Baba

Babamasszázs: te is meg tudod csinálni!

Vorsléger Dóri csecsemőmasszázs-oktató útmutatója következik.
2023. December 05.
babamasszázs

A babamasszázs egy alternatív megoldás a gyakori újszülöttkori problémák (kialvatlanság, hosszan tartó, vigasztalhatatlan sírás, gyakori etetés) természetes kezelésére. A masszázsfogások tartalmazzák a szeretetteljes érintés valamennyi formáját (ölelés, átkarolás, simítás, cirógatás, tapintás…). Ezt a fajta, újszülötteken alkalmazható terápiás lehetőséget több mint hetvennégy országban alkalmazzák rendszeresen az egész világon. A babamasszázs a napi rutin részét képezi, főleg az olyan elszegényedett területeken, ahol az újszülöttek orvosi, illetve gyógyszeres kezelésének lehetőségei nem, vagy csak korlátozottan állnak rendelkezésre.

Vorsléger Dóri

Vorsléger Dóri babamasszázs-oktató; Fotó: magánarchívum

Alapja a gyermek iránti tisztelet és odafigyelés. Segít megérteni az újszülöttek sajátságos nyelvét, értelmezni jelzéseit, kielégíteni pillanatnyi igényeit. A babamasszázsnak köszönhetően a szülők maguk is könnyedén elsajátíthatják és részévé válhatnak gyermekük nonverbális kommunikációjának.
A babamasszázs a központi idegrendszer ingerlésével fejti ki jótékony hatásait. Hat például a hormonháztartásra, hiszen a masszázs megemeli a boldogság-, illetve csökkenti a stresszhormonok szintjét. Keringésre kifejtett hatásával csökkenti a pulzusszámot, és lassítja a légvételt, ezáltal fokozza az újszülöttben kialakuló nyugalom érzetét. Mindezen felül a masszázs az izmok stimulálásával közvetlenül hat a mozgásfejlődésre is.

A masszázstechnika

Magyarországon az IAIM (International Association of Infant Massage) által meghatározott programot oktatják a szülőknek a Magyar Gyermekmasszázs Egyesület (MAGYE) vizsgázott instruktorai.
Az IAIM egy világszínvonalú nonprofit szervezet, tananyagát több, mint hetvennégy országban oktatják. Folyamatosan zajló kutatások és gyakorlati tapasztalatok alapján harminc éve fejlesztik és finomítják. A tanfolyamokon az indiai és svéd masszázs, illetve reflexológia és jóga kevert elemeivel találkozhatnak a családok. A masszázsfogások kis odafigyeléssel elsajátíthatók, így a szülők könnyedén tudják alkalmazni azokat gyermekeiken.

babamasszázs

Fotók: Vorsléger Dóri

Jótékony hatások 

…a babára

Kölcsönhatás: A baba masszírozása közben a szülők és a gyermek között kölcsönhatás jön létre, ami lehetővé teszi a korai kapcsolat kialakulását mindkét szülővel. Hatékony kommunikáció alakul ki, és javul a gyermekkel töltött idő minősége. A masszázs alatti osztatlan figyelem és valamennyi érzékszerv használata hozzájárul a korai kötődés kialakulásához.

Stimuláció: A babamasszázs jó eszköz a csecsemő egész szervezetének stimulálására. Jótékony hatását kifejti többek között a keringési, emésztő- és immunrendszerre. A masszázsfogások növelik az izomtónust, támogatják a mozgásfejlődés folyamatát. Hatással vannak a kiválasztó rendszerre, megkönnyítik az ürítést.

Megkönnyebbülés: A bélgázok és a székrekedés okozta hasi görcsök megszüntetésében a babamasszázs fontos szerepet játszik. Ezen kívül segít a gyermeknek az erős fáradtság leküzdésében, oldja az izmok feszültségét. Fájdalomcsillapító hatásának köszönhetően enyhíti a fogzásból adódó gondokat is. Testi és pszichés megkönnyebbülést nyújt.

Relaxáció: Babamasszázs alatt a boldogság hormonok (oxitocin, szerotonin) termelése fokozódik, és a stresszhormon-szintek (kortizol, norepinephrin) csökkennek. Ez nagy szerepet játszik a csecsemő tudatállapotainak szabályozásában, és az alvási szokások javulásában is.

