
Fotó: GettyImages
Tejallergia vs. laktózérzékenység
A legfontosabb, hogy tisztába tegyük a fogalmakat, mert a legtöbbek fejében kavar van ezzel kapcsolatban.
A laktózérzékeny betegek a tej egyik összetevőjére, a laktózra, azaz a tejcukorra érzékenyek. A laktóz-intolerancia nem allergia, hanem egy felszívódási, emésztési zavar. Ilyenkor nincs a szervezetben elég laktáz enzim, ezért a tejcukor felbontatlanul halad tovább a tápcsatornában, ahol a bélrendszeri baktériumok hatására erjedés indul, és ez jár puffadással, bélgörcsökkel, hasfájással, hasmenéssel. A kivizsgálás hidrogénkilégzéses teszttel történik. A tünetek enyhítésére megoldást jelent az élelmiszerek laktózmentes verziója vagy a laktáz enzimen pótlása csepp vagy tabletta formájában. A laktózérzékenység gyerekeknél általában 3 éves kor körül jelentkezhet.
Ezzel szemben a tejallergia, pontosabban tejfehérje allergia egy kóros, a tejfehérje által kiváltott immunreakciót takar. Ez a leggyakoribb ételallergia, mely főként a gyermekkora jellemző és akár már újszülött korban is jelentkezhet.
A tejallergia tünetei
A tejfehérje allergiának elég változatos tünetei lehetnek, az enyhétől egészen a súlyosig. Jelentkezhetnek azonnal, de általánosan jelen lévő problémákat is okozhat. Egyik tünetet sem szabad elhanyagolni, mert az allergiás reakciók akár életveszélyes állapotot is okozhatnak, ezért a pontos diagnózis felállítás minden esetben a szakorvos feladata.
- Bőrreakciók: csalánkiütés és ekcéma
- Légúti tünetek: asztma, állandó hurutos állapotok, elhúzódó köhögés, fül- és arcüreggyulladás, légútelzáródás, fulladás
- Emésztőrendszeri problémák: hányinger, hányás, hasmenés, puffadás, szélgörcs, gyarapodáscsökkenés, véres széklet, székrekedés, reflux, sok bukás, vashiány
- Magatartászavar: az immunreakció miatt túlpörögnek, ingerlékenyebbé válnak a kicsik
Kinőhető a tejallergia?
A jó hír az, hogy megfelelő kezelés mellett 97 százalék az esély arra, hogy gyermekünk végleg megszabaduljon tőle kiskamaszkorra, 80–85 százalékuk pedig már hároméves korára „meggyógyul”.
Hogyan lehet diagnosztizálni és kezelni?
A tejfehérje allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges, de a tejallergia gyanúja esetén rendkívül hasznos lehet a táplálkozási napló vezetése.
Jelenleg a tejallergia egyetlen kezelési módja a tejet és tejfehérjét tartalmazó élelmiszerek teljes kiiktatása az étrendből. Nincs olyan gyógyszer vagy eljárás, amellyel a tejallergiát meg lehetne szüntetni. Fontos azonban megjegyezni, hogy a megelőzésében és a védettség kialakulásában a szoptatásnak kiemelt szerepe van.
Amire figyelni kell
A tejallergia kezelésének egyetlen módja tehát a szigorú diéta. Ha az allergiás baba kizárólag anyatejet fogyaszt, akkor az anyukának kell odafigyelnie a táplálkozására. Tápszeres csecsemők esetében pedig az orvos speciális tápszert ír fel.
Tejallergia esetén a laktózmentes élelmiszerek sem fogyaszthatóak, mivel azok ugyanúgy tartalmaznak tejfehérjét.
Kisgyerekek esetében óvatosan kell bánni a növényi tejekkel is. A mandula és szójatej kerülendő, mivel szintén erősen allergének. Sütéshez, főzéshez zabtejet használhatunk.
Legyünk körültekintőek vásárláskor és alaposan olvassuk át a termékek címkéjét. Nem is gondolnánk, mennyi mindenben találhatóak tejszármazékok, például a felvágottakban és a péksüteményekben is rábukkanhatunk. Az azonban fontos, hogy ne csak a tej és tejfehérje szavakat keressük. A kazein, laktalbumin, savó (tejsavó), kulturált tej (író), tejpor, tejsavópor, kazeinátok, laktoglobulin is kerülendő.
Keresztallergia esetén, más élelmiszerek fogyasztása közben is felléphetnek olyan tünetek, mint amit a tejallergia okoz. Általában a marha- és borjúhús okozhat gondot.
Mivel a tejtermékek kiesésével a kalcium- és a fehérjebevitel jelentősen megcsappan, ezt pótolni kell. Előbbit a banán, a mák, a spenót, a brokkoli, a sóska, a karfiol, a borsó fogyasztásával, míg a fehérjemennyiséget szárnyashússal tudjuk legjobban egyensúlyba hozni.
Tejallergia gyanúja esetén mindenképpen keressünk fel gyermek gasztroenterológust és dietetikust, akik nem csak a diagnózis felállításában, de az étrend összeállításában is tudnak segíteni.