A TSMT a Tervezett SzenzoMotoros Tréning rövidítése, melynek megalkotása Dr. Lakatos Katalin nevéhez kötődik. Tervezett, ami azt jelenti, hogy a gyermek egyéni eredményeire épül. Szenzo, mert a szenzoros azaz az érzékszervekhez kapcsolódik. Motoros, vagyis mozgásos, a ritmikusan ismétlődő mozgás fejleszti az idegrendszert. Tréning, amely azt jelenti, hogy a feladatsor egy speciális edzés, amely a tréning szabályai szerint történik.
Egy olyan mozgásterápia, amely a nagy- és finommozgások fejlesztésével újraszervezi az idegrendszert. Kihat a mozgásra, de a beszédre és a viselkedésre is.
Miben segít a TSMT torna?
A megszületés utáni első 9 hónapban alakulnak ki az agy különböző központjai közötti kapcsolatok. Ezekre a kapcsolatkora épül a mozgás és az értelmi fejlődés is. Az idegrendszer érése azonban bonyolult folyamat és előfordulhat, hogy valami nem úgy alakul, ahogy kellene. Ha így van, akkor annak jelei lesznek a gyerek mozgásában, beszédében, kognitív fejlődésében:
- Lassú/megkésett beszédfejlődés
- Lassú/megkésett mozgásfejlődés,
- Csetlik-botlik, sokszor elesik, megüti magát
- Fél a mászókától, hintától, új mozgásformáktól. Nem szeret kismotorozni, nem tud megtanulni biciklizni,
- Labdás játékokban ügyetlen, nem tud labdát elkapni, visszadobni, pattogtatni
- Nem szeret rajzolni,
- Nem szeret építő kockával játszani
- Nem tud egy helyben ülni és játszani
- Túlérzékeny, nagyon enyhe inger esetén is erős reakciói vannak,
- Alulérzékeny: még erősebb ingerre sem igazán reagál, pl. nem szédül el, akármennyit is pörög-forog
- Nem szeret beszélgetni, nehezen meséli el az élményeit
- Beszédhibás
- Verekedős, impulzív
- Nem tud más gyerekekkel játszani
- Félénk, játékot nem kezdeményez
- Önállótlan, mindenben segítséget kér
- Nehezen viseli a változásokat
- Tanulási nehézségei vannak
- Nem tudja az irányokat
A felsorolásból jól látható, hogy elsősorban a mozgás, a beszéd és az érzékelés területei azok, amelyekben valamilyen nehézség tapasztalható.
Mivel a TSMT torna egyénre szabott, a gyerek tünetei alapján állítják össze a feladatsort. A tornát lehet csoportosan végezni, ilyenkor terapeuták tartják a tréninget. Másik formája az egyéni torna, amit a szülővel együtt végezhet a gyerek otthon.