Baba

Az anyák illatuk alapján is felismerik a gyerekeiket

A babaillat nem legenda - sőt, egyedi!
2023. Július 23.
anya baba
Fotó: Getty

Sokaknak a friss anyaság élménye együtt jár a semmihez sem hasonlítható „babaillattal”, amit rögtön előhív az agyuk, ha az első hetek emlékeiről van szó.

Ez a bizonyos semmihez sem hasonlítható illat nem a elménk szülötte; valóban létezik, és egyre több kutatás támasztja alá, hogy nagyon fontos szerepe van az anya és gyermeke közötti kötődés kialakulásában – írja az IFLScience.

2019-ben japán tudósok tanulmányozták a jelenséget: újszülöttek fejéről vett minták alapján. Harmindhét szagkomponenst azonosítottak, de a pontos összetétel babánként változott, vagyis mindegyiküknek valamelyest egyedi illatuk van.

Ezek az illatok azonban eltértek a magzatvizétől, vagyis nem az lehet a fő forrásuk. Egy feltevés szerint a magzatmázból származhat, abból a fehéres zsiradékból, ami az újszülöttet beborítja az első perceiben, majd felszívódik.

Egy 1980-as években készült kutatás szerint az anyák képesek voltak felismerni az illatuk alapján a gyerekeiket, már tíz együtt töltött perc után is. Egy 2013-as tanulmány szerint a csecsemők illata serkenti a dopaminpályák aktivitását az agy azon részein, amelyek a jutalmazásért felelnek: ez magyarázza az illathoz kötődő pozitív élményt.

A folyamat ráadásul mindkét irányban működik. Egy kutatás alapján csecsemők kifejezetten saját anyjuk szagára reagáltak fokozott szájmozgással.