…a szülőkre, a családra

Azok a szülők, akik rendszeresen masszírozzák gyermeküket, nagyobb eséllyel értik meg az újszülött jelzéseit, így hamarabb képesek kielégíteni a szükségleteit. Ezáltal a legtöbb vigasztalhatatlan, hosszan tartó sírás megelőzhető. Az a szülő, aki megérti a babája kommunikációját, szülői szerepkörében megerősödik, önbizalma és önbecsülése is növekszik. Ismerős a mondás: “fél szavakból is”? A szavak helyébe a hamarabb kialakuló és intenzívebb nonverbális jelek lépnek. Segíthet csökkenteni a szülés utáni depresszió kialakulásának lehetőségét, valamint előmozdíthatja az apák gyermek körüli teendőkbe való bevonódását. de a csecsemő masszírozásába a testvérek is bevonhatók, amivel gyengül a testvérféltékenység. A tágabb család bevonásával (nagyszülők, keresztszülők) bizalmasabb rokoni kapcsolatok alakulhatnak ki, csökkennek a családon belüli konfliktusok. Nyugodt, harmonikus családi légkör jöhet létre.

Mikor, hogyan és hol érdemes bevezetni a babamasszázst?

Az újszülöttek masszírozását sosem lehet túl korán kezdeni. A gyakori bőr-bőr kontaktus elősegíti a korai kapcsolatteremtést és kötődés kialakulását egészen születéstől kezdődően.

A titok a fokozatosság; ne egyből a teljes testet masszírozzuk! Kezdjük először csak a két lábon. Ha a lábak masszázsát már megszokta a kicsi, és tetszik neki, hozzáadhatunk még egy testrészt, például a hasi fogásokat. Így haladva négy-öt héten belül hozzászoktatjuk a teljes test masszírozásához.
Egy pihentető masszázsra a nap bármely időpontja alkalmas lehet. Azonban mielőtt nekikezdtek, mindig bizonyosodj meg arról, hogy te is és gyermeked is készen álltok, nyugodtak vagytok. A babamasszázs időpontjának megválasztásában segít egy cél megfogalmazása, amit a masszázzsal el szeretnénk érni.

Babamasszázs a reggeli órákban: A nehezen, nyűgösen ébredő babánál a reggeli masszázs nyugtató, lazító hatása képes megalapozni a nap hangulatát.

Babamasszázs napközben: A napközbeni babamasszázs hosszú távú megoldást hozhat a hasfájás esetén. Egy rövid pocakmasszázs a pelenkázások alkalmával segít a gázok és széklet kiürítésében. Hasfájáskor segít a babának a hasizmok ellazításában, a fájdalom és a görcsök megszüntetésében. Nyugtalan, nyűgös babáknál segít ellazulni, javítja a babák hangulatát. A nap közben végzett masszázsnál figyelemmel kell lenni arra, hogy etetés és a masszázs között kellő idő (30-45 perc) teljen el.

Babamasszázs az esti órákban: Az esti masszázs az altatási nehézségekkel küzdő családoknál jelenthet hosszútávú megoldást. Azoknál az újszülötteknél, akik nehezen alszanak el esténként, érdemes bevezetni az esti rutinba fürdés után, közvetlenül elalvás előtt alkalmazva. A rutinszerű esti masszázshoz a baba hozzászokik, így egy idő elteltével tudni fogja, hogy mi következik a masszázs után, felkészül az alvásra.

babamasszázs

Az ideális helyszín

A kis szeánszra a lakás bármelyik helyisége alkalmas, ahol biztosítani lehet a megfelelő meleget. A masszázst végezheted az ágyon, a pelenkázón vagy akár egy vastagabb pokrócot vagy törölközőt leterítve a padlón. A biztonságot szem előtt tartva javaslom az utóbbit választani. Amennyiben az ágyat vagy a pelenkázót választod, mindenképpen győződj meg róla, hogy a baba biztonságban van, és nem eshet le onnan. Ne feledd! A kezed és gyermeked bőre is olajos lesz, nehezebb elkapni, megtartani, ha arra szükség lenne. Egy polifoamon, babafészekben vagy pokrócon nem fenyeget ilyen veszély.

Felkészülés a masszázsra

A zavartalan masszázs érdekében érdemes összeszedni és előre odakészíteni azokat a dolgokat, amikre szükséged lesz. Kapcsold ki a tévét, a telefont, vedd le a karórát és ékszereket.

