Család

Így kezeld az orrdugulást!

A téli hónapokban a nátha is gyakrabban okoz gondot, melynek kellemetlen velejárója az orrdugulás.
2024. Január 25.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Mutatjuk, miért javasolt minél gyorsabban enyhíteni ezt az ártatlannak gondolt tünetet, illetve, hogy miként tehetjük ezt meg.

Talán nincs is olyan ember, aki ne szenvedne időnként a nátha jól ismert kellemetlenségei miatt, kezdve az orrfolyástól a légutak elzáródásáig és rossz közérzetig. A betegséget sokan megfázásként emlegetik, ez a név azonban megtévesztő lehet, hiszen nem a hideg váltja ki, és nem is csak télen „fázhatunk meg”. Hátterében vírusfertőzés áll (legtöbbször az úgynevezett rhinovírusok váltják ki), amelyre a téli hónapokban nagyobb az esély, de az év bármely szakaszában bekövetkezhet. Egy átlagos ember akár négy-öt alakalommal is náthás lehet egy évben, a gyermekek pedig még ennél is többször, évi tíz-tizenkét alkalommal betegedhetnek le ezen vírusok miatt. A fertőzés hatására az orrnyálkahártya begyullad és megduzzad, miközben a váladéktermelése fokozódik. A beteg emiatt nem győzi fújni az orrát, miközben a száján kénytelen levegőt venni. A nátha mellett más betegségek, leggyakrabban az allergia is kiválthat orrdugulást, ami nem csak kényelmetlenségekkel jár, de komolyabb szövődményeket is előidézhet.

Ha az orrunkon nem kapunk levegőt, a szánkon kell vennünk azt, ezt a lehetőséget azonban csak „vészmegoldásnak” alakította ki a szervezetünk és távolról sem ideális. Az orrüregen keresztülhaladva a levegő megfelelő hőmérsékletre melegszik és kiszűrődnek belőle a pollenek, kórokozók és más részecskék egy része. Ha azonban a szánkon keresztül lélegzünk, ez a szűrő hatás nem érvényesül, ráadásul a nyálkahártya is kiszárad és a légutak kiszolgáltatottabbá válnak a fertőzésekkel szemben. Fontos ezért, hogy az orrlégzést minél gyorsabban és hatékonyabban visszaállítsuk.

Gyorsan fejti ki hatását az orrspray

Vény nélkül több olyan készítmény elérhető a patikák polcain, amely segíthet visszaállítani a felső légúti nyálkahártyák egészségét, illetve megfelelő mértékűre csökkenteni a váladéktermelést. Az orrdugulás ellen leggyakrabban helyi hatású orrcseppeket, illetve orrspray-ket használunk, amelyek enyhítik a nyálkahártya duzzanatát és fellazítják az orrváladékot, hogy az könnyebben távozhasson. Az orrspray-k egyik nagy előnye, hogy használatuk során a hatóanyag egyetlen pumpáló mozdulatra optimális mennyiségben, permetként, mikrocseppek formájában jut az orrnyálkahártyára, és eléri annak távolabbi területeit is. Aik azonban a természetes alapanyagú készítményeket preferálják, választhatnak magas sótartalmú, úgynevezett hipertóniás  tengervizes orrspray-t, mely a nyálkahártyára jutva vizet von el, így gyorsan és hatékonyan csökkenti a duzzanatot, és felszabadítja a levegő útját. Visszatérő – például allergia okozta – orrdugulás esetén ezeket hosszabb ideig használhatjuk biztonsággal anélkül, hogy az orr nyálkahártyáját megterhelnénk vagy károsítanánk.

Párásítsunk vagy vegyünk egy forró zuhanyt!

Ha túl száraz a levegő a lakásunkban, az a nyálkahártyát is kiszárítja, a párásítás ugyanakkor enyhíti az orrdugulást és segíti a váladék oldását. A megfelelő páratartalomról már egy egyszerű vizesedénnyel is gondoskodhatunk, amelyet a radiátor oldalára kell akasztani. Hasonló hatást érhetünk el azzal is, ha veszünk egy forró fürdőt és zuhanyt, a meleg vízzel azonban csak óvatosan, ha a tüneteink mellé például láz is társul.

Nagyon fontos emellett a bőséges folyadékfogyasztás, amelyről a téli hónapokban egyébként is sokan hajlamosak megfeledkezni. A forró zöldséglevesek mellett a teák kortyolása is frissítő, jóleső érzéssel tölthet el.

Az arcunkra helyezett meleg borogatás szintén segíthet az elzáródott légutak felszabadításában. Egy tiszta kendőt vagy törölközőt áztassunk meleg vízbe, majd helyezzük az orr felső, illetve a homlok alsó részére. Túl sokáig ne tartsuk azért az arcunkon a borogatást.

Hogyha közönséges nátha áll a hátterében, a kellemetlen panaszok egy héten belül maguktól is megszűnnek. Amennyiben azonban az orrdugulás a felsorolt módszerekkel, illetve az orrspray és orrcsepp használata mellett sem enyhül, vagy visszatérő problémát okoz, úgy mindenképpen javasolt konzultálni a háziorvosunkkal, vagy egy fül-orr-gégész szakemberrel, aki egy alapos kivizsgálásnak vethet alá minket.