
(Kép forrása: Getty Images)
Ahogy a babák hajszíne, úgy a szemszínük is változhat az első életévük során. A végső szemszínt a genetika határozza meg, és egyáltalán nem biztos, hogy a születéskori árnyalatú szemei lesznek a kisbabánknak a későbbiekben is.
Ha változik a baba szemszín, a Heathline szerint ez a változás háromhónapos és hároméves kor között bármikor megtörténhet.
De miért történik ez a változás? A HuffPost Dr. Emily Zepeda-t, a Dean McGee Eye Institute klinikai adjunktusát és gyermekszemészt kérdezte meg erről, aki szerint a babák szeme születéskor még nem tartalmaz sok melanint. Emiatt a szemük jobban engedi visszaverődni a fényt, amitől kékesszürke lehet a színe.
Ahogy viszont növekszik a baba, a melanociták tovább fejlődnek és termelik a melanint, ami a szemszín változásáért felelős.
Vannak babák, akiknek nem változik meg a szemszíne: a barna szemű kisbabáknál ennek kisebb a valószínűsége. A világosabb szemű piciknél azonban fokozatosan változhat zöldre, mogyoróbarnára vagy akár barnásra.
A végleges szemszín általában 6-12 hónapos korra alakul ki, de egyes esetekben akár 3 éves korig is változhat.
Mi befolyásolja a szemszínt?
Ahogy arról korábban is írtunk, a szemszínt elsődlegesen a genetika határozza meg. A szülők génjei komplex módon kombinálódnak, ami azt jelenti, hogy nem csupán az anya és az apa szemszíne számít, hanem a távolabbi felmenők génjei is szerepet játszanak.
- Melanin mennyisége: Minél több melanin található az íriszben, annál sötétebb lesz a szemszín. A kevés melanin világosabb, kék vagy zöld szemeket eredményez.
- Fényhatás: A fény mennyisége és minősége is befolyásolhatja a szem színének észlelését, különösen a világos szemszíneknél.
- Genetikai kombinációk: Az öröklés módja nem egyértelműen domináns vagy recesszív, így még akkor is, ha mindkét szülőnek barna szeme van, a gyermekük kaphat világosabb szemszínt, ha a családjukban előfordult ilyen génvariáns.
Ha pedig arról olvasnál, hogy melyik szemszín a legritkább a világon, erről ebben a cikkben írtunk.