Arról sokat hallani, hogy milyen fontos a gyerekek számára a meseolvasás – de mikor érdemes elkezdeni? Sokan azt gondolják, hogy amíg a kicsi nem érdeklődik a könyvek iránt, amíg nem nézeget képeket, addig felesleges felolvasni neki, pedig egyáltalán nincs így! Már az egészen pici babáknak is érdemes felolvasni, mert rengeteg jótékony hatása van, mutatjuk is őket:
- A legfontosabb, hogy erősíti a közöttetek lévő kötődést
- Megtanítja a babának, hogyan kommunikáljon (majd amikor már képes lesz rá)
- Később sokkal nagyobb lesz a szókincse azoknak a gyerekeknek, akiknek már kicsi korukban is felolvastak
- Segíti a hallott szöveg megértését
- Segíti a memória fejlődését
- Rengeteg információt szerez így a körülötte lévő világról
- Hozzájárul a szociális és érzelmi képességeinek fejlődéséhez
- Segít megalapozni, hogy később ő maga is szeresse a könyveket és szívesen olvasson
- Hozzájárul a képzelőerő fejlődéséhez
Egy kutatás szerint azok a gyerekek, akiknek születésüktől öt éves korukig olvastak mesét, ennek során 1,4 millió szót hallottak ennyi idő alatt. Lehet ennél egyszerűbb és kedvesebb módja a gyerek fejlesztésének?
Heather Turner, a VerywellFamily szakértője szerint a gyerekek első életévében az agyuk többet fejlődik, mint az elkövetkező életük során majd bármikor. Azzal, hogy olvasol neki, megtanulja az anyanyelve hangjait, a szavak jelentését és a kommunikáció szociális elemeit. Megismerteti őt ritkábban használt szavakkal, szó- és mondatszerkezetekkel, és növeli annak az esélyét, hogy a gyerek sikeres legyen nem csak a tanulmányaiban, hanem a szociális életét és a mentális egészségét illetően is.
De mit olvassak neki?
Egy újszülöttnek nagyjából bármit. Persze jobban össze tudtok hangolódni, ha nem a saját éppen olvasott könyvedből olvasol (de akár azt is megteheted), hanem valamilyen ritmusos, rímelő szöveget, verset. Mutathatsz neki fekete-fehér babakönyvet is, eleinte ezeket látja a legjobban.
A 4-6 hónapos babákat már elkezdik érdekelni a könyvek, válassz egyrészt olyanokat, amelyek bírják az érdeklődést, vagyis a gyűrést, tépkedést, rágcsálást, nyalogatást. Másrészt jó, ha sok színes kép van a választott könyvben, és egyszerű, ismétlődő, rímelő szövegek.
A 6-12 hónapos picik már felismerik a képeket, lehetnek kedvenc képeskönyveik vagy kedvenc verseik, mondókáik, amiket jobban kedvelnek a többinél. Számukra fontos az állandóság és az ismétlődés, ezért ne légy rest sokszor olvasni neki ugyanazt. Egy éves korára jó eséllyel felismeri és mutatja majd a képeket, próbálja lapozni a könyvet, és ismétel hangokat. Ilyenkor már élvezi az interaktív, kihajtogatós könyveket is.
Hogyan olvassak?
Nem kell ráfeszülni, de azért van néhány hasznos tippünk.
- Jó, ha az alvások előtt jut idő egy kis olvasásra – ezzel azt tanítod neki, hogy az olvasás jó eszköz ahhoz, hogy megnyugodjunk, pihenjünk.
- De a nap során bármikor olvashatsz, amikor könyv kerül a kezetekbe, amikor neked van kedved hozzá, vagy úgy látod, a kicsi nyitott lenne rá.
- Egyszerre elég néhány perc, ne gondolj hosszas felolvasásra. A lényeg, hogy hallja a hangodat és a szöveget.
- Igyekezz eljátszani, amit olvasol: játssz a hanglejtéssel, hangerővel, vedd mókásra és játékosra a figurát. Próbálj minél kifejezőbb lenni.
- Hangsúlyozd a szöveg ritmusát és emeld ki a rímelő szavakat. Nem baj, ha eltúlzottnak érzed – a babádnak épp ez a szórakoztató.
- Nyugodtan állj meg közben, mesélj a képekről, ha úgy látod, érdekelni a kicsit.
- Jó, ha össze tudtok bújni, amikor olvasol – ez is erősíti a pici kötődését, biztonságérzetét.
- Olvasd többször ugyanazt, ugyanúgy – a gyerekek számára az ismerős és ismétlődő dolgok nagyon fontosak.
- Addig olvass, amíg látod, hogy érdekli a gyereket, leköti a figyelmét. Ha kezd elkalandozni, még próbálkozhatsz egy kicsit, de ha már nagyon szeretne mást csinálni, ne erőltesd – az erőltetésből semmi jó nem sül ki.
- Ezért hasznos, ha nem akarsz mindig egy egész könyvet elolvasni – pont elég, ha azokat az oldalakt nézegetitek, olvassátok, amik a gyerek kedvencei.
- Játszhatsz azzal, hogy amikor mondod a szöveget, mindig rámutatsz a megfelelő képekre – az ismétlődést szereti a gyerek, és ezzel segíted a szókincse fejlődését is.
- Próbáld tartani, hogy minden nap legyen felolvasás – meghitt közös program lehet, amivel rengeteget segítesz a gyereknek abban, hogy később jobban boldoguljon az életben.
Forrás: kidshealth.org, healthpartners.com, verywellfamily.com