Baba

5 fogzási mítosz – Mit mond a tudomány?

Fogak jönnek, tünetek mennek, és anya egyre fáradtabb lesz... A fogzás az egyik a legrejtélyesebb fejlődési történéseknek. Sok mindent rákenünk és sok mindennel meg is tud bennünket lepni.
2022. November 08.
fogzás mítoszok
Sok mindent rákenünk a fogzásra

„Azért beteg, mert fogzik, a láza is attól van, ez biztos.” „Nézd, piszkálja a fülét, tuti a foga.” „Nem alszunk semmit, amióta fogzik.” „Amióta jönnek a fogai, egyfolytában hasmenése van.” Valljuk, be hogy sokszor sötétben tapogatózunk, amikor belépünk a fogzásos időszakba. Összekapcsolunk dolgokat, vagy arra hagyatkozunk, amit a másik anyuka mondott a játszin.

Sok mítosz kering a fogzás kapcsán. Lássuk, mit mond a tudomány!

1. A fogzás lázat okoz – NEM IGAZ

Sok szülő arról számol be, hogy a fog előtörésekor belázasodik a kicsi. Az igaz, hogy az előtüremkedő tejfog irritálja a fogínyt és gyulladást okoz, de lázat ez nem generál – szögezi le Carly Brown, a Village Lane Dental fogorvosa.

Ezt az állítást támasztja alá egy cikk is, ami a Pediatrics orvosi folyóiratban jelent meg. Összesen 8 országban végeztek 16 különböző fogzási vizsgálatot, ennek eredményeit összegezték. Mind arra jutott, hogy testhőmérséklet-emelkedést előidéz a fogzás, de a láz szintjét ez nem éri el.

Ha már 38 fokot vagy még többet mutat a lázmérő, akkor egész biztosan egy betegség okolható a lázért. A legjobb ilyenkor, ha orvoshoz fordulsz!

2. A borostyánnyaklánc csökkenti a fájdalmat – NEM IGAZ

Sok szülő esküszik a kis barna gyöngyökre. A borostyánnyaklánc népszerűsége mögött az a hiedelem áll, hogy hő hatására kioldódik a gyöngyökből a borostyánkősav, ami fájdalomcsillapító hatású. Azonban ezt semmiféle tudományos kísérlet nem támasztotta alá, ellenben számos esetről lehet hallani, amikor fulladást, halált vagy sérülést okozott a nyaklánc, miután a kisgyerek lerágta, lenyelte az egyik gyöngyöt, vagy rászorult a nyakára.

A veszélyek jóval nagyobbak a lánc esetében, mint a vélt (nem bizonyított) előnyök. 2018-ban az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) hivatalos figyelmeztetést is adott ki ezzel kapcsolatban.

3. A fogzás pelenkakiütést okoz – NEM IGAZ

Ez is azon problémák közé tartozik, amit azért hoznak összefüggésbe a fogzással, mert megjelenésük nagyjából egybeesik. Az Amerikai Gyermekgyógyászati ​​Akadémia azonban nem talált bizonyítékot a kettő közötti összefüggésre.

A pelenkakiütés okai a fogzás időszakában gyakrabban jelentkeznek:

  • a több mozgás hatására a pelenka kidörzsöli a kicsi bőrét,
  • mindent a szájába vesz, a szervezetbe bejutó baktérium hasmenést vált ki, s ez kicsípi a fenekét,
  • az elkezdett hozzátáplálás révén az új ételek miatt lesz hígabb a széklet.

4. A fogzás hasmenést okoz – NEM IGAZ

Hasmenésnek minősül a folyékony széklet, ha háromnál többször fordul elő egy napon belül.

Anya azt látja, hogy a pelusban sokkal hígabb a széklet, mint szokott. Közben pár napon belül megjelenik egy fogacska, és összekapcsolja a két dolgot. A tudományos vizsgálatok azonban nem találtak összefüggést a kettő között.

Ne feledjük, hogy ebben az időszakban mindent a szájukba vesznek a gyerekek. Ha hasmenést észlelünk, sokkal valószínűbb, hogy valamilyen „felnyalt” baktérium tehető felelőssé, vagy a fenti okok valamelyike.

5. A fogzás fülgyulladást okoz – NEM IGAZ

Gyakori tévhit, hogy fülgyulladáshoz vezet a fogzás. Ez természetesen nem igaz. A valóságalapja ennek az, hogy a fogidegek egészen a középfülig futnak. A kellemetlen, fájó érzés így felsugározhat a fülig, ezért azt tapasztalhatjuk, hogy a baba a fülét piszkálja. Ha azonban láz is társul a fülhöz kapáshoz, síráshoz, akkor nagy valószínűséggel – a fogzástól függetlenül kialakult – fülgyulladása van. Ebben az esetben irány az orvos!

Nyitókép: Getty Images