Masszázs alatt az idő nem számít, pontosan addig tart, amíg az a gyermeknek kellemes, szükségtelen bármilyen időmérő eszköz használata. Masszázsolajnak legalkalmasabbak a hidegen sajtolt növényi olajok, mint például a mandulaolaj. Hasznos lehet egy pelenka-alátét is. A csecsemőket a masszázs ellazítja, ezért gyakran ürítenek közben.

A masszázs folyamata

Ráhangolódás

Helyezkedj el gyermekeddel a felmelegített, enyhén besötétített helyiségben. A ráhangolódáshoz használhatsz halk, nyugtató hatású zenét. Végezz légzőgyakorlatot, fejkörzést, miközben érinted kisbabád, vagy akár magadhoz is ölelheted. Addig csináld, amíg minden zavaró gondolatot ki nem zártál a fejedből. Ha teljes figyelmed a gyermekedre összpontosul, haladhatsz tovább.

Engedélykérés

Masszázs előtt mindig győződj meg róla, hogy gyermeked szeretné a masszázst. Fontos: a csecsemő „mondhat” nemet! Az engedélykérés minden masszázs előtt ugyanúgy hangozzon el, így a baba tudni fogja, mi fog következni, ennek köszönhetően el fogja tudni dönteni, hogy kívánja-e a masszázst vagy sem, és jelzi azt a maga módján.

Puha, tapintó mozdulatok

Ha a csecsemő pozitívan reagál az engedélykérésre, levetkőztetjük, és olajat használva kezdődhet is a masszázs. A masszázsfogások lassú ütemű mozdulatok. Újszülötteknél puha, finom, lassú érintések, az idősebb vagy már totyogó gyermekeknél határozottabb fogások használata javasolt. A sorrend ez legyen: lábak, has, mellkas, karok, arc és végül a hát.

babamasszázs

Meddig tart?

Masszázs alatt mindig figyeld gyermeked jelzéseit, és vedd észre, ha elfáradt vagy nem kívánja a folytatást. Ne aggódj, időbe telhet megtanulni és felismerni a baba sajátos jelnyelvét, de éppen ebben segít ez a gyakorlatsor. Ahogy a napirend részévé válik, egyre könnyebben fogod érezni, hogy mikor kell abbahagyni azelőtt, mielőtt túlstimulálnád gyermeked.

Néhány jel, amivel a csecsemő jelzi, hogy elég volt:

  • Nyugtalan arckifejezés
  • Nem tartja a szemkontaktust
  • Lábával/kezével próbálja eltolni magától a kezedet
  • Nyűgösség
  • Sírás

Néhány tipp a kezdetekhez:

Kezdd minél korábban!

Minél előbb, annál jobb. De ne aggódj! Ha korábban nem volt lehetőséged bevezetni a babamasszázst, később is megteheted. Sosem késő elkezdeni, bár a mozgásfejlődés előrehaladtával nehézkesebb lehet.

Együtt könnyebb és szakszerűbb

Csatlakozz egy babamasszázs-tanfolyamhoz! A helyes masszázsfogások elsajátítása mellett sok minden mást is tanulhatsz (tudatállapotok, sírás fajtái, okai…) Mindezek mellett a csoportos tanfolyamokon való részvétel remek lehetőség más kisgyermekes szülők megismerésére, tapasztalatok egymás közötti megosztására. Velük együtt egy családias, örömteli időtöltésben lehet részetek.

Bőr-bőr kontaktus

A korai kötődés kialakulásának megalapozására egyik legalkalmasabb módszer a gyermekünk érintése. A szülők bőrének rugalmassága, melegsége hozzásegíti a csecsemőt az őt érő napi stresszhatások levezetéséhez és az ezt követő megnyugváshoz.

Olajok

A Nemzetközi Csecsemőmasszázs Egyesület (IAIM) javaslata alapján a csecsemőket kitűnő minőségű, illatanyagoktól mentes, hidegen sajtolt növényi olajjal masszírozzuk. A hidegen sajtolt növényi olajat a zöldségek, gyümölcsök, magvak, diófélék vagy füvek mechanikus préselésével, melegítés nélkül állítják elő.

Kellemes időtöltést nektek!

Még több hasznos információt találsz a témában a www.blbsbaby.hu honlapon, illetve a szerző Instagramján, Facebook-oldalán.