Fogyás szülés után
Ha nem híztunk túl sokat az elmúlt hónapokban, még az is megtörténhet, hogy beleférünk. Egy kicsit ugyan szorít, de azt a három-négy kilót hamar ledobjuk. Persze, nem mindenki ilyen szerencsés. Többségünk hosszú menetelésre kénytelen berendezkedni, legalábbis ami a diétát illeti.
Hogyan fogjunk hozzá?
Jóakaróink (valóban jót akarnak, csak nem biztos, hogy jól), azzal bíztatnak, hogy mire a baba egyéves lesz, magától is lemegy az a pár kiló. Elmegy a tejed, ha diétázol, mondják, annyi dolgod lesz, szükséged van az energiára. Nekem így is tetszel, vigasztal párunk, és ha szeret, ebben nincs is okunk kételkedni.
A bökkenő csupán az, hogy nekünk nem tetszik a kép, ami a tükörből visszaköszön. És eszük ágában sincs megbarátkozni vele! Éppen elég változást hozott az életünkbe a kisbaba. Minden percünket beosztja, meg kell tanulnunk, hogy ő az első, és csak utána gondolhatunk magunkra. Nem tesz jót a lelkünknek, ha új testképünket is, mint eleve elrendeltet, kell mostantól elfogadnunk.
Főzőcske okosan
Ha a szoptatás időszaka nem is való vad fogyókúrára, azért máris elkezdhetünk valamivel tudatosabban táplálkozni. Ha valaki fogyni szeretne, csupán arra kell figyelnie, hogy a táplálékkal bevitt energiamennyiség ne haladja meg a napi fizikai teljesítmény során felhasznált energiát.
Szervezetünk ugyanis folyvást attól retteg, hogy egyszer nem lesz miből feltölteni a kiürült készleteket. Ezért a felesleget zsírszövet formájában raktározza el. Ha viszont mérsékeljük az evést, a mérleg nyelve az ellenkező oldalra billen, testünk a zsírszövetek lebontásával jut energiához.
Jó ha tudjuk, nincsenek bűnös tápanyagok, mindenre szükségünk van, bármit ehetünk, csupán az arányokra kell figyelnünk. Ha ezen sikerül csak egy gondolatnyit is változtatnunk, biztosak lehetünk benne, hogy az áhított fogyás beindul. S ha a mértéktartó evés, és a napi rendszeres mozgás, legyen az torna a képernyő előtt vagy kiadós, tempós séta a babával, életvitellé válik, szép lassan csökkenni fog a súlyunk.
Persze, nem járhatunk folyton kalóriatáblázattal a piacra, idegölő lenne egész nap számolni. Erre nincs is szükség, ha tudjuk, melyek azok az ételek, amelyekben kevesebb az energia. Vagyis úgy tölthetjük tele a gyomrunkat, hogy nem marad raktározásra. Ezek a zöldségek, gyümölcsök, zsírszegény húsok és tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonafélék növényi zsiradékok, elsősorban az olívaolaj.
Fogyjunk örömmel!
Ennyi alapanyagból már csodákat lehet művelni. Mondhatják erre, hogy csodákra, legalább is ami a konyhatündérkedést illeti, mostanában nincs idő. Ezt az érvelést is elfogadhatjuk, de akkor meg legyünk találékonyak! Állítsuk össze a család étrendjét oly módon, hogy abban mi is megtaláljuk a nekünk való finom falatokat anélkül, hogy külön pepecselnénk vele. Miért ne ehetnénk együtt a kisbabával az első zöldségekből? Ha levest, főzeléket főzünk, csípjünk le belőle, mielőtt berántanánk!
És egyáltalán, biztosak vagyunk benne, hogy életünk párja nem szívesen enne inkább velünk együtt angolköretet? Meddig tart felaprítani a nyers hozzávalókat egy ízletes salátához, amit fél pohár fűszeres kefirrel öntünk nyakon? Ehetünk hozzá natúr csirkemellet, baromfisonkát, vékony szelet sovány sajtot, egy kemény tojást.
