Terhesség

Laboreredmény: innen tudható, ha baj van

Vannak olyan betegségek, amelyek egy egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálhatók. Ilyen a vashiány is. A HáziPatika cikke leírja, hogy milyen laborparaméterek változása utal erre.
2024. Április 06.
labor
Fotó: Getty

Vérszegénységről beszélünk, amikor az oxigént szállító vörösvértestek vagy nem képesek ellátni megfelelően a feladatukat, vagy nem termelődik elegendő mennyiség belőlük – írja a HáziPatika cikke. A probléma hátterében igen gyakran a vashiány áll, mivel a vas nélkülözhetetlen alkotórésze a vörösvértestek fontos elemének, a hemoglobinnak.

Egy átlagos felnőtt szervezet összesen körülbelül 3-4 gramm vasat tartalmaz. Ennek a mennyiségnek a jelentős része az érrendszerben kering egy fehérjéhez, a hemoglobinhoz kötődve, szerepet vállalva az oxigén és a szén-dioxid szállításában. A nyomelem felszívódását nagyban befolyásolja a szervezet vasszintje: minél több vas van jelen a szervezetünkben, annál kevesebb tud hasznosulni az elfogyasztott ételekből.

Nagyon fontos, hogy kiderüljön, mi áll a vashiányos vérszegénység hátterében, mivel ez nem egy önálló betegség, hanem egy tünet, így az alapprobléma kezelése elengedhetetlen” – mondja dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa.

A vashiány tünetei:

  • fáradtság
  • aluszékonyság
  • fázósság
  • sápadt bőr
  • fokozott szívdobogás
  • hajhullás
  • fejfájás
  • szédülés
  • légszomj

A vashiány igazolására alkalmas laboreredmények

A legalapvetőbb laborérték a vérszérum vaskoncentrációja (SeFe). Az így kapott eredményt az úgynevezett referenciatartománnyal kell összehasonlítani – amennyiben ahhoz képest alacsony a kimutatott érték, akkor nagy valószínűséggel vashiányról beszélhetünk. Ilyenkor a vörösvértestek hemoglobintartalma és mérete kisebb a normálisnál. A szérumvas (SeFe) normál referenciatartománya függ a nemtől és az életkortól:

Csecsemő: 7-18 µmol/l (40-100 mg/dl)

Gyermek: 8-22 µmol/l (8-22 mg/dl)

Felnőtt férfi: 12-31 µmol/l (65-175 mg/dl)

Felnőtt nő: 9-30 µmol/l (50-170 mg/dl)

A másik fontos vérparaméter a vas tárolására szolgáló fehérje, a ferritin (FER) szintje, ami a szervezet vasraktárainak telítettségét jelzi. Normál értéke nőknél 1,2-15 mg/l, férfiaknál 1,5-20 mg/l. A ferritin ezeknél alacsonyabb szintje már olyan korai fázisban jelzi a vashiány fennállásának lehetőségét, amikor a hemoglobin még a normális tartományban van. Ugyanis a kezdődő vashiányban először a szervezet vasraktárainak (májban, lépben) tartalma kezd csökkenni.

Hogy vashiány esetén milyen értékekben lehet még eltérés, megtudod, ha a CIKK FOLYTATÁSÁRA kattintasz.