Baba

Először mutatták ki, hogy az egész agyra kiterjedő változások történnek a menstruáció alatt

A menstruációs ciklust irányító hormonok hullámzása nem csak a reprodukcióra van hatással. Ezek a hormonok az agyat is átformálják.
2024. Április 23.
nő gondolat
Kép: Getty Images

Elizabeth Rizor és Viktoriya Babenko, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem neurológusainak vezetésével egy kutatócsoport 30 nő ciklusát követte nyomon, részletesen dokumentálva az agyban a hormonális változásokkal járó strukturális változásokat.

Az eredmények – amelyek még csak előzetesnek számítanak – azt sugallják, hogy az agyban a menstruáció során bekövetkező strukturális változások nem korlátozódhatnak a menstruációs ciklushoz kapcsolódó régiókra, hanem az egész agyra kiterjednek és okoznak változásokat.

A nők életük során körülbelül 450-szer menstruálnak, ezért jó tudni, hogy milyen hatások érhetik a szervezetüket. Azonban, bár ez olyasmi, ami a világ népességének felével történik életük felében, a kutatások eddig kissé hiányosak voltak, írja a sciencealert.com.

A hormonok agyra gyakorolt hatásával kapcsolatban a kutatások többsége a kognitív feladatok során az agyi kommunikációra összpontosított, nem pedig a tényleges struktúrákra. A kutatók most azt találták, hogy a központi idegrendszerre gyakorolt hormonális változások erőteljes viselkedési, funkcionális és szerkezeti hatásokat fejtenek ki.

A fehérállomány – a szürkeállomány régiói közötti információt továbbító neuronális rostok hálózata – mikroszerkezete a hormonális változásokkal – többek között a pubertáskor, az orális fogamzásgátló használata, a hormonterápia és a menopauza utáni ösztrogénterápia – összefüggésben változik.

A kutatók három menstruációs fázisban készítettek MRI-vizsgálatokat alanyaikról: a menstruáció, az ovuláció és a luteális fázis közepén. A kutatók minden egyes ilyen szkennelés idején megmérték a résztvevők hormonszintjét is. Az eredmények azt mutatták, hogy a hormonok ingadozásával a szürke- és fehérállomány térfogata is változik, ahogyan az agy-gerincvelői folyadék térfogata is. Különösen az ovuláció előtt a résztvevők agyában a fehérállomány olyan változásokat mutatott, amelyek gyorsabb információátvitelre utalnak.

A mostani kutatást minden bizonnyal számos további követi majd, amelyek fényt deríthetnek a szokatlan, de súlyos, a menstruációval összefüggő mentális problémák okainak megértésére.