Szakértői ajánlások szerint fontos, hogy a terhesség alatt is mozogjanak a kismamák, hetente legalább 150 perc mérsékelt aerob edzést végezzenek. Korábban az ajánlások úgy szóltak, hogy figyelni kell edzés közben a pulzusszámot, ami nem haladhatja meg a percenkénti 140-es értéket. Mára ezt az irányelvet törölték és úgy módosították, hogy semmilyen konkrét pulzusszám határérték nincsen a terhesség alatti edzésre vonatkozóan. De akkor mire kel figyelni?
Mi számít mérsékelt mozgásnak?
Terhesség alatt végzett edzés, mozgás során az számít mérsékeltnek, amikor a pulzusszám annyira emelkedik meg, hogy a kismama izzadni kezd, de még ugyanúgy képes beszélni, mint nyugalmi állapotban, azaz nem fullad ki.
Ahelyett, hogy a pulzusmérőn látható számra koncentrálnánk, az ajánlások szerint inkább mindenki a saját teste jelzéseire figyeljen, ugyanis mindenkié máshogy működik terhelés alatt.
A túl kemény terhelés megemelheti a testhőmérsékletet, ami nem jó terhesség alatt. Emellett kiszáradáshoz is vezethet, ami akár a koraszülés kockázatát is növelheti. Intő jel, a rendkívüli szomjúság, a fejfájás, szédülés, a sötét színű vizelet.
Az ACOG szerint, ha az alábbi figyelmeztető jelek bármelyikét észleljük terhesen, azonnal hagyjuk abba az edzést és az sem árt, ha erről értesítjük orvosunkat:
- Hüvelyi vérzés
- Szédülés vagy ájulás
- Légszomj az edzés megkezdése előtt
- Mellkasi fájdalom
- Fejfájás
- Vádlifájdalom vagy – duzzanat
- Rendszeres, fájdalmas méhösszehúzódások
- Folyadékszivárgás a hüvelyből
Forrás: thebump.com