Harmadfokú hőségriasztást rendelt el szombat nulla órától szerda éjfélig az ország egész területére az országos tisztifőorvos az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján – számolt be róla a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye alapján az MTI.
Harmadfokú hőségriasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri, vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.
A nagy melegben fokozottan ügyelni kell a folyadékbevitelre, ezen kívül 11 és 15 óra között lehetőség szerint érdemes árnyékban tartózkodni – hívta fel rá a figyelmet az NNK és a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Ajánlásuk szerint a szabadtéren dolgozók, illetve a szabadtéri rendezvényeken szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat, a magas testhőmérséklet (40,5 Celsius fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Ezt a jelenséget tipikusan fiatal felnőtteken lehet észlelni, akik a rossz közérzet ellenére tovább edzenek.
A kánikulában futni, kerékpározni csak a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis biciklitúra mellett dönt a hétvégén, viseljen kalapot, sapkát, álljon meg a közterületi kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be a pólóját – írták a közleményben.
Az autóval közlekedőket is fokozott óvatosságra inti a két szervezet, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg.
Akik a szabadságukat vízparton töltik, a déli órákban kerüljék a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, és semmiképpen ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel.
Arra is ismét felhívták a figyelmet, hogy a nagy melegben akár 70 Celsius-fok is lehet egy napon parkoló autóban – ezért gyermekeket, kisállatokat ne hagyjon senki a kocsiban! Ha autóban hagyott gyermeket, házikedvencet látunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot.
A közlemény szerint a hőségben egyre több és egyre nagyobb tüzek keletkeznek a szabadban. A tűzoltók már több mint négyezer szabadtéri tüzet oltottak el idén, amelyeknél tíz ember megsérült, a leégett terület pedig 3100 futballpályának felel meg.
Kiemelték azt is, hogy nyolc vármegyében tűzgyújtási tilalom van, ami azt jelenti, hogy erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében tilos tüzet gyújtani – az érintett területeket térképen jelöli a katasztrófavédelem weboldala.
A saját kertünkben továbbra is bográcsozhatunk, grillezhetünk, de fontos, hogy a tüzet egyetlen pillanatra se hagyjuk őrizetlenül.
Forrás: MTI/NNK és BM OKF