Császármetszés után a metszés felett enyhe duzzanat alakulhat ki, ami néhány hétig is fennállhat. Előfordulhat azonban, hogy a császármetszés után a metszés feletti duzzanat a műtéti terület fertőzésének következménye. A szülés után kiterjedtebb duzzanat is jelentkezhet. Milyen jelek utalnak arra, ha fertőzésről és nem a gyógyulás folyamatáról van szó?
A császármetszést követő vérömleny és a szeróma (dudor) a heg környékén a császármetszésen átesett nők körülbelül 2-5%-ánál fordul elő. Hematóma és szeróma esetén fennáll a kockázata annak, hogy a varratok részben vagy teljesen felnyílnak, így fertőzés következhet be. Fertőzésre utalhat a helyi duzzanat mellett a fájdalom, a terület vörössége és a bőr melegsége.
A császármetszés utáni műtéti terület fertőzésének kockázati tényezője lehet, ha a műtétet sürgősségi esetben alkalmazták, ha már korábban is történt császármetszés, ha a műtét hosszúra nyúlt vagy a vajúdás ideje volt hosszú. Rizikó faktort jelent továbbá, ha a szülés során a kismama sok vért vesztett, továbbá, ha olyan várandósságnál, ahol magas vérnyomás vagy terhességi cukorbetegség állt fenn. Az is növelheti a fertőzés kialakulásának veszélyét, ha a műtét előtt a kismama nem kapott antikbiotikumot.
A császármetszés utáni műtéti terület fertőzése a kórházi tartózkodás meghosszabbodásának leggyakoribb oka, ráadásul egészségügyi problémákat okozhatnak az anya számára. A terület fájdalmas lehet, akár hat-hét hónappal a szülés után is.
A császármetszés önmagában is kockázati tényező: hússzor nagyobb valószínűséggel alakul ki fertőzés azoknál, akik császármetszéssel szülnek, mint azoknál, akik hüvelyi úton.
Kép: Getty Images
Forrás: mother.ly