A babák nagyon szeretik nézni, vizsgálgatni az arcokat, szüleik arcát, megfigyelni a barátságos látogatókat, az arcokat a könyvekben, és a tükörben is! Amellett pedig, hogy a babának remek szórakozást jelent egy tükrös babajáték, vagy ha a tükör elé állsz vele játszani, ahol szemlélheti magát és téged, még a fejlődésére nézve is pozitív hatással van.
Mikor vezesd be a tükrös játékot?
Akár már a baba 2 hónapos korában próbálkozhatsz a tükrös játékkal, bár ekkor még nem annyira éles a látása. Nagyjából 4 hónapos korban már tudja követni a szemével a képeket, így érdeklődhet a tükrös játék iránt. 6 hónapos korában pedig már felismeri a gyakran látott arcokat, és reagál az arcokon látott érzelmekre, például mosolygással.
Miért jó a tükrös játék a baba fejlődésére nézve?
A tükörbe nézés egyrészt segít a babának megtanulni fókuszálni, követni a képeket, és felfedezni a mimikát, hogy mit tud csinálni az arcával. Fontos szociális fejlődési mérföldkő, amikor a baba már fel tudja ismerni magát a tükörben – ez nagyjából 15 hónapos kor körül történik, de mivel minden baba más, így a fejlődésük sem teljesen azonos ütemben zajlik, ezért van, akinél ez később történik meg.
A tükörrel gyakorolhatja a vizuális követést: mutass különböző arckifejezéseket, és figyeld meg, hogy utánoz-e téged, vagy esetleg más arckifejezéssel reagál-e. Amikor megfigyel téged a tükörben, és próbál utánozni, azzal az apró arcizmait is megmozgatja. Emellett a szociális fejlődést is elősegíti, ha megpróbál kapcsolatba lépni veled ilyenkor.
Ha a játék közben beszélsz hozzá, megmutatod neki a testrészeit, azzal a szókincsét is fejleszted. A tükörbe nézve mutass rá az arca részeire és a tiédre is, és mondd neki az egyes testrészek neveit.
A tükrös játékokhoz korábban ebben a cikkünkben adtunk néhány további tippet.
Forrás: whattoexpect.com, pathways.org