A megfázás és az influenza tünetei gyakran hasonlóak, ám vannak olyan panaszok, mint például az ízületi fájdalom vagy a magas láz, amelyből egyértelműen tudhatjuk, hogy bizony nem egy egyszerű náthával van dolgunk. Ám ha megússzuk a komolyabb betegséget, az nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkoznunk a tünetekkel, és hogy néhány napon belül teljesen egészségesek leszünk. Miért fontos, hogy ha betegek vagyunk, elmenjünk orvoshoz?
“Ha influenzára utaló tünetek kínoznak minket, teljesen természetesnek vesszük, hogy felkeressük a szakorvost, aki bakteriális felülfertőződés esetén akár antibiotikumot is javasolhat. Ám a náthát hajlamosak vagyunk otthoni praktikákkal kezelni, azaz mézes gyógyteát iszunk, inhalálunk, orrspray-t használunk. Ez sok esetben hatásos is lehet, sőt a szakorvos sem javasol mást, ha nem tartja indokoltnak.
Ám előfordulhat, hogy egy egyszerű, ám elhanyagolt nátha fül-orr-gégészeti ellátást igénylő szövődménnyé alakulhat. Ilyenkor az elhúzódó, nem kikezelt megfázás akár az ízületeinkre is ráhúzódhat. Ez mind meghosszabbíthatja a gyógyulás folyamatát, épp ezért célszerű már a tünetek jelentkezésekor egyeztetni a szakorvossal a javasolt kezelési módokat” – mondta dr. Székely Éva, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.
Melyek azok a tünetek, amelyek komolyabb betegségre utalnak?
- Sárgásra vagy zöldes színűre változott orrváladék
- Nyomásra fokozódó, feszítő érzés az arcon
- Fejfájás
- Erős köhögési inger
- Magas, hosszan tartó láz
- Halláscsökkenés
- Füldugulás
- Erős fülfájás
Melyek a légúti megbetegedések leggyakoribb szövődményei?
Az egyszerű megfázás leggyakoribb szövődménye az arcüreg-, valamint középfülgyulladás. A vírusos fertőzés miatt előfordulhat, hogy az orrüregen kívül az arc- és homloküregben, illetve a fül járataiban bakteriális felülfertőzés, gyulladás alakul ki. Az orrnyálkahártya duzzanata miatt ugyanis nem ürül ki megfelelően az orrváladék, amely a zárt, meleg, nyirkos térben ideális szaporodási körülményeket teremt a gyulladást kiváltó baktériumoknak.
Milyen megoldást javasol a szakorvos a szövődmények kezelésére?
- antibiotikumos kezelés
- párásító inhalálás, az alsó légutak érintettsége esetén
- infralámpa használata, melegítő párna a fülre és az arcüregekre
- nyákoldó használata
- duzzadáscsökkentő, lohasztó hatású orrspray vagy orrcsepp
- Megelőzésként fontos az influenza elleni védőoltás, gyakori kézmosás, szellőztetés is!
“Változatos, vitamindús táplálkozással, szükség esetén vitaminkészítmények szedésével, egészséges életmóddal és rendszeres sporttal erősíthetjük immunrendszerünket, amely segíthet ellenállóvá tenni szervezetünket a téli hurutos megbetegedésekkel szemben. Ám bármennyire is igyekszünk, sokszor nem tudjuk elkerülni a megfázást vagy az influenzát. Hogy kivédhessük a komolyabb szövődményeket, maradjunk otthon és kérjük időben a szakorvos segítségét” – tette hozzá a doktornő.
- Kapcsolódó cikkeink megfázás témában:
- Influenzás a gyerek vagy csak megfázott?
- Tényleg a hideg okozza a megfázást?
- Megfázás: 5 trükk, amit eddig nem ismertél
Forrás: Budai Egészségközpont