A keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos anyagok, ételek képesek arra, hogy más anyagot helyettesítsenek a két anyag kémiai szerkezetének hasonlósága miatt, és így allergiás reakciót válthatnak ki. Olyan kicsi a különbség a két anyag között, hogy a szervezet nem tud különbséget tenni közöttük. Keresztallergia esetén szájviszketés, ajak, nyelv, garat vizenyő, néha hasi fájdalom léphet fel.
Az egyik legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia, azaz aki allergiás a parlagfűre, annál kiválthat pl. szájviszketést a görögdinnye fogyasztása. Hasonlóan gyakori és közismert a paradicsom-parlagfű keresztallergia. A pollen-étel keresztreakció egyébként a nyírfapollen allergiásoknál a leggyakoribb. Lássuk, melyek a jellemző keresztallergiák:
Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokádó .
Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, napraforgó, kivi, ánizs, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregánó, zeller.
Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
Földimogyoró: dió
Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Latex: gesztenye, banán, spenót, avokádó, citrusfélék, kivi
A keresztallergia kivizsgálható és kezelhető, érdemes szakorvost felkeresni, ha bizonyos ételek elfogyasztása után az egyébként légúti allergiában szenvedő torokkaparást, bizsergető érzést, szájviszketést tapasztal. Pozitív allergiateszt esetében sem kell feltétlenül kell kitiltani a gyermek étrendjéből az allergiás tüneteket kiváltó ételeket, mert általában csak nyers állapotban okozzák a tüneteket, főzéssel a problémát okozó hatás eltűnhet.