Baba

Könnyebben lesz beteg a gyerek, ha fogzik?

A fogzás folyamata nagy egyéni eltérések mutat, a babák eltérő érzékenysége miatt vannak, akik könnyebben, míg mások nehezebben élik meg a fogzást. Járhat-e a fogzás lázzal? Milyen tünetek kísérik a fogzást és hogyan enyhíthetünk a fájdalmon?
2022. Július 13.
Könnyebben lesz beteg a gyerek, ha fogzik? (fotó: Getty Images)

Az első fogak nagyjából féléves korban bújnak elő. Minden baba a saját ütemében fejlődik, a fogzás során nagy egyéni eltérések lehetnek a fogak kibújásának sorrendjében, az első fogak megjelenésében, sőt abban, is, hogyan élik meg a kisbabák a folyamatot. Általánosságban mégis az alábbiak mondhatók el a fogzásról:

– Az első fogak jellemzően 6-10 hónapos kor között törnek elő.

– A fogzás folyamata a kisgyermek 2-3 éves koráig tart.

– Jellemzően párban bújnak ki a fogak, először az alsó középső metszőfogak jelennek meg.

– A babák többségénél valamilyen kellemetlen tünet kíséri a fogzást, bár messze nem mindenkinél.

A fogzás jellemző tünetei

A leggyakrabban tapasztalható tünet – ami már 4 hónapos kor környékén jelentkezhet -, hogy a baba a fogzás megindulásakor, de még a fogak előretörése előtt nyűgössé, síróssá, nyugtalanná válik. A fogzási fájdalom befolyásolhatja az alvást, gyakoribb felébredéssel, nehezebb elalvással járhat.A fogzás fokozott nyálképződést okoz az esetek zömében. A megnövekedett nyálmennyiség irritálhatja a baba bőrét – a száj környékén, állon, nyakon, mellkason piros foltok is megjelenhetnek. Érdemes gyakran felitatni a nyálat, ebben nagy segítség lehet egy előke, vagy más néven nyálkendő.A folyamat része, hogy a nyálkahártyán és az ínyen piros duzzanat, gyulladás jelentkezik, ami mutatja, hogy hamarosan előtör a fog. Az áttörést vérzés is kísérheti. Használhatunk fogzáskönnyítő gélt az ínyre, ami enyhíti a fájdalmat, és emellett segít a sebgyógyulásban is, miután előbújt a tejfog.A fogzás a baba étvágyára is kedvezőtlen hatással lehet, ám a szoptatások gyakorisága megnövekedhet, hiszen ez megnyugtatja, ellazítja, csillapítja a fájdalmát.Észrevehetjük azt is, hogy fogzáskor a kisbaba mindent a szájába vesz, ezzel csillapítja a kellemetlen érzést. Hűsítő hatása miatt érdemes rágókát is adnunk a kicsi kezébe, de a hideg ételfalatkák rágcsálása is sok babának segít a fájdalom elviselésében.A baba az arcát is dörzsölheti, sőt a füléhez is kaphat, különösen akkor, amikor az őrlőfogak bújnak elő. Ennek magyarázata az, hogy a fájdalom ezekre a területekre is kisugárzik.

Miért beteg olyan gyakran a gyerek a fogzás időszakában?

Habár kézenfekvőnek tűnik a válasz, hogy biztos a fogzás okozza a gyakori betegeskedést, a látszat csal. Ahogy azt a Pubmed.gov-on is olvashatjuk, a fogzás egybe esik azon életszakasszal, amikor az anyaméhben szerzett passzív immunitás (anyától kapott antitestek száma) csökken. Mindkettő a 6 hónapos kor környékére esik. Ekkor azonban még a kicsi immunrendszere gyenge, a szervezetbe jutó baktériumok, vírusok elleni harc által tanul.Ráadásul ekkor a mozgásfejlődés is felgyorsul – kúszik, mászik, ül, áll, majd jár a baba, így értelemszerűen több kórokozóval találkozik. (Ráadásul nem válogat, mit ragad meg és mit vesz a szájába.) A fogzás időszakában (6 hótól kb. 3 éves korig) kerülnek közösségbe (játszótér, bölcsi) is a gyerekek, ami szintén fokozza a fertőzések kockázatát. Nem csoda, hogy úgy érezzük, egyik betegségből a másikba esik a gyerek!

Ne fogjuk a fogzásra, vegyük komolyan a tüneteket!

Ha hányást, lázat, hasmenést, orrfolyást, köhögést tapasztalunk a babánál, ne fogjuk a fogzásra, valamilyen más bújik meg a kellemetlenségek mögött! Forduljunk orvoshoz, hogy minél előbb kiderüljön, milyen betegség áll a háttérben, minél előbb megkapja a megfelelő kezelést, ezzel elkerüljük a hosszas betegeskedést és a lehetséges szövődményeket!