Az elsőszülöttek többre viszik?
Hogy miért? Azért mert a második, harmadik, sokadik gyerekeket hajlamosak vagyunk kicsit jobban “elhanyagolni” – a nemrég napvilágot látott tanulmány szerint. Kevesebb mentális stimulációban részesítjük őket, hiszen már nincs annyi időnk, türelmünk mesélni, fejlesztő foglalkozásokra járni, mint az első gyerekkel volt.
A Journal of Human Resources című folyóiratban megjelent 11.500 gyereket vizsgáló tanulmány arra is kitér, hogy az intelligenciaszintek közötti különbség már egyéves korban kimutatható és folyamatosan nő, egészen addig, míg a fiatalabb testvérek iskolába nem mennek, de később is statisztikailag szignifikáns marad az eltérés.
A tanulmány szerint, aki egyszer már volt várandós, a következő terhességekhez sokkal lazábban áll hozzá (például nyers húst vagy sushit eszik, annak ellenére, hogy ezeket nem ajánlott ilyenkor fogyasztani). Ugyanígy az édesanyák a második, harmadik gyermeküket jellemzően már kevésbé szoptatják, vagy legalább is nem olyan hosszan, mint az elsőt. Ezek a különbségek pedig hatással lehetnek arra, hogy a gyermekeink milyen szintre jutnak a tanulmányaikban vagy éppen milyen fizetésük lesz felnőttként.
Kapcsolódó cikkeink születési sorrend témában: