Gyerek

A bukósisak nem csak a balesetektől védi meg a gyereket

A gyerekek valamennyi szöveténél keményebb az aszfalt, ezért nem is lehet kérdés, hogy akár bicikliznek, akár rollereznek, bukósisak használata kötelező. De mástól is óv a sisakhasználat.
2023. Július 17.
Bukósisak
Kép: Getty Images

Különösen gyerekeknél igaz, hogy az aszfalt keményebb az emberi test valamennyi szöveténél ezért is fokozottan veszélyes terep, ha betonon biciklizünk, rollerezünk, gördeszkázunk – hívja fel a figyelmet a bukósisak és a védőfelszerelések használatára a Bethesda Gyermekkórház.

Világszerte rohamosan nő az elektromos roller használata, németországi adatok szerint 2020-ban 2100 e-roller okozta sérülést regisztráltak, 2021-ben 5500-at, 2022-ben már 7600-at.

Az e-roller balesetekből származó sérülések a kisebb bőr- és lágyrészsérülésektől a tompa légúti, mellkasi és hasi sérülésekig terjedhet. Súlyos, műtétet igénylő gyermekkori balesetek száma Magyarországon is növekszik, gyakori az arc- és fejsérülés, mely a sisakhasználat hiányát jelzi.

Az e-rollerekkel még súlyosabb baleseteket lehet szenvedni, mint kerékpárral vagy a hagyományos rollerekkel – hívja fel a figyelmet a gyermekkórház cikke. A védőfelszerelés használatával a gyermekkori balesetek kb. 70%-a megelőzhető, beleértve a súlyos, akár halálos kimenetelű baleseteket is. A baleseteket elkerülhetjük, ha:

  • Mindig ráadjuk a gyerekre a bukósisakot, védőfelszerelést mielőtt biciklire, rollerre száll. A felszerelés részeként ajánlott a térd- és lábszárvédő, a csuklóvédő és a könyökvédő is. 
  • Nyáron a bukósisak nemcsak a balesetek ellen véd, de még az erős napsugárzástól is.
  • Ha már kiskoruktól figyelünk a felszerelésre (pl. az új járművel együtt kapják a védőfelszerelést is), akkor a gyerekek számára természetessé válik a használatuk
  • Ügyeljünk rá, hogy láthatóak legyünk a járművek számára.
  • Ne engedjük, hogy a gyerek túl gyorsan menjen
  • Használjunk mi, szülők is bukósisakot, hiszen nincs hatásosabb a példamutatásnál