Nézzünk csak bátran szembe a ténnyel: az elhízást az okozza, hogy a táplálkozás során magunkhoz vett energiamennyiség jelentősen és tartósan magasabb, mint a napi fizikai teljesítmény során felhasznált energia. A különbözet pedig sajnos zsírszövet formájában raktározódik el. Az ideális testtömeget úgy határozhatjuk meg, ha a centiméterekben kifejezett testmagasságból levonunk százat. Az így kapott értéktől való tízszázalékos eltérést még szabályosnak tekintjük, azt ugyanis alkati sajátosságok indokolhatják. A testtömeg gyarapodását élettani helyzetek is okozhatják, mint a terhesség vagy a szoptatás időszaka, esetleg gyógyszerszedés.
BMI
Az elhízás mértékének meghatározására szolgál a szakemberek körében jelenleg használt testtömegindex (BMI) /Body Mass Index/. Ebben az esetben a testtömeg kilogrammban mért értékét elosztjuk a testmagasság méterben mért értékének négyzetével. Az így kapott értékek a következő tájékoztatást nyújtják:
BMI kg/m2 | Meghatározás |
BMI kisebb, mint 19 | soványság |
20-24,9 | normál |
25-26,9 | túlsúly |
27-29,9 | enyhe elhízás |
30-39,9 | közepes elhízás |
40 fölött | kóros elhízás |
Az enyhe elhízás értéke legyen figyelmeztető jel arra nézve, hogy foglalkoznia kell a súlyával. Fontos tudni, hogy az elhízás nem csupán esztétikai probléma. “Áldásos” hatásaként többek között emelkedik a vér koleszterin- és trigliceridszintje, nő a vérnyomás és a vércukorszint, és még sorolhatnánk.
Bár sokat tudunk az ember anyagcsere-folyamatairól általánosságban, legalább ilyen jelentősek az egyedi vonások. Ezért ma már a dietetikus táplálkozási naplót kér a hozzá fordulótól, hogy tudja, melyek az alapok, amelyekre építkezni kell; mikor és mit eszik, milyen mennyiségben, mennyi ennek a tápanyagtartalma, mit szeret enni és mit nem, melyek azok a szokások, amelyeket a környezete, családja belenevelt – ezek ellen nem harcolni kell vagy tiltani őket, hanem egészséges kompromisszumokat kötni velük. Ugyanígy érdemes eljárni önmagunkkal szemben is. Az étrendi kultúra megváltoztatása nem egy-két hét alatt lezajló folyamat, nem vezet tartós eredményre, ha erőszakot akarunk tenni magunkon.
Szokásaink eddigi életünk során alakultak ki. Legyünk türelmesek, kitartóak, és hagyjunk időt magunknak az átalakulásra. Az elhízás jelentősége messze túlmutat a táplálkozás témakörén. Az ember testi, lelki, szellemi gondjáról-bajáról van szó. Az ember teljessége válik láthatóvá a test alakváltozásában, a táplálékhoz fűződő viszonyunkban.
Természetesen közreadunk fogyókúrás étrendet, amely megfelel a szoptatás idején felmerülő elvárásainknak is – ez azonban csak segédlet.
Gyakran azért nem diétázik a kismama, mert ahhoz külön kellene főzni, vásárolni magának, és ez már türelem és idő hiányában nem működik. Előfordulhat, hogy az ajánlott nyersanyagok egyikét-másikát egyszerűen nem szereti. Márpedig az étkezésnek örömszerzőnek kell lennie! Sok felesleges kínlódástól kímélheti meg magát a fogyni vágyó, ha az ajánlott fogyókúrás étrendeket csak kiindulópontnak tekinti, és “személyre szabja”. Az alábbi mintaétrendet is ennek megfelelően olvassák!
