Még mindig elég erősen tartja magát az a nézet, hogy testi bajokkal orvoshoz visszük a gyereket, de ha valamilyen pszichológiai probléma van, akkor azt a szülők szégyellik, szülői inkompetenciának tartják és nem fordulnak időben szakemberhez. Pedig sok esetben nem csupán a gyermek, hanem a család egésze az, akinek segítségre van szüksége: minél kisebb egy gyerek, annál inkább jellemző ugyanis, hogy a szülő szorongásai a gyermeknél tükröződnek vissza.
Mielőtt azonban egy szülő segítséget kérne felmerül benne az a kérdés, hogy mégis milyen szülő ő, ha nem képes segíteni a saját gyermekén. Pedig a pszichológus sem ítélkezni, sem bírálni nem fogja a szülőt-olvashatjuk a hvg.hu cikkében.
A gyermek későbbi egész életére kihatással lehetnek olyan megrázkódtatások, amelyeket nem tudott feldolgozni vagy értelmezni. Ilyen traumák lehetnek például a bántalmazás, fájdalmas élethelyzetek, közeli hozzátartozó halála. De nem kell csupán traumatikus élethelyzetekre gondolnunk, vannak olyan veleszületett állapotok, amelyek felismerése nagyon fontos, amelyek gátolják a gyermek fejlődését. Figyelmeztető jel lehet, ha a gyermek fejlődése megtorpan, hangulata szélsőségesen ingadozó lesz, magát vagy másokat veszélyeztet vagy ha nem győzi a kihívásokat.
A terápia célja, hogy megnyugtassa, támogassa a szülőt, útmutatást adjon számára, a gyermek életét pedig egy harmonikus irányba segítse.
A gyermekekkel folytatott pszichoterápia azért is különleges, mert a gyerekeknek nincs még kifejlett racionális értelmük, ezért sem a környezetüket, sem a saját viselkedésüket nem tudják jól megítélni, sem pedig a problémát nem tudják megnevezni. Nem tudják azt mondani, hogy őket bántják, mint ahogy azt sem tudják elmondani, hogy szoronganak. A feszültségek megterhelők a gyereknek, ezért a fantáziavilágában dolgozik velük. A valóság és a fantáziavilág közötti átjárás segít abban, hogy játékos formában ki tudja fejezni magát.
A szülőket a terapeuta alkalmanként tájékoztatja arról, hogy milyen irányba haladnak a gyermekkel, mi a véleménye és tanácsokkal is elláthatja szülőket. Ugyanakkor ha a család működésében vannak jelen olyan negatív dinamikák, amelyek rosszul hatnak a gyerekre, akkor családterápiára is szükség van: ilyenkor a család minden tagja együttesen dolgozhat a problémán annak érdekében, hogy egy jól funkcionáló családdá váljanak. További cikkeink gyermekpszichoterápia témában:
- A gyermekkori bántalmazás meglepő következményei
- 8 dolog az érzelmi erőszakról
- Mikor vigyük pszichológushoz a gyereket?
Forrás: HVG.hu