A mandulák szerepe
Az orr- és garatmandulák az immunrendszer részei. Szerepük a belélegzett vagy lenyelt kórokozók kiszűrése, és az ezek ellen történő ellenanyagtermelés megindítása. Garatmandulából kettő van: a garat két oldalán elhelyezkedő páros szerv, az orrmandula az orr és a torok találkozásánál, az orrgaratban található és csak egy van belőle.
Az immunrendszer fejlődése és a mandulák
A közösségbe – bölcsődébe, óvodába – kerülő kisgyerekek ősztől tavaszig jellemzően sokat, akár nyolc-tíz alkalommal is megbetegednek, aminek egyik oka, hogy immunrendszerük még fejletlen, így könnyebben kapnak el különböző fertőzéseket. Az immunrendszer nagyjából tíz-tizenkét éves kor körül érik meg, de még ebben az életkorban is gyakoriak a légúti megbetegedések.
Az tehát, hogy ősztől-tavaszig a kisgyerekek sokat betegek, légúti fertőzéseik vannak, teljesen szokványosnak tekinthető. Az ismétlődő fertőzések miatt azonban sokan úgy vélik, hogy a megoldás kulcsa a mandulaműtét, így csökkenthető a megbetegedések gyakorisága. Ma már ez nem ilyen egyszerű kérdés, bár való igaz, hogy néhány évtizeddel ezelőtt rutinbeavatkozásnak számított a dolog. Manapság ennek elbírálása egyedi, és sok esetben több szakorvos közös döntésén alapul. A mandulák ugyanis fontos védelmi funkcióval bírnak, különösen az első életévekben lényeges a szerepük a még fejlődésben lévő immunrendszer száára. Mint elsődleges védelmi vonal, valóban gyakran begyulladnak, megduzzadnak, ám önmagában ez a tény nem indokolja műtéti eltávolításukat.
Mandulagyulladás: gyógyszer vagy műtét?
A gyakori légúti betegségek vagy a torokfájás önmagukban tehát még nem indokolják a mandulaműtét elvégzését.
Abban az esetben, ha akut mandulagyulladás lép fel – amit jellemzően Streptococcus baktérium okoz – a kisgyermek torokfájásra panaszkodik, a fájdalom a fülbe is kisugárzik, gyakran láz is kíséri, akkor a bakteriális eredetű fertőzés ellen antibiotikumos kezelés javasolt.
Akkor azonban, ha a mandulagyulladás krónikus, egyik követi a másikat évente több alkalommal, esetleg másodlagos betegségek alakulnak ki, akkor megfontolandó a műtéti megoldás. Ugyanígy javasolt lehet a beavatkozás elvégzése, ha tüszős mandulagyulladás szövődményeként tályog alakul ki. Az orrmandula esetében pedig akkor lehet ez reális választás, ha a szerv állapota légzési és alvási nehézséget, alvás közben légzéskimaradást okoz. Ilyen esetben jellemző még az állandóan eldugult orr, a gyakori középfül- és orrmelléküreg gyulladás.
Amíg csak lehet, válasszuk a szelídebb, természetes megoldásokat!
A legkisebbeknek sokszor segít az inhalálás, a gyógynövényes toroknyugtatók, az orrüregek tisztítására pedig megfelelő lehet egy ásványi sókban és nyomelemekben gazdag tengervizes orrspray, ami eltávolítja a kicsi orrából a kórokozókat és a különböző szennyeződéseket. A víz ereje tisztít, a nyomelemek pedig abban segítenek, hogy az orrnyálkahártya regenerálódjon, és egészséges állapota fennmaradjon.
Ha a gondok mégsem múlnak el, a mandulaműtét elbírálása minden esetben egyedi és fül-orr-gégész szakorvos valamint gyermekorvos közös döntése alapján kerülhet rá sor. A műtétet 4-5 éves kor alatt csak nagyon ritkán végzik el, noha kisműtétnek számít, a beavatkozás rövid ideig tart, a szövődmények száma pedig minimális. Mindezek ellenére, rutinszerűen, preventív jelleggel ma már nem szokás kivenni a mandulákat. Ha nem okoznak komoly bajt, akkor jobb, ha maradnak.