Baba

Ha nyűgös a baba, ez is okozhatja

Több dolgot is számba kell venni, ha sírósabb, nyűgösebb a szokottnál a babánk. Többek között arra is gondolni kell, hogy lehet, hamarosan felbukkan az első fogacska.
2022. Május 12.
Ha nyűgös a baba, ez is okozhatja (Fotó: Getty Images)

A pár napja még vidám babánk egyszer csak nyűgössé válik – mi lehet az ok? Lássuk! Tegyük fel magunknak ezeket a kérdéseket! A lábát nem húzogatja a pocakja felé, nem lehet, hogy a hasa fáj?  Nem érte túl sok inger, nem lehet, hogy túl fáradt? Nem érte stressz, sok változás egyszerre? Nincs front? Esetleg nem volt előző nap oltás, vizsgálat vagy vérvétel? Nincs láza, nem lappang, munkálkodik benne valami fertőzés? Ha a kérdésekre nem a válasz, akkor nagy valószínűséggel a fogzás számlájára írható a nyűgösség. Különösen, ha az alábbi tüneteket is észleljük.

Az egyik legfontosabb jel, hogy az addigi nyálmennyiség megnő és intenzíven nyáladzik a pici, így a ruhája rendszeresen elázik. Az alvás is felborulhat: többször ébred éjszaka, így csökken az alvásmennyiség. Kis hőemelkedés (38 fok alatti testhő!) is kialakulhat. Ezen felül tapasztalhatunk megmagyarázhatatlan étvágytalanságot is. Szembetűnő, hogy az ínyének egy része duzzadt, piros. Az is jellemző, hogy mindent a szájába vesz a kicsi, folyton rágicsál valamit, és harap szoptatáskor. (He ezek közül egyik sem jelentkezik, még az sem jelenti azt, hogy nem a fogzás a gond, hisz vannak olyan babák, akiknél csak 1-2 tünet, vagy egy sem kíséri a fogzást.)

Miért nyűgös a baba a fogzás miatt?

Mielőtt a fog áttörné az ínyt, a feltörekvő fogacska feszítő hatása hetekkel előtte kellemetlen érzést kelt a babában, ami miatt érthető módon nyűgösebb, sírósabb lesz. Nagyjából 4 nappal az előbújás előtt egy állandó fájdalomérzet is jelentkezik, ami közeledve az áttöréshez csak egyre fokozódik, és a korona felbukkanása után is még tart pár napig. Ha gyulladás alakul ki, és nehezen töri át az ínyt a tejfog koronája, akkor a fájdalmas periódus tovább is elhúzódhat. 

A fogzás rendszerint a baba 6-10 hónapos korában kezdődik, és ekkortájt bújnak ki az első fogak – ez általában a középső, alsó metszőfogakat jelenti. 8-12 hónapos korban számíthatunk a felső középső metszőkre, majd ezt követi a többi fog. A 20 tejfogból álló fogazat nagyjából a gyermek 3 éves korára alakul ki, ekkor fejeződik be a fogzás. A legtöbb gondot és nyűgösséget általában az első és utolsó fogak okozzák.

Mikor forduljunk orvoshoz a fogzás miatt?

Kevesen tudják, hogy nem természetes, ha a fogzás nem szimmetrikusan történik, azaz a két oldalon lévő ugyanazon típusú fogak nem egyszerre bújnak ki. Szintén gond, ha a gyerek túl korán kezd fogat váltani, azaz 4 éves kora előtt kihullik valamelyik tejfoga.

Ha ezeket is észleled a nyűgösség mellett, akkor nem a fogzás a kiváltó ok

A Journal of Pediatric and Child Health-ben publikált kutatás szerint nagy a homály a fogzás kapcsán – a megkérdezettek szülők 55%-ában élt valamilyen tévhit. A tanulmány szerint hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a fogzás akár magas lázat, hasmenést, fülgyulladást is okozhat. Ez azonban nem igaz. Az úgynevezett “fogzási betegség” nem létezik.

Amennyiben a végbélben mért testhő 38,5 vagy több, a hónaljban vagy homloknál mért hőmérséklet 38 fok vagy még magasabb, akkor lázról beszélünk, és ilyen esetben egészen biztos, hogy nem a fogzás a mumus, akkor sem, ha fogzási tüneteket is észlelünk a láz mellett. Feltétlen konzultáljunk a gyerekorvosunkkal, aki segíthet kideríteni, milyen fertőzés okozza valójában a lázat.

Hasonlóképpen a lázhoz a hasmenésről sem igazolták a kutatók, hogy összefüggésbe hozható a fogzással, és a fülgyulladás sem írható a fogzás számlájára, ahogy nem okoz orrfolyást, köhögést sem.

5 érdekes tény a tejfogakról

1. A fogzás időtartamát a baba neme is befolyásolja: a lányoknál általában hamarabb lezajlik a tejfogak előbújása.

2. Habár rendszerint 6-7 éves kor tájékán elkezdődik a fogváltás, előfordul, hogy tovább is bent marad egy tejfog, ha valamilyen okból hiányzik a maradandó fog csírája.

3. A fogak az ujjlenyomathoz hasonlóan teljesen egyediek, még az ikrek fogazata, fogai sem egyeznek meg!

4. Az ember azért növeszt két fogsort (tejfogból és maradandó fogból), mert ha a tejfogak maradnának meg, akkor az eredetileg kicsi (koponyához, állkapocshoz arányos) tejfogak a felnőttkori koponyában már túl aprók lennének, és a növekedés által nagy hézagok keletkeznének a fogak között. Az ok tehát a koponya növekedése. A funkció egyébként ugyanaz: a rágás és a beszéd. A számuk, méretük azonban illeszkedik a növekedési fázishoz.

5. A tejfogak színe kicsit más: a tejfog fehérebb a maradandó sárgább.