Terhesség: vércsoport összeférhetetlenség az apa és az anya között
Anna mindkét terhessége nagyobb óvatosságot igényelt, hiszen vércsoportja összeférhetetlen volt a magzatok vércsoportjával. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy folyamatosan figyelték, nem termelődik-e benne ellenanyag, ami problémát okozhat a picik fejlődésében, a szülést követően pedig rögtön kapott egy speciális (ún. anti-D injekciót), hogy a következő terhességgel ne legyen gond.
Az összeférhetetlenség oka az volt, hogy Anna vércsoportja A Rh-negatív míg párjáé AB Rh-pozitív.
De mit is jelent pontosan a vércsoport összeférhetetlenség?
Az emberi test jellegzetessége, hogy az immunrendszerünk védelemre van bekódolva, míg az idegennel szemben ellenanyag termelésbe kezd. A vércsoport összeférhetetlenség esetén is erről van szó.
AB0 összeférhetetlenség
Immár több mint 100 éve ismert tény, hogy az emberi sokszínűség a vércsoport rendszerekre is igaz, hiszen több mint tízféle egymástól független vércsoportrendszert ismerünk.
A mindennapi életben és a terhesség során azonban elsősorban kettőre kell koncentrálnunk: az AB0- és az Rh-rendszerre.
Mit jelent az AB0-ás vércsoport? Az A és B elnevezésű vércsoportok olyan fehérje természetű anyagokat jelentenek, amelyek a vörösvértest felületén találhatóak meg (antigének).
Ugyanakkor a vérplazmában is található egy speciális anyag (antitest, ellenanyag), aminek az a feladata, hogy az idegen vérsejteket elpusztítsa.
A vörösvérsejteknél tehát négy fő vércsoportról beszélhetünk: A, B, AB és 0.
Ez a négyféle vércsoport pedig a következőképp néz ki:
Az A-vércsoport vörösvérsejt tartalma: A-antigén, plazma tartalma: anti-B
A B-vércsoport vörösvérsejt tartalma: B-antigén, plazma tartalma: anti-A
Az AB-vércsoport vörösvérsejt tartalma: AB-antigén, plazma tartalma: 0
A 0-vércsoport vörösvérsejt tartalma 0, plazma tartalma: anti-A, anti-B.
De mit érzékel idegennek a vérplazmában található ellenanyag?
Az A-vércsoportúak esetében az anti-B ellenanyag például az azonos, B típusú vérsejteket fogja kicsapni, míg a B-vércsoportúak esetében az anti-A számára az A-vérsejtek számítanak betolakodónak.
Terhesség esetén AB0-összeférhetetlenség akkor jön létre, ha az anyának 0-ás vércsoportja van, míg gyermekének A vagy B. Ez esetben a problémát az okozza, hogy az anya vérében található anti-A és anti-B ellenanyag idegenként ismeri fel a magzat A vagy B antigéntartalmú vörösvértestjeit.
Rh-összeférhetetlenség
Az Rh-faktor, az AB0-s rendszertől független. A név onnan ered, hogy először a rhesusmajom vérében mutatták ki. Az Rh-faktor egy olyan molekula jelenlétét jelöli, amely csak bizonyos emberek esetében található meg a vörösvértestek membránján. Ha te is közéjük tartozol, akkor neked Rh-pozitív a vércsoportod. Ez az antigén tulajdonságú anyag (D-antigén), az emberek 85%-ban van jelen.
Akinél nincs jelen, annál Rh- negatív vércsoportról beszélhetünk.
Az Rh vércsoport összeférhetetlenség Rh-negatív anya és Rh-pozitív magzata között okozhat problémát. Mivel az Rh-pozitív tulajdonság dominánsabb, így ha egy Rh-negatív anya Rh-pozitív vércsoportú apától vár gyermeket, akkor nagy valószínűséggel gyermeke is Rh-pozitív vércsoportú lesz. Amennyiben a magzati vérsejtek az anyai vérkeringésbe jutnak, az anya vére ellenanyagot termel a D-antigén ellen, és a magzat vörösvérsejtjeit feloldja, elpusztítja. Erre normál körülmények között nem vagy csak ritkán szokott sor kerülni, hiszen a méhlepény elzárja az anya és a gyermek vörösvérsejtjeit egymástól.
A gyermek vére elsősorban szülés közben kerülhet az anya vérébe, de ez a terhesség során jelentkező rendkívüli események is (magzatvíz mintavétel, vérzés, hasi sérülés) előfordulhat.
Szerencsére a terhesség és szülés időtartama alatt jellemzően nem termelődik akkora mennyiség, hogy az kárt tegyen a magzatban, ám az anya ellenanyag-termelő képessége minden újabb és újabb terhességnél fokozódik, vagyis egyre hevesebben fog reagálni a következő Rh-pozitív magzat jelenlétére. Ez pedig sajnos vetélést, korai magzatelhalást vagy koraszülést és kóros sárgaságot eredményezhet.
Ezért rendkívül fontos, hogy a terhesség alatt a vércsoport meghatározás mellett ellenanyag szűrés is történjen a kismama vizsgálatakor. Ekkor nem csak az Rh-ellenanyag jelenlétét tudják kimutatni, hanem az AB0 vércsoportrendszerhez kapcsolódó ellenanyag megjelenését is. Az Rh-összeférhetetlenség általában súlyosabb betegséget okoz, mint az AB0-összeférhetetlenség.
Vérvizsgálatok a terhesség alatt
Amennyiben az anya Rh-negatív vércsoportú, azt is ellenőrzik, hogy vérében található-e Rh-ellenanyag. Emellett az apa vércsoportját is meghatározzák. Ha az apa Rh- pozitív, akkor a nő terhessége során a vérvizsgálatok segítségével rendszeresen ellenőrizni fogják az ellenanyag szintet is.
Ha az ellenanyag szint túlságosan magas, vagy az ultrahangos nyomonkövetés mutat ki valamilyen problémát, akkor közbe fognak avatkozni.
Gyanúra ad okot a sok magzatvíz, a testüregekben felhalmozódott folyadék vagy a megnagyobbodott máj. Biztos diagnózist magzatvízvétellel állíthat fel az orvos, hiszen a magzatvízben található megnövekedett epefesték a vértestek bomlására figyelmeztet.
Előfordulhat, hogy a szülést be kell indítani, ám – ha a magzat még nem eléggé érett a megszületéshez- akkor méhen belül is adhatnak számára vért. A pici megszületését követően is szükséges lehet számára a transzfúzió.
Megelőzés
A vércsoport összeférhetetlenség viszonylag könnyen orvosolható. Az Rh-negatív anyák a terhesség 28. hetében majd a szülést követő 72 órában Rh-ellenanyag injekciót kapnak (anti-D immunglobulin), ami meg fogja semmisíteni a magzatból az anya vérkeringésébe került vörösvérsejteket. Így pedig nem indul be az anya részéről az ellenanyag termelés, ami a későbbi terhességeket veszélyeztetheti.
Az anti-D immunoglobulint a vér egyik alkotórészéből, a vérplazmából nyerik ki. Ezeket donoroktól gyűjtik be, akik szigorú ellenőrzésen és szűrésen esnek át.
Kapcsolódó cikkeink: