres lazac
A halfilét megsózzuk. Petrezselyemzöldet, kakukkfüvet, citromfüvet apróra vágunk, citromlével, olajjal összekeverünk. A halfiléket belemártjuk a fűszeres olajba, és forró olajban kisütjük. Párolt zöldséggel kínáljuk.
Szardínia
Apró, kibelezett, tisztára mosott halat (lehet felaprított busa, angolna is) karikára vágott sárgarépával egy vastagabb falú edényben sorokba rakunk. A sorokat megsózzuk. Felöntjük olajjal, hogy bőven ellepje, rádobunk 1-2 babérlevelet, és nagyon gyenge tűzön 8-10 órát főzzük. Csak gyöngyözzön az olaj (mint a kocsonyakészítésnél a húslé). A halnak úgy kell megfőnie, hogy a csontja is kenhetően megpuhuljon. A kihűlt szardínia szendvicsnek, salátának vagy tölteléknek is felhasználható. Hűtőben egy hétig eltartható. Értéke – az ízletessége mellett – a kalciumforrásként szereplő halcsonttartalomban rejlik.
Kapcsolódó cikkeink:
IX.évf./8.sz.
Forrás: Anyák Lapja