Baba

9 szuperétel frissen szült anyáknak

Félreértés ne essék, nem arra biztatjuk a kismamákat, hogy most azonnal kezdjenek el fogyókúrázni. Sőt.
2016. Október 21.

9 szuperétel frissen szült anyáknak

Inkább ahhoz próbálunk ötleteket adni, hogy mely ételekkel tarthatjuk magasan az energiaszintünket, amik nem mellesleg a súlyfelesleg leadásához is hozzájárulhatnak. Azért ez nem egy olyan mellékhatás, ami ellen tiltakoznunk kellene, nem igaz?

A fogyókúra nem valószínű, hogy az a dolog, ami közvetlenül a szülés után a leginkább foglalkoztat egy anyát. És ez így van rendjén. Azonban ahhoz, hogy tudjuk tartani a lépést a két óránként cicit követelő újszülöttünkkel, egyáltalán nem mindegy, hogy mit fogyasztunk a nap folyamán.

Energiát adó, teljes értékű ételekre van szükségünk, hiszen amennyiben szoptatunk, az anyatejünk összetételéhez szükséges anyagokat a szervezet a mi kis raktárainkból vonja el. Ezért próbáljuk meg az alább felsorolt ételeket beépíteni az étrendünkbe, és meglátjuk, hogy mi is és a babánk is csak profitálni fog belőle.

Lazac

Nincs olyan, hogy tökéletes étel. A lazac azonban nagyon-nagyon közel van hozzá. Igen gazdag ugyanis egy DHA (dokozahexaénsav) nevű anyagban, ami az omega-3 zsírsav család egyik tagja, és nagyban támogatja a kisbabák idegrendszerének egészséges fejlődését. Ráadásul az anyukák hangulatát is pozitívan befolyásolja. Kutatások igazolják, hogy a gyermekágyi depresszió megelőzésében is szerepet játszik.

Amire azonban mindenképp ügyeljünk: az előírásokban szoptató és várandós édesanyáknak nem ajánlják, hogy a higannyal való fertőzöttség miatt heti két alkalomnál (34 dkg) több halat fogyasszanak. Habár a lazac az egyik legbiztonságosabb választás (a makréla és a kardhal például már sokkal “veszélyesebb”), húzzuk meg a határt heti két, maximum három kisebb adagban.

Tejtermékek

Ha rendszeresen fogyasztunk joghurtot, sajtot, túrót, kefirt, biztosak lehetünk benne, hogy hozzájutunk a szükséges mennyiségű kalciumhoz, fehérjékhez és B-vitaminokhoz. A kalcium azért nagyon fontos a szoptatás alatt, mert az anyatej magas kalciumtartalmának szinten tartásához folyamatosan tőlünk vonja el a szükséges mennyiséget a szervezet. A sovány tejtermékek mellesleg némi D-vitamint is tartalmaznak, ez pedig jó hatással van a hormonális változások okozta hangulatingadozásainkra.

Sovány marhahús

Az energiát adó, vasban gazdag marhahús mértékkel fogyasztva kiváló táplálék a frissen szült anyukáknak. A vashiány ugyanis csökkent energiaszinthez vezet, amit egy kismama sem kíván magának ebben a megterhelő kezdeti időszakban. Ha szoptatunk, extra adag proteinre és B12 vitaminra is szükségünk van – a marhahús pedig ezekben is bővelkedik.

Hüvelyesek

A vasban gazdag babfélék, különösen a fekete bab és a paszulybab, igazi szuper táplálékok a szoptatós időszakban. A vegetáriánus anyukák számára remek növényi fehérjeforrások is, ráadásul a pénztárcánkat is kímélik.

Áfonya

Ha szoptatunk, nagyon fontos, hogy naponta minimum kétszer (de inkább többször) fogyasszunk valamilyen gyümölcsöt, esetleg 100%-os gyümölcslevet. Az áfonya nagyszerű alternatíva, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, K-, C-, A-, E-vitamint, magnéziumot, káliumot, rezet, vasat és cinket is. Mi több, olyan jó szénhidrátforrás, ami kalóriaszegény is. A fagyasztott épp olyan jó, mint a friss.

Barna rizs

Azt fontolgatjuk, hogy teljesen felfüggesztjük a szénhidrátok fogyasztását, hogy minél hamarabb megszabaduljunk a terhesség alatt felszedett pluszkilóktól? Ne tegyük! A túl gyors súlyvesztéstől csak kevesebb lesz a tejünk, ráadásul gyengének és enerváltnak fogjuk érezni magunkat. Inkább fogyasszunk olyan egészséges, lassan lebomló szénhidrátokat, mint a barna rizs, amik nemcsak energiát adnak, de az anyatej minőségét is javítják.

Narancs

Ha most szültünk, narancsot muszáj tartanunk otthon, főleg az őszi-téli időszakban. Köztudott, hogy magas a C-vitamin tartalma, azt azonban kevesebben tudják, hogy van benne kalcium, kálium, magnézium, folsav, karotin, B1 és B12 vitamin is – igazi energiabomba. C-vitaminból egy szoptató anyának ráadásul többre van szüksége, mint egy várandós kismamának. Nincs időnk leülni bekapni valamit? Igyunk egy pohár narancslevet, és úgy érezzük majd, hogy akár a maratont is le tudnánk futni.

Leveles zöldségek

A leveles zöld színű zöldségek, mint amilyen a spenót, a brokkoli vagy a sóska gazdagok A-vitaminban, ami nélkülözhetetlen baba és anya számára egyaránt. Kalciumot, vasat, C-vitamint és antioxidánsokat is tartalmaznak, ellenben kalóriában rendkívül szegények. Bátran együnk belőlük, amennyit csak szeretnénk!

Víz

A szoptató kismamák fokozottan ki vannak téve a dehidratáció kockázatának, ezért a folyadékpótlás ilyenkor hatványozottan fontos. Naponta átlagosan 7,5 deci anyatej termelődik, ezért a normál folyadékbevitel mellé (2 liter) még pluszban 7 deci folyadékot kellene meginnunk. Már egy kisebb folyadékhiány is fáradékonnyá és feszültté teheti az anyukát. Érdemes szoptatás előtt és közben is inni, de ilyenkor a fokozott szomjúságérzet úgyis ivásra késztet minket.

A legjobb folyadék az ásványvíz, a csapvíz, valamint a koffeinmentes gyümölcsteák, mértékkel azonban ihatunk gyümölcs- és zöldségleveket (a legjobb, ha frissen préselt), tehéntejet vagy növényi tejeket is.

Kapcsolódó cikkeink egészséges ételek témában: