Azok a gyerekek, akiknek édesanyja terhességi cukorbetegségben szenvedett, de legalább hat vagy akár több hónapon át szoptak, nem váltak túlsúlyosakká 6 illetve 13 éves korukra. Adataik megegyeztek a cukorbetegségben nem szenvedő édesanyák gyerekeiével. Az eredmények az etnikai hovatartozástól függetlenek. A védő hatás azonban nem érvényesült, ha hat hónapnál rövidebb ideig szoptak.
„Úgy tűnik, a terhességi cukorbeteg édesanyák gyerekeinél a szoptatás jó módszer a gyerekkori kövérség leküzdésére” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Dr. Dana Dabelea, a Colorado Egyetem Közegészségügyi Karának docense egy, az Amerikai Diabétesz Szövetség (ADA) által közzétett sajtóközleményben. „Mivel mind a gyerekkori elhízás, mind a méhen belüli élet során az anyai cukorbetegség hatása összefüggésbe hozható a kettes típusú cukorbetegség későbbi kialakulásával, arra a következtetésre juthatunk, hogy a szoptatás megelőzi a kettes típusú cukorbetegség kialakulását is. További kutatások szükségesek, hogy ezt az összefüggést is bizonyítani tudjuk.”
Most már több tudományos bizonyíték van arra is, hogy a szoptatás hosszútávon megelőzi a kövérség kialakulását. Az új eredmények, melyek a Diabetes Care márciusi számában jelentek meg, ismét a szoptatás jelentőségére hívják fel a figyelmet. Több kutatás is bizonyítja a szoptatás egyértelmű védő hatását.
Az igény szerinti szoptatás abban is segít, hogy a gyerek megtanulja maga szabályozni a táplálékfelvételt, akkor kapjon enni-inni, ha éhes. Az elhízás a cukortartalmú, tápanyagtartalmát tekintve silány ételek következménye is lehet.
Cikkünk forrását itt találod.
Kapcsolódó cikkeink a témában:
Forrás: Medipress- babaszoba.hu