A német autóklub (ADAC) a biztonság, az ergonómia, a használhatóság és a szennyezőanyag-tartalom szempontjából vizsgálta az autós gyereküléseket – írja az alapjarat.hu.
Az ADAC vizsgálat nem a gyerekek súlya alapján, hanem életkor szerint osztotta kategóriákba az autósüléseket, de a táblázatokban megtalálhatók a testmagasságra vonatkozó adatok is.
Autós gyerekülések 1 éves korig
Három gyerekülést vizsgáltak, mindegyik jó minősítést kapott.
Autós gyerekülések másfél éves korig
Ebben a kategóriában 8 gyerekülést vizsgáltak, mindegyik jó minősítést kapott.
Autós gyerekülések 4 éves korig
Szintén 8 típust vizsgáltak. Három gyerekülés jó, négy megfelelő minősítést kapott, egy azonban nem felelt meg a kívánalmaknak.
Autós gyerekülések 6 éves korig
A teszten egy gyerekülés kapta meg a legjobb, nagyon jó értékelést, három azonban megbukott, nem megfelelő kiértékelést kapott.
Gyerek az autóban: szabályok
Ülhet-e előre a gyerek?
Igen, de csak gyerekülésben vagy babahordozóban. Menet iránnyal háttal és szemben is utazhat, de babahordozóban csak akkor lehet menet iránnyal szemben, ha ki van kapcsolva a légzsák. A gyerekülés 150cm magasságtól nem kell használni a gyereknek az anyósülésen.
Milyen gyerekülés a jó?
Gyerekülések és babahordozók lehetnek úgy nevezett integráltak: saját ülőhelyet és biztonsági övet ad a gyereknek. Lehetnek nem integráltak, amikor az autó biztonsági övét használja – ez a nagyobb gyerekek üléseinél jellemző. Fontos továbbá, hogy a gyerek méretéhez és tömegéhez passzoló gyerekülést használjunk. Szakértők erősen ajánlják az ISOFIX-rendszert.
Mikor nem kell hátul gyerekülést használni?
A hátsó ülésen 135 cm-es magasságtól elhagyható a gyerekülés, amennyiben az autó biztonsági övével – testméretéhez igazodóan – biztonságosan rögzíthető a gyerek.
Táblázatok forrása: ADAC/alapjarat.hu
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu