Baba

Ezért fontos az orrfújás helyes technikájának elsajátítása a gyermekeknél

A helyes orrfújás elsajátítása elengedhetetlen ahhoz, hogy gyermekünk szövődmények nélkül vészelhessen át egy-egy náthás megbetegedést.
2022. Október 02.
orrfújás
Így kell megtanítani a gyereknek az orrfújást Fotó: Getty Images

kiss vAz orrfújás megfelelő technikáját azonban nekünk kell megtanítanunk neki.

Kisgyermekkorban az őszi és téli szezon gyakran előforduló megbetegedése a nátha, amely többnyire komplikáció és szövődmény nélkül gyógyul, és egyik jellegzetes tünete az orrnyálkahártya megduzzadása, a fokozott váladékképződés, illetve az orrdugulás és az orrfolyás.

A tüneti kezelés legfontosabb feladata tehát az orrfújás, illetve – amíg ezt egyedül nem tudja elvégezni a gyermek – az orrszívó használata.

Miért fontos a helyesen elvégzett orrfújás?

A helyesen elvégzett orrfújással egészségünket védjük: egyrészt megszabadulunk a felgyülemlett, pangó váladéktól és a benne lévő baktériumoktól, másrészt az orrjáratunk is szabaddá válik, így megtisztított levegőhöz juthatunk.

Egy kis anatómia

A gyerekeknél az orrgaratot a középfül üregével összekötő cső rövidebb és keskenyebb is, mint a felnőttek esetében, gyulladásban pedig gyorsabban elzáródik. Ilyenkor a középfül nem tud szellőzni, és a felgyülemlő váladék sem tud megfelelően távozni.

Az orrfújással az arc üregeinek szellőztetését biztosítjuk, ez pedig a gyermekek esetében kiemelt feladat, hiszen náluk az arckoponya üregei összeköttetésben állnak egymással, és egy elhanyagolt nátha, az orrváladék pangása vagy akár egy rosszul kivitelezett orrfújás (például, amikor egyszerre fújja a gyermek mindkét orrjáratát) további súlyos fül-orr-gégészeti szövődményekhez vezethet (például középfül-gyulladás, arcüreggyulladás, a szem kötőhártyájának gennyes gyulladása) – figyelmeztet dr. Kovács Ágnes A doktor néni című könyvében.

Mikor kezdhetjük el az orrfújás tanítását?

A csecsemők és totyogók még képtelenek maguktól kifújni az orrukat, ezért orrszívó segítségével szabadíthatjuk meg őket az orrüregben felgyűlt váladéktól, amit előzőleg fiziológiás sóoldattal lazíthatunk fel. Ebben a korban még nem ajánlott a nyálkahártya-lohasztó készítmények használata, érdemesebb olyanokat választani, amelyek a kicsiknél is biztonságosan alkalmazhatók.

Egy-másfél éves kor körül már megpróbálkoznak a picik az önálló orrtörléssel, de az orrfújással ekkor még nem boldogulnak, az óvodába lépés időpontja azonban már ideális az önálló orrfújás gyakorlásához is.

Ekkorra már el tudja sajátítani azokat a finomabb összehangolást igénylő mozgásokat is, amelyek nélkülözhetetlenek a zsebkendőhasználathoz (a zsebkendő megfogása, az egyik orrcimpa befogása), valamint a szem-kéz koordinációval is jó eséllyel boldogulni fog. Itt kell megemlíteni, hogy a sajátos nevelési igényű gyermekeknél az önálló orrfújás gyakorlása hosszabb időt vehet igénybe.

Ugyanakkor a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy 5-6 éves korig, amíg nem megy tökéletesen a technika, a szülő minden esetben szívja le a maradék váladékot orrszívó segítségével.

A helyes orrfújás technikája

  1. Kérjük meg a gyermeket, hogy orrfújáskor végig legyen csukva a szája.
  2. Egy picit hajtsuk előre a fejét, fogjuk be az egyik orrlyukat a zsebkendő segítségével, és biztassuk, hogy fújja ki a váladékot a másik orrlyukon.
  1. Ha végeztünk, cseréljünk orrlyukat, és ismételten kérjük meg, hogy alaposan fújja ki a váladékot!
  2. Tanítsuk meg, hogy a szennyezett papír zsebkendőt azonnal dobja ki a szemetesbe és mosson kezet!

Ezekkel a játékokkal taníthatjuk meg a helyes orrfújást

Az orrfújás nem jön magától, ez is olyan készség, amelyet tanítani kell – erre pedig néhány játékos feladattal tudjuk felkészíteni a gyerkőcöt.

Ügyeljünk rá, hogy ezeket akkor gyakoroljuk vele, amikor egészséges, és mindig mutassuk meg a helyes kivitelezést is!

Kezdetben elegendő, ha mindkét orrlyukán keresztül próbálgatja a levegő kifújását, majd – ha ez már jól megy – próbálja meg csak az egyik, vagy csak a másik orrnyílását használva elvégezni a feladatokat.

A játék alatt a száj legyen csukva!

Játékos feladatok

  • Nyissunk szét egy papírzsebkendőt, és kérjük meg a gyermeket, hogy az egyik sarkánál fogva csippentse meg azt. Biztassuk arra, hogy először lágyan, majd egyre erősebben fújja meg az orrával!
  • A gyermek döntse hátra a fejét. A kihajtott papír zsebkendőt tegyük az arcára. A feladat az lesz, hogy csak az orra segítségével fújja fel azt minél magasabbra.
  • Készítsünk kis galacsinokat egy papír zsebkendőből, feküdjünk hasra, egymással szemben, és passzolgassuk a galacsinokat az orrunkon kifújt levegő segítségével. Ugyanezt a feladatot pingponglabdával is eljátszhatjuk.
  • Fürdéskor nagyszerű játék a hullámverés (az orron át kifújt levegővel keltsen hullámokat a gyerkőc a víz felszínén), de szülői felügyelet mellett a gyertyafújást is szívesen próbálgatják az orrocskájukkal.

Végül egészítsük ki a feladatsort némi tanítással is, és beszélgessünk el vele az orrfújás fontosságáról, az orrban tanyázó baktériumokról és a náthával kapcsolatos tudnivalókról – ehhez szívből ajánlom Tóth Krisztina Orrfújós meséjét!

Felhasznált szakirodalom:

Nyitókép: Getty Images