Baba

Így segítheted a fogzó baba alvását

Vannak babák, akiknek semmiféle fájdalmat vagy kellemetlenséget sem okoz a fogzás, míg mások küzdenek az érzékeny ínnyel, a fogzási fájdalommal, ami hatással lehet az éjszakai alvásra is. Mivel lehet segíteni a baba jobb alvását a fogzás időszaka alatt?
2022. November 09.
baba kiságyban alszik
Mi segíthet, ha a fogzás miatt alszik rosszul a baba?

Azt, hogy a baba éjszakai nyugtalanságának hátterében a fogzási fájdalom áll, a legtöbbször más, fogzással járó tünetekből lehet tudni, mint a fokozott nyáladzás, a tárgyak/a keze rágcsálása, a nyűgösség, az íny duzzanata, vörössége, illetve az arc kipirosodása, kiütések.

Mit tehetsz azért, hogy a babád jobban aludjon ebben az időszakban?

Rágóka

A rágás segítheti enyhíteni a fogzási fájdalmat, ezért altatás előtt érdemes lehet egy ilyen játékot adni a kicsinek. Léteznek olyan változatok is, amiket hűteni is lehet a használat előtt. A rágókánál fontos, hogy szilárd műanyagból készültet válassz, ne géllel töltöttet, amit a baba átrághat.

Azokat az ékszereket, amelyeket a fogzási fájdalom enyhítésére kínálnak, mint például a borostyánból, fából, stb. készült láncok, nyakláncok, karkötők ajánlott kerülni, mert fulladásveszélyesek lehetnek.

Fogínymasszázs

Az előtörő fog miatt a fogíny duzzadt, érzékeny lehet. A fájdalmat segíthet enyhíteni az is, ha enyhén megdörzsölöd, átmasszírozod a baba ínyét. Ehhez használj egy tiszta, steril textilkendőt, vagy nagyon alapos kézmosás után az ujjaddal is végig tudod dörzsölni a fogínyét.

Fogzási fájdalmat enyhítő készítmények

A fogzási fájdalmat, az íny duzzanatát és a kellemetlen érzést segíthetnek enyhíteni a fogínygélek is, amelyekkel altatás előtt be lehet dörzsölni a baba ínyét. A fájdalomcsillapító készítményekről és gyógyszerekről kérd ki a gyermekorvosotok véleményét.

Töröld le a nyálat

Az egyik gyakori fogzási tünet a fokozott nyáladzás, ami diszkomfortérzettel járhat. Rendszeresen töröld le a baba nyálát – ha a bőre kipirosodott, használhatsz babák számára biztonságos krémet is.

Tartsátok a szokott esti rutint

Amennyire csak lehet, a fogzás időszakában is tartsátok a baba szokásos esti rutinját, hogy a lehető legkényelmesebb legyen számára az elalvás. A fürdetés, az esti etetés, egy kedves mese vagy altatódal, az ölelés és a jóéjt puszi ismerős és megnyugtató a pici számára. Ha változtatsz a bevált rutinon, az csak még jobban megzavarhatja az éjszakai pihenést.

Segíthet egy kis fehér zaj

A fogzás okozta kellemetlenséget néha az is segíthet enyhíteni, ha a baba másra irányíthatja a figyelmét. Vannak babák, akiknek segít a fehér zaj gép, hogy könnyebben tudjanak elaludni, ezért ezt a trükköt is érdemes lehet kipróbálni, hátha nálatok is beválik.

Próbálj nyugodt maradni

A babára megnyugtató hatással van, ha te is próbálsz nyugodt maradni. Ha felébred, beszélj hozzá halkan, simogasd meg, ölelgesd meg, hogy segíts neki visszaaludni.

Meddig tart a fogzás?

A fogzás általában 6-7 hónapos korban kezdődik, de van, akinél korábban, akár 4 hónapos korban, míg más babáknál csak 10-12 hónapos korban tapasztalhatók a fogzási tünetek. A kisgyermeknél nagyjából 2-3 éves korig tart a fogzás. Ekkora a gyermeknek 20 tejfoga lesz, melyeket később váltanak a maradandó fogak.

Felhasznált források: healthline.com, newengland-kids.com

Nyitókép forrása: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu