Anya

Szülés utáni első menstruáció: mikor számíthatunk rá és mikor kell orvoshoz fordulni?

Van olyan, hogy túl hamar vagy túl későn érkezik az első vérzés szülés után? Mi számít kórosnak és mikor kell aggódni?
menstruációs ciklus hossza

Fotó: GettyImages

Szülés utáni vérzés

Fontos tisztázni, hogy a szülést követő napokban, hetekben tapasztalt vérzés (lochia) még nem menstruációs vérzés. A méh ilyenkor áll vissza a terhessé előtti méretére. A szülés után a méhlepény leválik a méhfaláról és a méhfalon keletkező seb kezd el vérezni. A seb begyógyulásával a vérzés megszűnik.

A vérzés nagyon erős is lehet, de intenzitása folyamatosan csökken és a színe is változik. A sötétpirosból barnás színűvé, majd sárgássá és végül átlátszóvá válik. A szülést követő vérzés általában 2 – 10 hét alatt szűnik meg teljesen. Ebben az időszakban ne használjunk tampont, mivel a nyitott méhszáj miatt nagy a fertőzés veszélye.

Az első menstruáció

Sok múlik a szoptatáson

A szülést követő első valódi menstruáció időpontját nagyon tág intervallumban lehet csak meghatározni, aminek érkezését az is nagyban befolyásolja, hogy az anyuka szoptat-e, és ha igen mennyi teje van.

Az anyatej termeléséért felelő hormon, az agyalapi mirigyben termelődő prolaktin ugyanis képes elnyomni a reproduktív hormonokat, emiatt pedig nem történik meg az ovuláció. A szoptatós kismamák legnagyobb százalékánál ezért az első fél évben nem jelentkezik a menstruáció, de az sem szokatlan és kóros, ha akár 1-2 évig is elmarad a menzesz, amennyiben még tart a szoptatás.

Azoknak az édesanyáknak, akik nem szoptatnak, akár már a szülés után 6-8 héttel jelentkezhet az első menstruációja.

Az új ciklus

A szülést követő első menstruáció valószínűleg eltérő lesz a várandósság előtt megszokotthoz képest. Kezdetben lehet rendszertelen, előfordulhat, hogy megjön a legelső menzesz, majd egy ciklus vagy akár több kimarad, míg a következő menstruáció a vártnál hamarabb érkezik. Emellett a megszokotthoz képest jelentkezhetnek gyengébb vagy éppen erősebb görcsök, kisebb vérrögök és erősebb is lehet a vérzés. Ezek mind normális tünetek.

Mikor forduljak orvoshoz?

Vannak intő jelek, amiket már érdemes jelezni a nőgyógyászunknak. A hosszan tartó szoptatás miatt évekig elmaradó ciklus nem kóros, de ha véget ért a baba anyatejes táplálása és ezt követően több mint fél évig nem jelentkezik vérzés, akkor már érdemes szakorvost felkeresni, mert valamilyen hormonális probléma lehet a háttérben.

A szülés utáni hosszabb vagy fájdalmasabb, erősebb vérzéssel járó menstruáció nem feltétlenül jelez gondot, de ha olyan erős a vérzés, hogy óránként több mint egy betétet áztat át, nagyobb vérrögök vannak benne és lázzal, légzési nehézségekkel és hirtelen erős fájdalommal jár, akkor orvosi kivizsgálás szükséges.