Kamasz

Veszélyesek lehetnek a nyákoldó készítmények a gyermekek számára

Hazánkban vény nélkül kaphatóak a különféle nyákoldók és köptetők, amelyek azonban károsak is lehetnek a gyermekek számára. Dr. Németh Viktort, a Bethesda Gyermekkórház gyermektüdőgyógyászát kérdeztük ennek a gyógyszercsoportnak a használatáról és veszélyeiről.
2022. December 30.
Kamasz lány fújja az orrát
Kép: Getty Images

A megfázás elleni, valamint a fájdalom- és lázcsillapító készítmények mellett a téli időszak slágertermékei közé tartoznak a köptető-nyákoldó szerek is, amelyeket akár már kisgyermekeknek is javasolnak a gyártók. Dr. Németh Viktor, a Bethesda Gyermekkórház gyermektüdőgyógyásza azonban óvatosságra inti a szülőket, ha ilyen készítményt adnak gyermeküknek.

Mire szolgálnak a nyákoldó, köptető készítmények?

Ez a gyógyszercsoport, a váladék fellazítását segíti a légutakban oly módon, hogy hatásukra nagyobb mennyiségű és kevésbé tapadós váladék keletkezik, így ezt könnyebben fel tudja köhögni a gyermek – tudtam meg a doktor úrtól. Ugyanakkor fontos, hogy a szülők számára ne ezek legyenek az elsőként választandó készítmények a köhögés kezelésére, ugyanis akár komoly veszélyekkel is járhat a használatuk.

Mikor káros a köptetők használata?

Mivel a nyákoldók fokozott váladéktermelést indítanak el, ezért azoknál a gyermekeknél, akiknél még szűkek a légutak (pl. csecsemők), a nagy mennyiségű váladék a légutak elzáródását, a légzési állapot romlását is okozhatja – figyelmeztet a gyermektüdőgyógyász.

Szintén veszélyes lehet a köptetők alkalmazása az asztmás betegeknél. Esetükben az alsó légutak fokozottan érzékenyek a gyulladásos folyamatra –melynek következtében összehúzódnak –, így egyébként is nehezebb számukra a kilégzés. A köptető hatására azonban a szűkület mögött képződő váladéktól még tovább romolhat a légzési állapot – hangsúlyozta a gyermektüdőgyógyász szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy azoknak a gyermekeknek se adjunk ilyen szert, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak megfelelő erővel köhögni (pl. izombetegség miatt).

Gyakran előfordul, hogy a szülők nincsenek tisztában azzal, hogy az adott készítménytől milyen hatást várunk. Esetleg együtt alkalmaznak köptető szert köhögéscsillapítóval, ami komoly következményekkel járhat. Kiemelendő még, hogy köptetőt estére sose adjunk, mert éjszakára fokozott váladéktermelést indíthat be!

Nem mindegy, mekkora dózist kap a gyermek a nyákoldóból!

A veszélyek és mellékhatások ellenére Európa-szerte, Amerikában és Magyarországon is gyakorlatilag vény nélkül beszerezhetik a szülők ezeket a készítményeket, amelyeknek azonban sokszor nincsenek tisztában a megfelelő adagolásával.

Előfordul, hogy magát a nyákoldót javasló orvos sem ad pontos információt a dózisról, a szülő pedig – ha nem olvas utána –, nem számolja ki, esetleg találomra ad belőle a gyermeknek. Ezzel akár túladagolást okozhat – hívta fel a figyelmet dr. Németh Viktor.

Hány éves kortól adhatunk nyákoldót a gyermeknek?

A bizonyítékokon alapuló szakmai javaslatok alapján 6 éves kor alatt egyértelműen tiltott a köptetők használata – nyomatékosította a szakember, akitől azt is megtudtam, hogy amerikai vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy azok a gyermekek, aki köptetőt kapnak, nem gyógyulnak hatékonyabban azokhoz képest, akik nem vettek be ilyen készítményt. Ráadásul a gyógyszert használók körében a kutatási eredmények aggasztó mellékhatásokról is beszámoltak.

A köptetők használatát 6 és 12 éves kor között sem javasolják, csak 12 éves kor felett lehet velük próbálkozni, de kifejezetten nekik sem javasolják megfázásos tünetek kezelésére – jelezte a doktor úr.

Mit tegyünk a köhögő csecsemővel, kisgyermekkel?

Dr. Németh Viktor a megelőzés kapcsán az immunrendszer erősítésére hívta fel elsősorban a figyelmet, amit kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő vitaminellátottsággal biztosíthatunk a gyermeknek, és különösen fontos feladat a D-vitamin pótlása.

Amennyiben mégis megfázás, köhögés alakul ki a gyermeknél, akkor inhalátor géppel alkalmazzunk sóoldatos hideg párát, ami ki tudja váltani a köptetőket, és nem jár mellékhatásokkal sem, hiszen mindössze fiziológiás sóoldatot használunk hozzá – javasolja a szakértő. Ez fizikai elven lazítja fel a váladékot, amit aztán könnyebben köhög fel a gyermek.

Emellett természetesen fontos, hogy az orr mindig tisztán legyen tartva, hogy ne alakulhasson ki orrmelléküreg-gyulladás, és baktériummal se fertőződön felül a folyamat.

Alapvetően az lenne a cél, hogy a gyermek jobb kondícióban legyen, és maga az immunrendszer küzdje le a betegséget. Ennek kapcsán azonban meg kell jegyezni, hogy fontos az is, hogy a gyermek állapotát végigkövessük! Amennyiben tehát állapotromlást vagy elhúzódó – legalább 3 napja tartó – lázat észlelünk, akkor vigyük orvoshoz! – figyelmeztet Dr. Németh Viktor, a Bethesda Kórház gyermektüdőgyógyásza.