Michael Porter molekuláris genetikus, sejtbiológus szerint ugyan lehet kevésbé károsan barnulni, de összességében minden barnulás káros a bőrre, még akkor is, ha nem jár napégéssel – írja a Qubit. Alá is támasztja kijelentését: a bőrrákos esetek száma folyamatosan nő, a bőröregedés jelei a ráncosodással, pigmentfoltokkal.
Mítosz, hogy egészséges a barnaság, a barnulás, még akkor is, ha nem jár napégéssel, ha pedig igen, az végképp káros: a folyamatos kitettség hatásai összeadódnak, és már egyetlen komolyabb leégés is kiindulási pontja lehet a későbbi kóros bőrelváltozásoknak.
- Kapcsolódó: Mit jelentenek a jelölések a naptejeken?
Milyen mítoszok vannak a napozással, barnulással kapcsolatban?
- Nem igaz, hogy az alapbarnaság megvéd a leégéstől
Nincs olyan, hogy egészséges napozás, és az “alapbarnaság” sem védi meg a bőrt a napsugárzás további káros hatásaitól. Ez azt is jelenti, hogy a szoláriumok használata sem véd meg a későbbi napégéstől. Sőt, maga a szoláriumhasználat még a napfénynél is károsabb lehet.
- Nem igaz, hogy D-vitamin-hiány alakul ki, ha nem napozunk
Minimális napon tartózkodás is elegendő ahhoz, hogy a szükséges mennyiséget szintetizálja a szervezetünk, ehhez nem kell nyaranta órákat napoznunk. Szakmai szervezetek és az Angliai Rákkutatási Intézet szerint jobb beviteli források az étrendkiegészítők, illetve önmagában a változatos táplálkozás (a D-vitamin megtalálható a halfélékben, a sajtokban, a tojássárgájában és a D-vitaminnal dúsított tejtermékekben és a teljeskiőrlésű gabonákban is).
- Nem igaz, hogy a naptejek rákkeltőek, persze akkor, ha helyesen használjuk
A legtöbb kutatás, amely a naptejekben található kémiai fényvédőkkel foglalkozik, arra az eredményre jutott, hogy ezek nem okoznak hormonális zavarokat, és nem rákkeltőek, ugyanis a vegyületek a bőrön keresztül nem tudnak akkora mennyiségben felszívódni, hogy komoly problémát okozzanak a szervezetben – foglalja össze a Qubit cikke.
- Nem igaz, hogy házi praktikák megvédenek a napsugárzás káros hatásaitól
A napozásra lehetetlen felkészíteni a szervezetet, így ha mindenképpen hosszabb ideig kell a napon tartózkodni, a megfelelő fényvédők alkalmazásával, ruházattal tudjuk megvédeni a bőrt, emellett vannak élelmiszerek, amik természetes módon segítik a bőr ellenállóképességét az UV-sugárzással szemben.A növényi és magolajok nem képesek erősebb védelmet biztosítani a napsugárzással szemben, mint a fényvédő krémek.
- Kapcsolódó: 5 tévhit a napozásról
Mit tehetünk?
- Délelőtt 11 és délután 3 között ne menjünk napra
- Védekezzünk megfelelő ruházattal, napszemüveggel, kalappal, sapkával
- Kenjük be magunkat napvédő krémmel
- Maradjunk árnyékban
- Ugyanez érvényes felnőttre és gyerekre egyaránt. Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról sem.
Forrás: Qubit.hu