Fogyókúrás étrend
Hétfő:
Reggeli: 2 dl 1,5 százalékos tej, egy lágy tojás, 5 dkg Tenkes sajt, egy kis zöldpaprika, 5 dkg barna kenyér
Tízórai: 2 dl tejes gyümölcsturmix cukor nélkül
Ebéd: egy pohár frissen facsart narancslé, zöldfűszeres csirkemellfilé alufóliában, párolt karfiol (kefirrel), kivi
Uzsonna: egy pohár aludttej
Vacsora: fejes saláta feta sajttal, két szelet “Hamlet” puffasztott rizskenyér, almahéjtea (meghámozzuk az almát, és a héját főzzük)
Kedd:
Reggeli: gyümölcstea, 5 dkg csirkemellsonka, 5 dkg sovány túró, snidling, 5 dkg korpás kenyér
Tízórai: 15 dkg friss májusi cseresznye
Ebéd: friss tavaszi zöldségleves, gombával töltött burgonya sajtmártással, alma
Uzsonna: egy jól megtermett karalábé nyersen
Vacsora: hideg sült csirkecomb, savanyú káposzta, egy szelet levegőkenyér, eperlevéltea
Szerda:
Reggeli: 5 dkg pulykamellsonka, hónapos retek, 5 dkg rozskenyér, tejeskávé cukor nélkül
Tízórai: 1 pohár joghurt
Ebéd: spárgakrémleves (kevés tejjel, étkezési keményítővel sűrítve), egy szelet citromos párolt tonhal, párolt idényzöldségekkel
Uzsonna: vegyes gyümölcssaláta
Vacsora: egy lágy tojás, kefir, hónapos retek, egy vajas zsemle, limonádé
Csütörtök:
Reggeli: 5 dkg fűszeres szendvicstúró, két szelet pirítós
Tízórai: 15 dkg friss földieper
Ebéd: gombaleves, húsgombóc pulykahúsból, egy közepes burgonya, sóskamártás, narancs
Uzsonna: 15 dkg friss idei sárgarépa nyersen
Vacsora: 5 dkg zsúrsonka, egy darab juhtúróval töltött zöldpaprika, 5 dkg teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, ásványvíz
Péntek:
Reggeli: eperturmix, 5 dkg vajas tökmagos kenyér
Tízórai: egy kefir egy evőkanál müzlivel
Ebéd: vegyes zöldségleves, zsírszegény tükörtojás, friss parajfőzelék
Uzsonna: egy pohár otthon készült gyümölcsjoghurt
Vacsora: makrélakonzerv, citrom, két szelet sokmagvas kenyér, málnalevéltea
Szombat:
Reggeli: 5 dkg körözött, kígyóuborka, 5 dkg félbarna kenyér
Tízórai: 2-3 dl író, két szelet Abonett keksz
Ebéd: brokkolileves, marhaszelet párolt káposztával, alma
Uzsonna: gyümölcsrizs (sovány tejjel, idénygyümölcsökkel)
Vacsora: 2 dl tejföl (semmi más!), majd egy óra elteltével meggyfalevéltea
Vasárnap:
Reggeli: 5 dkg óvári sajt, zöldhagyma, 5 dkg bajor rozskenyér, 2 dl sovány tej
Tízórai: egy pohár joghurt egy evőkanál olajos maggal (lenmag, napraforgómag, szezámmag, mogyoró, dióbél, mandulabél, satöbbi)
Ebéd: paradicsomleves rizzsel, pulykaérmék párolt zöldségekkel, grapefruit
Uzsonna: reszelt alma citromlével és őrölt fahéjjal ízesítve
Vacsora: két darab melegszendvics (egy-egy szelet sonkával, mozzarella sajttal), újhagyma, jázminos zöld tea
Felesleges víztartalékok
Az eper- és málnalevél- vagy a meggyfalevéltea vértisztító és vizelethajtó hatású. Különösen tavasszal, az első permetezés előtt érdemes kimenni a kertbe, és az új hajtásokból csipegetni, teát főzni belőlük. Ugyanilyen jó vizelethajtók a valódi gyümölcsökből készült gyümölcsteák, amelyekből akár egy litert is elfogyaszthatunk (ezek egyáltalán nem tartalmaznak fekete teát).
Vizelethajtó teák fogyasztásakor derül ki, hogy a megszaporodott testtömeg nemcsak zsírból áll, hanem jelentős mennyiségű visszatartott vízből is, ami felesleges terhet jelent keringésünk számára. Néhány napon belül megszabadulhatunk tőle, különösen, ha ügyelünk az étrend konyhasó-szegénységére is. A túlzott konyhasófogyasztás ugyanis vízvisszatartást eredményez.
Összeállította: Bakonyi László dietetikus, Reiki-mester, mentálhigiénés szakember
Kapcsolódó cikkeink terhesség utáni fogyás témában:
- Mikor leszek újra a régi?
- Tornázzunk: lapos has szülés után
- Érdekes tények, amiket nem árt tudni a szülés utáni súlyunkról
Forrás: Kismama magazin